زمان برای انسان ها كندتر از موش ها می گذرد!

زمان برای انسان ها كندتر از موش ها می گذرد! به گزارش نیو وبلاگ محققان در بارسلونای اسپانیا و كیوتوی ژاپن با عوض كردن ژن ها بین سلول های انسان و موش دریافتند كه زمان برای انسان كندتر از موش می گذرد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گروهی از دانشمندان اسپانیایی و ژاپنی دریافته اند که سیگنال تقسیم بندی زمان که وظیفه تشکیل بخش های بدن را دارد، در انسان با سرعت کمتری نسبت به موش می تپد.
محققان می گویند این اختلاف ناشی از واکنش های بیوشیمیایی خاصی است که با سرعت کمتری در سلول های انسانی پیش می روند. این تحقیق به دانشمندان بینش جدیدی از چگونگی رشد و نمو بدن انسان می دهد و امکان دارد به مبارزه با برخی بیماری های رشدی کمک نماید.
سیگنال ریتمیک تقسیم بندی زمانی یک شبکه ژنتیکی است که تشکیل ترتیبی الگوی بدن در جنین ها را کنترل می کند.
در موش ها، نوسان تقسیم بندی زمانی تقریباً هر دو ساعت یک مرتبه اتفاق می افتد. در سلول های انسانی اما تقریباً هر ۵ ساعت یک مرتبه یک نوسان اتفاق می افتد و دلیل این اختلاف برای جامعه علمی همچنان یک معما باقی مانده است.
برای حل این معما، تعدادی از پژوهشگران مرکز تحقیقات "RIKEN" در بارسلونا و دانشگاه "پمپئو فابرا" و دانشگاه "کیوتو" در ژاپن سلول های بنیادی جنینی موش و سلول های بنیادی انسان را به یک نوع سلولی معروف به "PSM" تبدیل کردند.
آنها این تغییر را به این علت ایجاد کردند که رشد "PSM" توسط ساعت تقسیم یا همان تقسیم بندی زمانی کنترل می شود.
محققان آزمایشاتی را انجام دادند تا دریابند که آیا تفاوت در فرکانس نوسان بین دو نوع سلول به علت روش های ارتباط چند سلول با یکدیگر است یا به علت تفاوت در فرآیندهای بیوشیمیایی در هر سلول به صورت جداگانه است.
محققان با انجام آزمایشاتی که سلول ها را از هم جدا می کرد یا سیگنال های مهم را مسدود می کرد، دریافتند که این اختلاف نتیجه فرآیندهای بیوشیمیایی سلول های به صورت جداگانه است.
این تیم سپس ژن های HES۷ را که نقشی کلیدی در چرخه نوسان در موش و انسان دارند، بین سلول های انسانی و سلول های موش عوض کرد. آنها با این کار دریافتند که پروتئین HES۷ در سلول های انسانی بسیار کندتر از سلول های موش تخریب می شود.
علاوه بر این، تیم تحقیقاتی دریافت که مدت زمانی که سلول ها برای رونویسی ژن HES۷ در RNA پیام رسان(mRNA)، پردازش مولکول mRNA و همینطور ترجمه آن به پروتئین ها احتیاج داشتند، برای هر دو مجموعه سلول انسان و موش بسیار متفاوت بود.
"میکی ابیسویا" نویسنده مسئول این مطالعه در موسسه تحقیقاتی بارسلونا اظهار داشت: ازاین رو ما توانستیم نشان دهیم که در واقع محیط سلولی سلول های انسان و موش است که تفاوت در سرعت واکنش بیوشیمیایی و در نتیجه مقیاس های زمانی را بوجود می آورد.
وی ادامه داد: این مطالعه به ما کمک می نماید روند پیچیده ای را که مهره داران از راه آن رشد می کنند، درک نماییم.1399/07/01
20:01:31
5.0 / 5
1325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی