تشخیص آلزایمر تنها با یک آزمایش خون

تشخیص آلزایمر تنها با یک آزمایش خون محققان سوئیسی تلاش دارند نوعی آزمایش خون ارائه دهند که می تواند به تشخیص زودهنگام و ساده آلزایمر کمک نماید.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایرنا از پایگاه اینترنتی نیوزمدیکال، افراد مشکوک به آلزایمر در صورت ظهور نشانه های بیماری باید خویش را برای آزمایش های طولانی و پیچیده آماده کنند تا از مبتلا شدن به این بیماری مطمئن شوند.
اکنون محققان آزمایشگاه های فدرال سوئیس برای فناوری و علوم مواد (EMPA) و بیمارستان کانتون در این کشور درحال ابداع آزمایش خونی هستند که با استفاده از یک «میکروسکوپ نیروی اتمی» (AFM) می تواند امکان تشخیص قابل اطمینان آلزایمر را فراهم آورد.
محققان برای این کار نمونه های خون ۵۰ بیمار مبتلا به آلزایمر و ۱۶ فرد سالم را ارزیابی کردند. آنها با استفاده از میکروسکوپ نیروی اتمی، سطح حدود هزار گلبول قرمز خون شرکت کنندگان را بدون اطلاع از وضعیت سلامتی آنها مورد بررسی قرار دادند.
محققان اندازه، ساختار و بافت پروتئین های انباشته شده در گلبول های قرمز خون را بررسی کردند. آنها بعد از بررسی هزار گلبول قرمز توانستند الگویی پیدا کنند که با مرحله بیماری شرکت کنندگان، هم خوانی داشته باشد.
افراد مبتلا به آلزایمر دارای مقادیر زیادی فیبر پروتئین بودند که از پپتیدهای آمیلوئید بتا و پروتئین های تاو ساخته شده بود، اما در افراد سالم تنها تعداد کمی از این فیبر وجود داشت.
این مطالعه، امکان تجزیه و تحلیل خون را با استفاده از میکروسکوپ نیروی اتمی فراهم می آورد. به قول محققان، اگر بتوان یک آزمایش خون را برپایه این روش ابداع کرد، افراد مشکوک به آلزایمر، از روش ناخوشایند سوراخ کردن مجرای نخاعی برای تشخیص قابل اطمینان بیماری در امان می مانند.
با وجود این، هنوز راه زیادی وجود دارد تا آلزایمر با استفاده از یک آزمایش خون تشخیص داده شود. گام بعدی پژوهشگران این است که با بررسی تعداد بیشتری از بیماران در مراحل متعدد بیماری با استفاده از میکروسکوپ نیروی اتمی و تجزیه و تحلیل شیمیایی، داده های بیشتری به دست آورند.
مشروح این مطالعه در مجله Science Advances انتشار یافته است.


منبع:

1400/07/07
09:46:28
0.0 / 5
452
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی