صفحات تكتونیكی زمین بیشتر از ۴ و چهار دهم میلیارد سال قدمت دارند

صفحات تكتونیكی زمین بیشتر از ۴ و چهار دهم میلیارد سال قدمت دارند نیو وبلاگ: محققان ˮدانشگاه ییلˮ در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند ˮصفحات تكتونیكیˮ(Tectonic plates) زمین بیشتر از ۴.۴ میلیارد سال قدمت دارند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، صفحات تکتونیکی بخش های عظیم یا تکه هایی از پوسته زمین و بالاترین قسمت گوشته زمین هستند که در کنار هم لیتوسفر را می سازند. آنها تخته سنگ های بزرگی هستند که در بخش پوسته زمین و گوشته فوقانی قرار دارند. اثر متقابل این صفحات، کلیه توده های خاکی یا خُشکی را می سازند و بر خصوصیت های قابل توجه زمین شناسی سیاره ای یا اخترزمین شناسی که شامل زمین لرزه ها و آتشفشان ها تا ظهور قاره ها می شوند، تاثیر می گذارند.
با این وجود سن صفحات تکتونیکی زمین یک معمای سخت در زمین شناسی است. به نظر می آید مطالعه جدید ژئوفیزیکدانان دانشگاه ییل بتواند پاسخی مناسب برای این معما باشد. برپایه این مطالعه قدمت صفحات تکتونیکی زمین به بیشتر از ۴ میلیارد سال پیش می رسد.
"جون کورناگا"(Jun Korenaga) استاد زمین و علوم سیاره ای دانشکده هنر و علوم دانشگاه ییل اظهار داشت: برای سال های طولانی درک زمان تشکیل صفحات تکتونیکی زمین یک معمای سخت محسوب می شد.
هرچه بیشتر به عقب برمی گردیم، سابقه زمین شناسی کمتری در دست داریم. یکی از وعده های امیدوار کننده برای تعیین کارایی صفحات تکتونیکی، رشد قاره ها است. این امر به این علت است که تنها راه برای ساخت یک قطعه زمین به اندازه قاره، سنگ های سطحی اطراف آن هستند که طی مدت زمانی طولانی تشکیل شده باشند. طی این مطالعه دانشمندان یک شبیه سازی ژئوشیمیایی زمین اولیه را بر مبنای عنصر آرگون طراحی کردند.
آرگون برای فرار از گرانش زمین خیلی سنگین است، ازاین رو مانند یک لایه در جو باقی می ماند.
دانشمندان خاطرنشان کردند: بیشتر آرگون های موجود در جو زمین از نوع ۴۰Ar هستند که آنها محصول پوسیدگی رادیواکتیو پتاسیم-۴۰ که در پوسته و گوشته قاره ها یافت می شود، هستند. این مدل به بررسی آرگون جوی که به تدریج در طول تاریخ کره زمین انباشته شده است تا سن رشد قاره را تعیین کند، می پردازد.
در حین ایجاد شبیه سازی، دشوارترین بخش، اثرات یک فرایند زمین شناسی به نام "بازیافت پوسته"(crustal recycling) بود. این فرایند تکتونیکی است که توسط آن مواد سطحی از لیتوسفر با فرسایش تکتونیک یا لایه لایه شدن به داخل گوشته بازیافت می شوند. ازاین رو از این شبیه سازی برای محاسبه میزان انتشار گازهای آرگون است که بخشی از رشد قاره نیستند، استفاده می شود.
این مدل اولین مدلی است که در آن برای نخستین بار محققان به صورت خود سازگار گاززدایی آرگون را با تکامل حرارتی زمین و سپس اثر بازیافت پوسته و استفاده مجدد از توزیع های تشکیل پوسته و سن سطح زمین را ترکیب می کنند. کورناگا در پایان اظهار داشت: ساخت پوسته قاره ای یک فرایند یک طرفه نیست.1399/03/12
22:21:31
5.0 / 5
2570
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی