بزرگ ترین و دقیق ترین شبیه ساز جهان ساخته شد!

بزرگ ترین و دقیق ترین شبیه ساز جهان ساخته شد! به گزارش نیو وبلاگ محققان بزرگ ترین و واقعی ترین شبیه ساز جهان را ساخته اند که میتوان آنرا دانلود کرد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، علم ستاره شناسی کمی با سایر علوم متفاوت است چونکه تنها یک نمونه از آن وجود دارد و ستاره شناسان نمی توانند چندین جهان را مورد مطالعه قرار دهند اما می توانند شبیه سازی های کامپیوتری از جهان بسازند و با تغییر جنبه های مختلف آن، نقش ماده تاریک و انرژی تاریک در جهان را دریابند.
بزرگترین و دقیق ترین شبیه ساز جهان است که تا کنون ساخته شده "اوچو" (Uchuu) نام دارد، "اوچو" در زبان ژاپنی به معنای فضای بیرونی است.
این شبیه ساز حاوی ۲.۱ تریلیون ذره در فضایی به پهنای ۹.۶ میلیارد سال نوری است که تکامل جهان طی ۱۳ میلیارد سال را مدل سازی می کند. تمرکز این جهان شبیه سازی شده بر روی رفتار ماده تاریک در جهان درحال انبساط است.
این شبیه ساز به وسیله ابررایانه ی "ATERUI II" در ژاپن بوجود آمده است و با وجود قدرت زیاد این کامپیوتر جمع آوری داده ها و شبیه سازی یک سال تمام به طول انجامید.
جزئیات "اوچو" به قدری زیاد است که محققان توانستند در آن خوشه های کهکشانی و هاله ی ماده تاریک کهکشان های مجزا که اطلاعاتی در مورد جهان اولیه فراهم می کنند را شناسایی کنند.
"جولیا اف ارزا" (Julia F. Ereza) دانشجوی دکترا می گوید: اوچو مانند یک ماشین زمان است. ما می توانیم در زمان عقب برویم جلو بیایم و توقف نماییم. می توانیم یک کهکشان را بزرگنمایی نماییم و یا کل خوشه کهکشانی را تماشا نماییم. این ابزار برای مطالعه کیهان ضروریست.


برای ساخت چنین مدل دقیقی از جهان میزان زیادی محاسبات و فضای ذخیره سازی مورد نیاز است.
محققان از بیشتر از ۴۰ هزار پردازنده چندهسته ای برای ساخت شبیه ساز خود استفاده کردند و بیشتر از سه پتابایت داده تولید کردند. این میزان معادل سه میلیون گیگابایت است با این وجود محققان توانستند با فشرده سازی این حجم از داده را به ۱۰۰ ترابایت برسانند که باآنکه این میزان داده هنوز حجم زیادی دارد اما میتوان آنرا در یک درایو کامپیوتر ذخیره کرد.
خوشبختانه امکان دسترسی آنلاین هم به داده های خام این شبیه ساز وجود دارد و نیازی به خرید درایوهای گران قیمت نیست اما اگر می خواهید در این جهان مجازی به جستجو بپردازید باید آنرا دانلود کنید و برای دانلود آن به فضای هارد زیادی نیاز دارید.
علاوه بر شبیه سازی دقیق کیهان، این مدل کامپیوتری می تواند برای محققانی که بر داده های علمی کار می کنند هم مفید باشد.
منبع:

1400/06/23
10:51:57
0.0 / 5
616
تگهای خبر: آنلاین , اطلاعات , جهان , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی