نشانه های دوخت و دوز دوران پارینه سنگی در كرمانشاه كشف شد

نشانه های دوخت و دوز دوران پارینه سنگی در كرمانشاه كشف شد ایرنا- سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه از کشف نشانه هایی از دوخت و دوز و بهره وری از پوست گرگ در ارتباط با اواخر دوره پارینه سنگی در این استان اطلاع داد.


«جبار گوهری» روز شنبه در گفتگو با ایرنا اضافه کرد: در نتیجه کاوش ها و پیدا شدن آثاری همچون سوزن استخوانی در مجموعه غار و پناهگاه های صخره ای در استان کرمانشاه نشانه هایی از دوخت و دوز و استفاده از پوست بعنوان پوشاک در دوران پارینه سنگی یافت شده است.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه با بیان اینکه این پژوهشها به سرپرستی «سامان حیدری گوران» از باستان شناسان و پژوهشگران استان انجام شده است، ابراز امیدواری کرد که با انجام پژوهش های تکمیلی در این مکان نتایج جامع و دقیق تری بدست آید.
او افزود: مستندسازی مجموعه غار و پناهگاه صخره ای «خاتون سرای پنج» در دست تهیه است و بزودی این مکان در لیست آثار ملی کشور ثبت خواهد شد.
سرپرست پژوهش های پارینه سنگی در شهرستان کرمانشاه هم در این ارتباط اظهار داشت: کشف سوزن استخوانی و اثر بریدگی بر روی یک استخوان گرگ در مجموعه غار و پناهگاه صخره ای خاتون سرای پنج در ارتباط با دوران اواخر پارینه سنگی در شهرستان کرمانشاه، به احتمال فراوان نشان از فرایند تهیه پوشاک و یا حتی سرپناه پوستی در این دوره است.
«سامان حیدری گوران» اضافه کرد: مجموعه غار و پناهگاه صخره ای خاتون سرای پنج در جریان بررسی های دیرینه شناسی استان کرمانشاه در سال ۱۳۹۰ و در دره ای به همین نام کشف شده است.
او افزود: متاسفانه در سالهای اخیر افراد سودجو بخش هایی از کف رسوبی این مجموعه را حفاری کرده اند که بعد از بررسی های اولیه مراتب این اتفاق به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اطلاع داده شد.
او خاطرنشان کرد: تیمی برای انجام نقشه برداری تحت نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منظور جمع آوری اطلاعات برای ثبت ملی این مجموعه به منطقه اعزام شد که در زمان نقشه برداری علاوه بر تعدادی دست افزار سنگی ۲ قطعه استخوان بسیار شاخص در محل حفاری غیر مجاز کشف شد.
حیدری گوران افزود: یکی از این استخوان ها، یک سوزن سوراخ دار است که بر روی استخوان اولنا (زند زیرین) یک حیوان پستاندار با اندازه متوسط شکل داده شده است و دیگری اثر بریدگی حاصل ضربه ابزار سنگی کات مارک بر روی استخوان فالانژ (انگشت) میانی یک گرگ است.
او اضافه کرد: این ۲ قطعه استخوان از محلی به دست آمده است که ابزارهای سنگی هم افق با اواخر دوران پارینه سنگی را نشان داده است.
این پژوهشگر با اشاره به اینکه این کشف مهم چند نتیجه علمی و مهم را برای دیرینه شناسی در بر دارد، خاطرنشان کرد: برای اولین بار است که در کوهستان های زاگرس یک سوزن استخوانی سوراخ دار از لایه پارینه سنگی کشف شده است.
او اضافه کرد: همینطور وجود اثر بریدگی حاصل از ضربه ابزار سنگی بر روی یک استخوان گرگ در مکان های باستانی پارینه سنگی بسیار نادر است و اثر بریدگی بر روی استخوان فالانژ در مواردی که در دنیا کشف شده برای فرایند تهیه پوست حیوان بوده است.
حیدری گوران خاطرنشان کرد: «این ۲ یافته نشان داده است که ساکنان دوران پارینه سنگی در کوه های زاگرس کرمانشاه به احتمال فراوان از پوست و خز گرگ برای تهیه پوشاک و یا چادر در شرایط بسیار سرد دوره اواخر پلیستوسن بهره برده اند.
سرپرست پژوهش های پارینه سنگی در شهرستان کرمانشاه با بیان اینکه امیدواریم با سن سنجی مطلق به روش کربن ۱۴ لایه های رسوبی این مکان بتوانیم تاریخ دقیق این یافته ها را به دست آوریم، تصریح کرد: یافته های هر چند کوچک در دوره پارینه سنگی می تواند نکات کلیدی و مهمی را از چگونگی زیست و رفتار انسان در این دوران را به همراه داشته باشد.
به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایرنا، وجود چهار هزار و ۲۰۰ اثر ثبت شده ملی، یک اثر ثبت شده جهانی و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اند حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری می باشد.
بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت و آبشار پیران از مهم ترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است.
استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۲ هزار و ۶۰۰ روستا و ۳۴ شهر دارد.منبع:

1400/02/18
10:26:45
0.0 / 5
641
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی