پرواز هواپیماهای هیدروژنی ایرباس با قلب یخی

پرواز هواپیماهای هیدروژنی ایرباس با قلب یخی نیو وبلاگ: هواپیماهای جدید شرکت ایرباس در آینده با سوخت هیدروژن که در دمای منفی 253 درجه سانتیگراد نگه داشته می شود، به پرواز درمی آیند و این شرکت اکنون درحال توسعه مخازن ذخیره هیدروژن برودتی است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بر اساس اعلام شرکت ایرباس، این شرکت درحال مهندسی مخازن ذخیره هیدروژن برودتی جدید برای پشتیبانی از هواپیماهای آینده است که با سوخت هیدروژن مایع کار می کنند.
ایرباس این هواپیماها را قلب های سرد می نامد و در مرکزیت برنامه هواپیماهای جدید مبتنی بر هیدروژن خود موسوم به ZEROe قرار دارند.
این شرکت در وبلاگ خود آورده است: هیدروژن کلید ماموریت ما برای عرضه هواپیماهای فاقد آلایندگی به بازار تا سال ۲۰۳۵ است، اما باید در دمای فوق العاده سرد منفی ۲۵۳ درجه سانتی گراد ذخیره شود. استفاده از این تکنولوژی به مفهوم توسعه مخازن ذخیره هیدروژن برودتی خلاقانه و نوآورانه است. خوشبختانه ما تیم هایی در شرکت خود داریم که مجموعه ای از مهارت ها را برای ایجاد آنها دارند.
ایرباس در ادامه توضیح می دهد که دو فناوری اساسی وجود دارد که یک هواپیما را قادر می سازد مستقیماً با هیدروژن پرواز کند: نیرو دادن به موتور با احتراق هیدروژن بوسیله موتورهای توربین گاز اصلاح شده یا استفاده از سلول های سوختی هیدروژنی برای ایجاد نیروی الکتریکی. گزینه دیگر نیز یک رویکرد ترکیبی است که از تلفیقی از هر دو فناوری استفاده می نماید.
هیدروژن باید خیلی سرد نگه داشته شود
ایرباس می گوید: صرف نظر از این گزینه ها، پای یک موضوع ثابت در بین است و آن اینکه هیدروژن باید بسیار سرد نگه داشته شود. هیدروژن در چنین هواپیمایی باید در دمای منفی ۲۵۳ درجه سانتیگراد نگهداری شود و در تمام طول پرواز بطور مداوم این دما حتی زمانی که مخازن خالی می شوند، حفظ شود.
بنابراین است که مخازن ذخیره سازی هواپیماهای هیدروژنی جزء ضروری و حیاتی پروازهای آینده با سوخت هیدروژن هستند. با این وجود، مهندسی آنها دشوار است، برای اینکه کاملاً متفاوت از هواپیماهای سنتی هستند.
ایرباس برای توسعه این مخازن حدود ۱۵ ماه پیش مرکز توسعه انتشار صفر(ZEDCs) را در نانت فرانسه و برمن آلمان تأسیس کرد که مسئولیت پیشبرد این تکنولوژی جدید را بر عهده دارند. مخازن در نانت تولید می شوند و جعبه های سرد که وظیفه به شکل گاز درآوردن هیدروژن مایع را بر عهده دارند، در برمن تولید می شوند.
کریس ردفرن رییس بخش ساخت این مخازن می گوید: این یک گواه واقعی بر کار تیمی در سراسر سایت های ما است که شاهد تولید نخستین مخزن به این سرعت باشیم. ما می خواهیم این مخازن را برای کارایی بیشتر بهینه نماییم و ردپای زیست محیطی آنرا کاهش دهیم. هرچه باشد، یک هواپیمای بدون آلایندگی باید در طول چرخه عمر خود تا حد امکان نزدیک به انتشار آلایندگی صفر باشد.
قدم های بعدی
مهندسان ایرباس می گویند که قدم بعدی این است که به نمونه اولیه با دید انتقادی نگاه نماییم و از خود بپرسیم که چه کاری را می توانیم بهتر انجام دهیم. این گروه، بینش و داده های آزمایشی را از مدل اول جمع آوری می کند تا روی نمونه اولیه دوم کار کند که با هیدروژن پر می شود.
اهداف اصلی گروه سازنده این مخازن به حداکثر رساندن فضا، بهبود عملکرد و ساده سازی پروسه تولید است. ساخت و آزمایش این نمونه اولیه حدود یک سال دیگر طول می کشد و هدف نهایی این است که تا سالهای ۲۰۲۶ تا ۲۰۲۸ یک مخزن آماده نصب در هواپیمای A۳۸۰ باشد.
ایرباس در آخر اظهار داشت: این پروژه، پروازهای ما را متحول می کند و پایداری را به خط مقدم صنعت می آورد. ما مدام بدنبال استفاده از فناوری های نوآورانه هستیم تا به ما کمک کنند به هدف خود در ارائه هواپیماهای بدون آلایندگی به بازار تا سال ۲۰۳۵ دست یابیم.1401/09/07
14:13:29
0.0 / 5
238
تگهای خبر: پروژه , تكنولوژی , سایت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی