برای كشف اسرار این سحابی صورت گرفت

ایجاد یک مدل سه بعدی خیره کننده از سحابی چشم گربه

ایجاد یک مدل سه بعدی خیره کننده از سحابی چشم گربه نیو وبلاگ: یک مدل سه بُعدی خیره کننده از سحابی چشم گربه ممکنست بتواند به ما در حل معماهای این سحابی کمک نماید.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، گروهی از دانشمندان به بازسازی سحابی های پیچیده و مرموزی پرداختند که یکی از معروف ترین ارواح ستاره ای در آسمان یعنی سحابی چشم گربه را می سازند.
مدل آنها مکانیسم هایی را آشکار کرد که نشان دهنده تعدادی از جنبه های غیرقابل توضیح ساختار این سحابی هستند.
این نتایج می تواند به ما در درک انواع دیگری از سحابی های این چنینی کمک نماید و به ما درکی درباره ی آنچه ممکنست برای خورشید خودمان پیش بیاید نیز بدهد.
از سحابی چشم گربه که با نام "NGC ۶۵۴۳" نیز شناخته می شود، به عنوان یک سحابی سیاره ای یاد می شود. با این وجود، این نوع سحابی ها هیچ ارتباطی به سیارات ندارند. علت به وجود آمدن چنین اصطلاحی ظاهر گرد و شبیه به سیارات آنها است. این سحابی ها بقایای ستاره هایی هستند که سوخت آنها تمام شده و به آخر عمر خود رسیده اند.
بااینکه سحابی های سیاره ای خاصیت های مشترکی دارند اما سحابی چشم گربه یکی از پیچیده ترین نمونه هایی است که تا به امروز کشف شده است. درون این سحابی که بطور کلی ظاهری گرد دارد، یک شمایل لوزی مانند همچون مردمک چشم گربه به همراه گره ها، و رشته ها دیده می شود. سحابی چشم گربه یکی از سحابی هایی است که بسیار مورد مطالعه قرار گرفته اما تعدادی از جنبه های ساختاری آن هنوز کمی گیج کننده باقی مانده است.


این سحابی را نمی توان به آسانی تحت مدلهای فعلی در مورد تشکیل سحابی های سیاره ای، توضیح داد.
تحت مدلهای معمول، ستاره تبدیل به یک غول سرخ می شود و بادهای ستاره ای آهسته ای تولید می کند که مواد ستاره ای را به فضا پرتاب می کنند.
سپس، در آخر این مرحله از زندگی، ستاره مواد بیرونی خودرا به فضا پرتاب می کند و هسته، که دیگر تحت فشار بیرونی همجوشی هسته ای حمایت نمی گردد، تحت تأثیر گرانش فرو می ریزد و یک کوتوله سفید را تشکیل می دهد. کوتوله سفید که بسیار داغ است یک باد ستاره ای سریع به وجود می آورد.
ظاهر نقطه ای متقارن و دوقطبی سحابی چشم گربه با این مدل مطابقت ندارد.
رایان کلرمونت(Ryan Clairmont) رهبر این مطالعه که یک دانش آموز فارغ التحصیل از دبیرستان است و می خواهد در دانشگاه استنفورد تحصیل کند، توضیح می دهد: وقتی برای نخستین بار سحابی چشم گربه را دیدم، از ساختار زیبا و کاملا متقارن آن شگفت زده شدم. من از اینکه ساختار سه بُعدی آن بطور کامل درک نشده بیشتر هم شگفت زده شدم.


بنابراین، او کاری در این مورد انجام داد. او از اخترشناسان ولفگانگ استفن(Wolfgang Steffen) از دانشگاه ملی خودمختار مکزیک و نیکو کونینگ(Nico Koning) از دانشگاه کلگری در کانادا کمک گرفت و از نرم افزار مدل سازی اخترفیزیکی "SHAPE" برای بازسازی آنچه در ناحیه مرکزی سحابی چشم گربه می گذرد بهره برد.
تلسکوپ فضایی هابل، که مشاهدات بسیار دقیقی از این سحابی در سال ۲۰۰۸ انجام داده است، تعدادی از داده های مورد استفاده ی آنها را تامین کرد. آنها همین طور از داده های طیفی رصدخانه ملی سن پدرو مارتر در مکزیک استفاده کردند که حرکات گاز را در داخل سحابی نشان میدهد.
مدل سه بُعدی آنها مورد جالبی را نشان داد. حلقه های مارپیچی از گاز با چگالی بالا تا حدی دور پوسته بیرونی سحابی پیچیده شده اند و بطور متقارن در اطراف دو بخش آن قرار گرفته اند.
این تقارن نشان میدهد که حلقه ها در نتیجه ی پرتاب جت های پرسرعت به سمت بیرون از قطب های ستاره در مرکز چشم گربه، ایجاد می شوند. از آنجائیکه ستاره ای که آنها را ساخته همچون یک فرفره درحال چرخیدن بوده بدین سبب این جت ها به شکل مارپیچی به سمت بیرون می آیند.
تا آنجا که ما می دانیم تنها چیزی که می تواند یک جت پیشرو در یک سحابی سیاره ای بوجود آورد، یک ستاره دوتایی است. تصور می شود ستاره ای که در مرکز چشم گربه قرار دارد، از نوع ولف–رایه(Wolf-Rayet) است که هنوز بطور کامل به یک کوتوله سفید تبدیل نشده، اما رسیدن به چنین روزی خیلی دور نیست.
تحقیقات قبلی نشان داده بود که ممکنست ستاره موجود در قلب سحابی چشم گربه یک همراه داشته باشد و این یافته های جدید از این نظریه پشتیبانی می کند.
جت های پیش رونده در سحابی های سیاره ای نسبتاً نادر هستند، بدین سبب مهمست که بدانیم چگونه این جت ها در شکل دهی سیستم های پیچیده تر مانند چشم گربه نقش دارند. در نهایت، درک چگونگی شکل گیری آنها بینشی را در مورد سرنوشت نهایی خورشید ما که روزی تبدیل به یک سحابی سیاره ای خواهد شد، فراهم می آورد.
این تحقیق در مجله "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" انتشار یافته است.1401/07/05
14:11:08
0.0 / 5
159
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی