سرعت گرم شدن قطب جنوب ۳ برابر بقیه جهان است

سرعت گرم شدن قطب جنوب ۳ برابر بقیه جهان است نیو وبلاگ: بررسی جدید پژوهشگران نیوزیلندی نشان میدهد كه قطب جنوب، سه برابر سریع تر از بقیه جهان در حال گرم شدن است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پژوهش جدیدی که در "دانشگاه ویکتوریا در ولینگتون"(Victoria University of Wellington) انجام شده، نشان میدهد که قطب جنوب، سه برابر بقیه جهان در حال گرم شدن است.
یافته های این پژوهش نشان می دهند که افزایش دما در جنوبی ترین نقطه زمین، ناشی از افزایش گازهای گلخانه ای و تغییراتی است که در آب و هوای طبیعی این منطقه پیش آمده است.
پژوهشگران در این پروژه، داده های به دست آمده از ایستگاه های آب و هوایی، اکتشافات و مدلهای اقلیمی را مورد بررسی قرار دادند تا بتوانند میزان افزایش دما را بهتر درک کنند.
قطب جنوب طی ۳۰ سال گذشته، یکی از متغیرترین مکان های روی زمین بوده و الان نیز با سرعتی سه برابر بیشتر از بقیه جهان در حال گرم شدن است.
دکتر "کایل کِلم"(Kyle Clem)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: افزایش دما نمی تواند تنها در اثر تغییرات اقلیمی پیش آمده باشد. عوامل دیگر نیز باید در نظر گرفته شوند. عوامل گوناگون احیانا به صورت همزمان عمل کرده اند تا یکی از شدیدترین تغییرات گرمایی را در کره زمین شاهد باشیم.
پژوهشگران باور دارند که تغییرات اقلیمی، تنها دلیل افزایش گرما نیست، بلکه این مشکل می تواند ناشی از کارهای انسان نیز باشد. این دو عامل به همراه یکدیگر می توانند قطب جنوب را به یکی از گرم ترین شرایط آب و هوایی برسانند.
کِلم افزود: قطب جنوب از سال ۱۹۸۹ تاکنون، سه برابر بیش از میزان گرمای جهانی، گرم شده است. میزان افزایش دما در هر دهه، عموما بر طبق تغییرپذیری اقلیم طبیعی منطقه پیش آمده و احیانا به خاطر استفاده از سوخت های فسیلی شدت یافته است. این تغییرات، مکانیسم مهمی را می سازند که ناهنجاری اقلیمی شدیدی را به وجود می آورد. برای ارزیابی دقیق تغییرات بزرگ یا ناگهانی با کمک داده های مربوط به قطب جنوب، این عوامل نیز باید در نظر گرفته شوند.
کارهای مهم برای ارزیابی تغییرات، شبیه سازی مدلهای آب و هوایی در آینده و بررسی تغییرات گذشته و فاکتورهای دیگر را نیز شامل می شوند.
این پژوهش، در مجله "Nature Climate Change" به چاپ رسید.



1399/04/10
23:55:03
5.0 / 5
2116
تگهای خبر: پروژه , پژوهش , پژوهشگر , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی