شناسایی آلزایمر بدون علامت با آزمایش خون

شناسایی آلزایمر بدون علامت با آزمایش خون نیو وبلاگ: خراسان رضوی نتایج یک مطالعه نشان می دهد، آزمایش خون آمیلوئید می تواند تعداد اسکن PET را به نصف کم کند، اسکن PET نوعی آزمایش تصویربرداری است که به فرد کمک می نماید، عملکرد بافت ها و اندام های خودرا مشخص نماید. در اسکن PET برای نشان دادن این فعالیت از داروی رادیواکتیو (ردیاب) استفاده می شود. این اسکن گاهی اوقات می تواند بیماری را پیش از اینکه در سایر آزمایش های تصویربرداری نشان داده شود، تشخیص دهد.


به گزارش مد پیج تودی، نتایج یک مطالعه گروهی در انگلیس نشان داد، آزمایش خون برای غربالگری آمیلوئید بتا می تواند نیاز به اسکن PET را در آزمایش های تحقیقاتی آلزایمر بدون علامت کم کند.
دکتر جاناتان شات، از دانشگاه کالج لندن در انگلیس اظهار داشت: برای یافتن ۱۰۰ سالمند عاری از زوال عقل با آمیلوئید PET مثبت، از جمعیتی با شیوع مثبت آمیلوئید PET مشابه در گروه مطالعه بدون غربالگری پلاسما، لازم است ۵۴۳ اسکن PET صورت گیرد. با بهره گیری از روش طیف سنجی جرمی آمیلوئید بتای پلاسما، لازم است ۶۲۳ نفر آزمایش خون بدهند و از این تعداد، ۲۴۳ نفر مبادرت به اسکن می کنند.
دکتر آشوینی کشاوان، از دانشگاه کالج لندن اظهار داشت: «برای شناسایی آلزایمر پیش از علایم، آزمایش های استاندارد طلایی موجود کنونی اسکن PET آمیلوئید و پونکسیون کمر (یک روش نمونه برداری از سی. اس. اف یا مایع مغزی-نخاعی از ستون فقرات کمری جهت بررسی) هستند که یا گران هستند یا بیشتر تهاجمی هستند.»
کشاوان اظهار داشت: «نتایج تحقیق ما نشان میدهد که می توان از آزمایش خون برای غربالگری در آزمایش های آینده در افراد بدون علامت بهره برد و تعداد اسکن PET موردنیاز را تا حدود نصف کم کرد. این می تواند به استفاده از آزمایشی ارزان تر و سریع تر تبدیل گردد.»
این تحقیق سه نوع اندازه گیری را باهم مقایسه کرد که شامل اندازه گیری کروماتوگرافی مایع، طیف سنجی جرمی آمیلوئید بتا پلاسما و اندازه گیری آرایه تک مولکولی (Simoa) آمیلوئید بتا پلاسما و tau ۱۸۱ فسفریله (phospho-tau۱۸۱) در افراد عاری از زوال عقل بود تا مشخص نماید که چگونه اسکن PET آمیلوئید ۱۸ اف-فلور بتا پیر (F-florbetapir) قشر مثبت را پیش بینی می کند. (فلور بتا پیر یک ترکیب دارویی رادیوتراپی با اسکن PET حاوی رادیونوکلئید فلورین -۱۸ است که جهت استفاده در ایالات متحده در سال ۲۰۱۲ بعنوان یک ابزار تشخیصی برای بیماری آلزایمر مورد تایید قرار گرفت.)


کشاوان اظهار داشت: «ما دریافتیم که در زمینه شناسایی اسکن PET آمیلوئید مثبت در افرادی که ازنظر شناخت، طبیعی هستند، آمیلوئید بتا اندازه گیری شده توسط طیف سنجی جرمی عملکرد بهتری نسبت به آمیلوئید بتا یا فسفو تاو ۱۸۱ دارد که با بهره گیری از این روش های ایمنی سنجی خاص سیموآ در پلاسما اندازه گیری می شود.»
وی ادامه داد: کارایی یکی از جنبه های مهم می باشد، اما در هنگام استفاده از آزمون برای غربالگری، ملاحظات دیگری نیز وجود دارد، مانند اینکه چقدر سبب افزایش تعداد در اندازه گیری می شود.
پژوهشگران ۴۴۱ فرد سالمند عاری از زوال عقل را با میانگین سنی ۷۱ سال بررسی کردند. حدود نیمی از آنان (۵۱ درصد) زن و ۱۸.۶ درصد آمیلوئید PET مثبت بودند. حامل های آپولیپوپروتئین (E APOE۴) ۲۲ درصد از گروه PET منفی آمیلوئید و ۵۷ درصد از گروه PET مثبت آمیلوئید را می سازند. (آپولیپوپروتئین E پروتئینی است که در متابولیسم چربی ها در بدن پستانداران نقش دارد؛ زیرگروهی است که در بیماری آلزایمر و بیماریهای قلبی عروقی نقش دارد.)
نتایج نشان داد، آزمایش های پلاسمای طیف سنجی جرمی بطور قابل توجهی بهتر از هر اندازه گیری دیگر انجام شده است.
شات و همکاران گفتند: در محدوده نظری شیوع مثبت آمیلوئید PET از ۱۰ درصد تا ۵۰ درصد، میزان طیف سنجی جرمی آمیلوئید بتا ۱-۴۲ / ۱-۴۰ بطور مداوم تعداد افرادی را که مبادرت به اسکن می کنند را باصرفه جویی بیشتر در هزینه که در شیوع پایین تری رخ می دهد، کاهش خواهد داد.
آنان خاطرنشان کردند که این مطالعه محدودیت های مختلفی داشت. شرکت کنندگان فقط سفیدپوست و انگلیسی بودند و یافته ها ممکنست در مورد جمعیت های متنوع قومی کاربرد نداشته باشد. همه افراد در این مطالعه در یک سال متولدشده اند، که ممکنست بر ظرفیت پیش بینی مدل هایی که شامل سن، جنس و وضعیت حامل APOE۴ هستند، تاثیر داشته باشد. آزمایش مایع مغزی نخاعی (CSF) در دسترس نبود.
پژوهشگران تاکید نمودند که استفاده از CSF بعنوان مقایسه کننده بجای PET می تواند موجب صرفه جویی در هزینه آزمایش خون شود.
منبع:

1399/11/05
00:54:04
0.0 / 5
1080
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی