۷ اختراع عجیب و مرموز نیكولا تسلا كه هیچ گاه ساخته نشدند

۷ اختراع عجیب و مرموز نیكولا تسلا كه هیچ گاه ساخته نشدند نیو وبلاگ: در این گزارش به معرفی هفت اختراع عجیب و غریب از ˮنیکولا تسلاˮ از دستگاه موج جزر و مدی مصنوعی گرفته تا یک دوربین که از افکار افراد عکس می گیرد، می پردازیم که تا حالا پا به دنیای واقعیت نگذاشته اند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا، "نیکولا تسلا" یکی از بزرگترین مخترعان تاریخ است که با کارهایش زندگی نسل های پس از خودرا در جهان برای همیشه تغییر داد. وی صاحب بیش از ۲۷۰ حق اختراع ثبت شده در ۲۷ کشور دنیا همچون ۱۱۲ اختراع در ایالات متحده است که به حق، جایگاه خودرا در تاریخ تثبیت کرده است. با این وجود، همه اختراعات تسلا به تولید نرسیده اند. حالا ما به سراغ هفت مورد از عجیب ترین اختراعات تسلا رفته ایم که هیچ گاه ساخته نشده اند.


۱. انتقال دهنده بی سیم انرژی
نیکولا تسلا بعنوان کسی که کاملاً با برق مرتبط بود، حیرت انگیز نیست که خیلی از اختراعاتش در زمینه تولید و انتقال برق باشد. آنچه خیلی از مردم نمی دانند این است که تسلا اهتمام کرد برجی بسازد که برق را بوسیله هوا منتقل کند. وی حتی از "جی. پی مورگان" سرمایه دار آمریکایی برای تامین مالی این برج موسوم به "برج واردن کلیف"(Wardenclyffe Tower) در ساحل شمالی "لانگ آیلند" کمک گرفت و امیدوار بود بتواند آنرا برای انتقال برق به شهر نیویورک سازگار کند.
مورگان از زیر هزینه این طرح انتقال برق شانه خالی کرد و از تامین بودجه بقیه پروژه خودداری کرد و تسلا مجبور شد آنرا رها کند و سرانجام این برج را یک دهه بعد در سال ۱۹۱۷ از بین برد.


۲. کشتی های هوایی مافوق صوت با پشتیبانی از برج های برق بی سیم زمینی
وقتی همین چند سال پیش فناوری شارژ بی سیم عرضه شد، یک فناوری انقلابی به نظر می رسید. این در حالیست که اگر نیکولا تسلا امروز زنده بود ما را بابت این خوشی ملامت می کرد، چونکه وی در سال ۱۹۱۹ ایده یک کشتی هوایی مافوق صوت را در سر می پروراند که کاملاً بوسیله انتقال بی سیم برق از برج های زمینی تامین نیرو شود و بتواند در ارتفاع ۱۲ کیلومتری از سطح زمین و با سرعت ۱۶۰۰ کیلومتر در ساعت پرواز کند. وی می خواست با ساخت این کشتی هوایی سفر از نیویورک به لندن را به کمتر از چهار ساعت برساند.


۳. نیروهای دریایی قابل کنترل از راه دور
در صورتیکه تسلا بیشتر به خاطر کار با برق معروف است، این تنها حوزه ای نیست که وی در آن کار می کرد. یکی دیگر از زمینه های اصلی کار تسلا، فناوری های نظامی بود. وی مانند "آلفرد نوبل" معتقد بود که بهترین راه برای جلوگیری از جنگ این است که درگیری در آن کاملاً بیهوده باشد و یا برای شرکت کنندگان در آن آنقدر فاجعه بار باشد که هیچ کس آنقدر دیوانگی به خرج ندهد که یک جنگ را شروع کند یا در آن درگیر شود.
تسلا باتوجه به این موضوع، قایق کوچکی را اختراع کرد که می توانست با سیگنال های رادیویی و به صورت کاملا کنترل ازراه دور آغاز به حرکت نماید و متوقف و هدایت شود. وی امیدوار بود که با چنین فناوری هایی انسان ها را از معادله جنگ حذف کند.


۴. دوربین ذهن
یکی از عجیب ترین ایده های تسلا این بود که بتوان از افکار اشخاص عکس گرفت. وی در سال ۱۹۳۳ به خبرنگاران اظهار داشت: در سال ۱۸۹۳ در صورتیکه به تحقیقات خاصی مشغول بودم، متقاعد شدم که یک تصویر مشخص در اندیشه آدمی باید یک تصویر متناظر در شبکیه چشم بوجود آورد که ممکنست بتوان آنرا با یک دستگاه مناسب خواند و از افکار خود عکس بگیریم. اگر این درست باشد که هر فکر یک تصویر را در شبکیه منعکس می کند، می توان از آن عکس گرفت و سپس از روش های معمول موجود برای ظاهر کردن آن بهره برد.
وی ادامه داد: اگر این کار با موفقیت صورت گیرد، اشیای تصور شده توسط یک شخص در هنگام شکل گیری به وضوح روی یک صفحه نمایش منعکس می شوند و از این طریق می توان فکر هر فردی را خواند. بدین سبب ذهن ما واقعاً مانند کتاب های باز خواهد بود.
بدیهی است که هنوز مشخص نیست که فرآیندهای تفکر در ذهن انسان چگونه کار می کنند، اما در مورد مکانیسم بیولوژیکی اندیشه و شعور انسان اطلاعات زیادی وجود دارد که نمی توان بطور قطع اظهار داشت که تسلا در اشتباه بوده است.


۵. ماشین زلزله
تسلا در سال ۱۸۹۳ حق اختراع یک لرزش ساز مکانیکی را ثبت نمود که با بخار کار می کرد و می توانست از ارتعاشات آن برای تولید برق استفاده نماید. همانطور که بعدها تسلا به خبرنگاران گفت، در صورتیکه این دستگاه را برای انجام یک آزمایش کالیبره می کرد، این دستگاه آزمایشگاه وی را در شهر نیویورک چنان لرزاند که حدودا در حال تخریب همه ساختمان بود.
وی اظهار داشت: ناگهان تمام ماشین آلات سنگین موجود در آزمایشگاه به اطراف به پرواز درآمدند. من یک چکش به دست گرفتم و این دستگاه را شکستم. اگر چند دقیقه دیگر به فعالیت خود ادامه می داد، ساختمان روی سرمان خراب شده بود. همه بیرون ساختمان در خیابان جمع شده بودند و سپس پلیس و آمبولانس ها رسیدند. به دستیارانم گفتم چیزی نگویند. ما به پلیس گفتیم حتما زمین لرزه بوده است. این تنها چیزی است که آنها در مورد این حادثه می دانند.
این دستگاه مرموز، الهام بخش تسلا برای ساخت یک لرزش ساز تله ژئودینامیکی شد که در حقیقت یک ماشین زلزله بود و می توانست به دانشمندان برای کشف خصوصیات زمین شناسی زمین و به مهندسان و پژوهشگران برای یافتن ذخایر سنگ های معدنی و فلزات در زیر زمین کمک نماید.
تسلا هیچ گاه موفق به ساخت ماشین زلزله خود نشد، اما دانشمندان و مهندسان امروزی از همان اصل استفاده می نمایند تا دقیقاً همان کاری را انجام دهند که تسلا آنرا در تصور خود داشت.


۶. امواج جزر و مدی مصنوعی
تسلا در طول زندگی خود ساخت سلاح هایی آنچنان مخرب را در ذهن داشت که اگر تولید شده و مورد استفاده قرار می گرفتند، از نظر قدرت ویرانگری با بمب اتم قابلیت رقابت داشتند.
یکی از این سلاح ها موج جزر و مدی مصنوعی بود که به اعتقاد تسلا آخرین دفاع در مقابل ناوگان دریایی دشمن بود. امید تسلا این بود که بزرگترین سلاح دریایی را بسازد تا کشورها دیگر مبادرت به ساخت ناوگان جنگی نکنند و شرکت در هر جنگی برایشان بی فایده باشد.
تسلا برای انجام این کار ساخت دستگاهی موسوم به "تله اوتوماتونز"(telautomatons) را تصور کرد که می تواند چندین تن ماده منفجره را در نزدیکی نیروی دریایی دشمن منفجر کند. تسلا محاسبه کرد که حباب گاز حاصل از این انفجار، امواج جزر و مدی با ارتفاع بیش از ۳۰ متر تولید می کند که برای از بین بردن بزرگترین ارتش هایی دریایی نیز کافی است.


۷. پرتوی مرگ
هفتمین اختراع عجیب نیکولا تسلا دستگاهی به نام "پرتوی مرگ" یا همانطور که تسلا آنرا صدا می کرد، "پرتوی صلح" است.
تسلا معتقد بود که با سرعت بخشیدن به ایزوتوپ های جیوه تا ۴۸ برابر سرعت صوت، پرتویی تولید می شود که انرژی کافی را برای از بین بردن تمامی ارتش ها از فاصله دور تولید می کند و فقط انحنای سطح زمین بود که می توانست آنرا محدود کند.
تسلا ظاهراً در سالهای پیش از مرگش اهتمام در فروش این ایده به چندین دولت همچون ایالات متحده داشت، اما اتحاد جماهیر شوروی تنها کشوری بود که آزمایش آنرا انجام داد و هیچ گاه نتیجه ای را که تسلا انتظار داشت، به بار نیاورد.
منبع:

1400/01/10
11:35:14
0.0 / 5
881
تگهای خبر: اطلاعات , امواج , پروژه , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی