برنده نوبل شیمی ۲۰۲۱:

به خاطر برنده شدن نوبل 1000 دلار متضرر شدم اما خوشحالم!

به خاطر برنده شدن نوبل 1000 دلار متضرر شدم اما خوشحالم! نیو وبلاگ به خاطر برنده شدن نوبل 1000 دلار متضرر شدم اما خوشحالم!


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نوبل پرایز، مک میلان در گفتگوی خود با آدام اسمیت می گوید: بهترین ایده ها در علم معمولاً همان هایی هستند که کمترین شانس موفقیت را دارند. او از لحظه ی شنیدن خبر می گوید و اینکه فکر می کرده با او شوخی می کنند.
اسمیت: سلام من آدام اسمیت از وب سایت نوبل پرایز هستم.
مک میلان: سلام آدام
اسمیت: بسیار به شما تبریک می گویم.
مک میلان: خیلی ممونم.
اسمیت: آیا شما تماسی از استکهلم دریافت کردید؟
مک میلان: خیر من پیامکی از یکی از حاضرین در استکهلم دریافت کردم که در آن اسم من اشتباه بود و تصور کردم که این یک شوخی باشد. ازاین رو به رخت خواب برگشتم.
اسمیت: ازاین رو چه زمانی خبر را دریافت کردید؟
مک میلان: برنده ی دیگر نوبل، "بنجامین لیست" به من این خبر را داد اما من حرف او را هم باور نکردم چونکه تصور می کردم شخص مشابهی با هردوی ما شوخی می کند. من حتی با او هزار دلار شرط بستم که چنین چیزی امکان ندارد و به خواب برگشتم و با زنگ خوردن فراوان تلفنم از خواب بیدار شدم. هزار دلار باخته بودم اما بسیار خوشحال بودم.
اسمیت: زمانی که ما با "بن لیست" صحبت کردیم او با همسرش "سابین" در یک کافه بود و تعطیلات خویش را سپری می کرد. ازاین رو این خبر به طرز عجیبی به شما رسید.
مک میلان: بله اما واضح است که چنین خبری برای هرکسی عجیب و خوشایند است و من هنوز در تلاشم تا آنرا هضم کنم. مطمئنم شما با افراد زیادی در موقعیت من صحبت کرده اید و پاسخ هایی مشابهی دریافت کرده اید.
اسمیت: فکر می کنم شما روز شلوغ و پرهیاهویی را پشت سر گذاشته اید.
مک میلان: بله درست از لحظه ای که از خانه خارج شدم خبرگزاری ها در آنجا بودند. چنین اتفاقی معمولاً در بامداد روز چهارشنبه برای من رخ نمی دهد. بعد از آن هم زمانی که به محل کارم رفتم و خبرنگاران در پارکینگ بودند همه چیز متفاوت و پرهیاهو بود. اما آن چیزی که عالی است حضور افراد فوق العاده ای است که در کنار من هستند. همکارانم در دانشگاه پرینستون که متخصصین درجه یک در این گونه موارد هستند. آنها من را تحت نظر دارند و این خوب است.
اسمیت: بله من با دستیار شما صحبت کردم و او به من اظهار داشت که شما درحال مصاحبه با گروه خودتان هستید.
مک میلان: بله اما این یک مصاحبه نبود یک جلسه گروهی بود. ما هر روز در ساعت ۹ بامداد جلسه گروهی داریم و من امروز هم این کار را انجام دادم. ما برای یک ساعت تنها در مورد علم صحبت کردیم که جالب بود. ما همینطور جشن گرفتیم و آنها کیک آوردند.
اسمیت: از آن جا که خلق چنین چیزی که برای آن جایزه دریافت کرده اید یعنی "ارگانوکاتالیز نامتقارن" کمی غیرمعمول است می خواهم از شما بپرسم ایده آن از کجا به ذهن شما رسید؟
مک میلان: نمی دانم، فکر می کنم این جواب بدی است و همه دلشان می خواهد یک جواب خوب و سر راست بشوند. همه دانشمندان از این گونه ایده های عجیب دارند که بعضی از آنها موفقیت آمیز است و برخی نیست. این یکی از ایده هایی بود که موفقیت آمیز بود و باید بگویم ما خوش شانس بودیم، خیلی خوش شانس بودیم. ایده های بسیاری وجود دارند که شکست می خورند. ما در ابتدا فکر می کردیم که امکان موفقیت آن خیلی کم باشد.
اسمیت: بله من فکر می کنم به شکلی با کار کردن بر روی نظریه هایی که معلوم نیست موفق می شوند یا خیر قمار می کنید.
مک میلان: بله، ما باید این ریسک را بپذیریم و بنابراین است که به نظر من دانشمندان بزرگ ترین کارها را در جهان انجام می دهند. ما هر روز این ریسک را می نماییم که بر روی مواردی کار نماییم که امکان دارد هیچگاه موفقیت آمیز نباشند. همیشه بخشی از دانش وجود دارد که بیشتر مورد توجه قرار گرفته یا به آن بی توجهی شده است. ازاین رو مواردی وجود دارد که افراد فکر می کنند هیچگاه موفقیت آمیز نخواهند بود اما شانس فوق العاده ای برای رسیدن به آنها وجود دارد. و من از آن دست کسانی هستم که فکر می کنم ما تازه اول راه قرار داریم.
اسمیت: بله مطمئنا در حوزه مولکول های آلی که باید ساخته شوند ما هنوز اول راه هستیم و یک جهان کامل برای کاوش وجود دارد.
مک میلان: درست است. یکی از جالب ترین بخش ها زمانی است که با دانشجویان سال اول صحبت می کنید زمانی که آنها در روز اول یک مولکول که تابحال در جهان ساخته نشده را می سازند و شما برای آنها توضیح می دهید و آنها بسیار هیجان زده می شوند. ما نمی دانیم که این حوزه و علم چقدر گسترده است و این چیزی است که به نظر من شیمی و علم را رو به جلو پیش می برد.
اسمیت: امیدوارم در آینده بتوانیم بیشتر در مورد این مورد باهم صحبت نماییم اما مطمئنم که مردم می خواهند بدانند بن فهرست هزار دلار خود دریافت خواهد کرد؟
مک میلان: من بسیار خوشحال می شوم که این پول را به او بدهم. خوشحالم که اون این شرط را برده است.
اسمیت: بسیار عالی، ممنونم که با من صحبت کردید. روز خوبی داشته باشید.
منبع:

1400/07/15
21:20:05
0.0 / 5
587
تگهای خبر: جهان , دانشگاه , دانشمند , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی