ساعتی به وقت سیاره سرخ؛

ساعتی که زمان مریخی را نشان میدهد

ساعتی که زمان مریخی را نشان میدهد نیو وبلاگ: نیو وبلاگ: ساعت جدید شرکت امگا موسوم به Speedmaster X-33 Marstimer اولین ساعت مچی است که زمان را هم روی زمین و هم در مریخ نشان میدهد.به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، در صورتیکه هنوز هیچ فضانوردی پا به کره مریخ نگذاشته است، اما این مساله مانع از اقدام شرکت امگا برای توسعه ساعت Speedmaster X-۳۳ Marstimer با همکاری آژانس فضایی اروپا (ESA) نشده است. این ساعت مچی آنالوگ/دیجیتال می تواند زمان را در زمین و مریخ نشان دهد.

هنگامی که نخستین کاوشگران قدم به مریخ بگذارنند، با این واقعیت مواجه خواهند شد که روز مریخی که "سول" (sol) نامیده می شود، با زمین کاملاً یکسان نیست. یک شبانه روز خورشیدی در زمین، ۲۴ ساعت طول می کشد و ساعات ما طوری طراحی شده اند که این زمان را نشان دهند. همین طور تعداد دقیق روزهای زمین در سال، ۳۶۵.۲۵ روز است. با این وجود، یک روز مریخی یا همان سول، ۲۴ ساعت و ۳۹ دقیقه و ۳۵.۲۴۴ ثانیه است و یک سال در مریخ دارای ۶۶۸.۵۹۹ سول است.دانشمندان و مهندسان فضایی برای نظارت بر فرودگرها و مریخ نوردهای رباتیک در مریخ از ساعت مریخی پیروی می کنند، بدین سبب یک ساعت مریخی می تواند بازار کوچکی را حتی همین الان که هنوز انسان قدم به مریخ نگذاشته است، در زمین داشته باشد.

این ساعت جدید از طراحی موفق ساعت Speedmaster X-۳۳ بهره می برد که خوانش های آنالوگ و دیجیتال را ارائه می دهد و دارای حالت صرفه جویی در مصرف انرژی است که در هنگام عدم نیاز، در صورتیکه همچنان به نگه داشتن زمان و اجرای سایر عملکردها در پس زمینه ادامه می دهد، نمایشگرهای دیجیتال را خاموش می کند و عقربه ها را روی عدد ۱۲ قفل می کند.

این ساعت همین طور دارای حالت آماده به کار است که اگر ساعت به مدت پنج روز استفاده نشود و حرکت نکند، فعال می شود.ساعت Marstimer زمان هماهنگ جهانی (UTC) را در زمین و همین طور دو منطقه زمانی دیگر در زمین دنبال می کند. همین طور می تواند "زمان سپری شده ماموریت" (MET) را ردیابی کند و دارای سه زمان سپری شده مرحله ای برای ردیابی رویدادهای خاص به زمان MET متناسب با زمان در زمین یا مریخ است.

ماموریت زمان سپری شده (MET) توسط ناسا در طول ماموریت های فضایی خود خصوصاً در ماموریت های شاتل فضایی استفاده شده است. از آنجا که بخش زیادی از ماموریت به زمان پرتاب بستگی دارد، همه رویدادهای بعد از پرتاب در زمان سپری شده ماموریت برنامه ریزی می شوند. این امر از برنامه ریزی مجدد دائمی رویدادها در صورت لغزش زمانی در پرتاب جلوگیری می کند.

ساعت MET از لحظه بلند شدن روی صفر تنظیم می شود و در روزها، ساعت ها، دقیقه ها و ثانیه های عادی شمارش انجام می دهد. برای مثال، ۲: ۰۳: ۴۵: ۱۸ MET یعنی ۲ روز و ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه و ۱۸ ثانیه از لحظه پرتاب ماموریت گذشته است.این ساعات جدید امگا را می توان برای برنامه ریزی یک برنامه سفر یا ماموریت فضایی بطورمثال در کف مریخ با هم تنظیم کرد. همین طور دارای یک کارکرد کرنوگراف ۱۰۰ ساعته، یک تایمر و یک تقویم دائمی است که سالهای کبیسه مریخی و همین طور تنوع منطقه ای را در نظر می گیرد.

این ساعت در حالت مریخی، زمان هماهنگ مریخ (MTC) را که منطقه زمانی در نصف النهار اصلی مریخ است و همین طور دو منطقه زمانی دیگر ردیابی می کند و دارای سه زنگ هشدار است که می تواند برای هر سیاره بصورت جداگانه تنظیم شود.

این ساعت حتی می تواند زمان واقعی خورشیدی را برای هر مکانی روی زمین یا مریخ محاسبه کند، به این معنا که می تواند به عنوان قطب نمای خورشیدی عمل کند و شمال واقعی را در هر دو سیاره نشان دهد.

این ساعت دارای یک محفظه تیتانیومی ۴۵ میلی متری مقاوم در مقابل آب تا عمق ۳۰ متر همراه با یک دستبند تیتانیومی و قلاب تاشو است که به آسانی می توان با بهره گیری از یک ابزار مخصوص، آنرا تعویض کرد. در اطراف صفحه کریستالی تولید شده از یاقوت کبود ضد انعکاس، یک حلقه قاب آلومینیومی درحال چرخش به رنگ هماتیت قرمز وجود دارد که یادآور شن های مریخ است.

رینالد اشلیمان، رییس و مدیر عامل امگا می گوید: هر کسی که به فضا یا حتی داستان های علمی-تخیلی علاقمند است، شیفته مریخ است. ما حتی برای ساکنان خیالی آن نامی ساخته ایم. مریخ جایی است که ما مشتاق راه رفتن روی سطح آن هستیم. این که اینجا روی زمین باشید و بتوانید زمان را در مریخ ردیابی کنید، هیجان انگیز است.

گفتنی است که این ساعت مچی خاص ۶۴۰۰ دلار آمریکا قیمت گذاری شده است.


منبع:

1401/07/09
08:50:34
0.0 / 5
141
تگهای خبر: جهان , دانشمند , دیجیتال , ربات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی