ضدعفونی كننده های بدون الكل هم می توانند به پیش گیری از كووید-۱۹ كمك كنند

ضدعفونی كننده های بدون الكل هم می توانند به پیش گیری از كووید-۱۹ كمك كنند نیو وبلاگ: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه ضدعفونی كننده های بدون الكل نیز می توانند مانند ضدعفونی كننده های حاوی الكل، به پیش گیری از گسترش كووید-19 كمك كنند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال دیالوگز، پژوهشگران "دانشگاه بریگم یانگ" (BYU) آمریکا در بررسی جدیدی دریافتند که ضدعفونی کننده های دست بدون الکل نیز می توانند مانند ضدعفونی کننده های دارای الکل، سطوح را از کووید-۱۹ پاک کنند.
گمان پژوهشگران این است که ترجیح دادن الکل توسط سازمان کنترل و پیشگیری بیماری(CDC)، از پژوهش های محدودی در مورد ضدعفونی کردن در مقابل کروناویروس نشات گرفته است. آنها جهت بررسی گزینه های دیگر، "کلرید بنزالکونیوم"(Benzalkonium chloride) را روی کروناویروس آزمایش کردند که معمولا در مواد بدون الکل ضدعفونی کننده دست به کار می رود. آنها همچنین، ترکیباتی موسوم به "کاتیون آمونیوم نوع چهارم"(quats) را نیز آزمایش کردند که معمولا در مواد ضدعفونی کننده یافت می شود. این ترکیبات در بیشتر آزمایش ها توانستند حداقل ۹۹/۹ درصد از ویروس را طی ۱۵ ثانیه از بین ببرند.
"بنجامین اوگیلوی"(Benjamin Ogilvie)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: بررسی های ما نشان می دهند که ضدعفونی کننده های بدون الکل نیز به خوبی کار می کنند و بدین ترتیب شاید بتوانیم از آنها برای کنترل کووید-۱۹ استفاده نماییم.
وی ادامه داد: ضدعفونی کننده های بدون الکل که در مقابل ویروس های سرماخوردگی و آنفلوانزا موثر هستند، مزایای بسیاری نسبت به همتایان دارای الکل خود دارند. کلرید بنزالکونیوم را می توان در غلظت کمتری بهره برد تا سوختگی هایی را که ممکنست ضدعفونی کننده های دارای الکل ایجاد کنند، به همراه نداشته باشد. استفاده از این ماده می تواند به ساده تر شدن زندگی افرادی مانند کادر درمان بیانجامد که زیاد از ضدعفونی کننده های دست استفاده می نمایند. حتی شاید میزان سازگاری آن با دستورالعمل های بهداشتی افزایش یابد.
"برد برجز"(Brad Berges)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: مردم قبل از سال ۲۰۲۰ هم از این ضدعفونی کننده ها استفاده می کردند. به نظر می آید که این ضدعفونی کننده ها طی همه گیری کروناویروس کنار گذاشته شده اند برای اینکه دولت ها به خاطر جدید بودن این ویروس و نیاز به شرایط آزمایشگاهی منحصر به فرد جهت بررسی آن، از کارآیی این ضدعفونی کننده ها مطمئن نبوده اند.
از آنجائیکه کلرید بنزالکونیوم معمولا کارآیی خوبی در مقابل ویروس هایی دارد که توسط لیپیدها احاطه شده اند، پژوهشگران باور دارند که می تواند به ضدعفونی کردن برای مقابله با کروناویروس نیز کمک نماید.
پژوهشگران برای آزمایش ایده خود، نمونه های کووید-۱۹ را در لوله های آزمایشی گذاشتند و سپس آنها را با ترکیبات متفاوت همچون دو درصد محلول کلرید بنزالکونیوم و سه نوع ضدعفونی کننده تجاری در دسترس حاوی ترکیبات کاتیون آمونیوم نوع چهارم ترکیب کردند.
پژوهشگران، ترکیبات ضدعفونی کننده را خنثی کردند و سپس ویروس ها را از لوله ها بیرون آوردند و ذرات ویروس را روی سلول های زنده قرار دادند. ویروس نتوانست به سلول ها حمله کند و آنها را از بین ببرد. این مورد نشان داد که ویروس توسط ترکیبات، غیرفعال شده است.
پژوهشگران باور دارند که نتایج پژوهش آنها می تواند دستورالعمل های دولتی را در مورد ضدعفونی کننده های دست تغییر دهد. آنها امیدوارند که با استفاده باردیگر از ضدعفونی کننده های بدون الکل و ورود آنها به بازار، بتوان کمبودها را برطرف کرد و احتمال استفاده از ضدعفونی کننده های تقلبی را که در پاسخ به تقاضا عرضه می شوند، کم کرد.
این پژوهش، در "Journal of Hospital Infection" به چاپ رسید.1399/09/12
23:21:59
5.0 / 5
668
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی