دانشمندان ژاپنی مدعی شدند

خودکشی کروناویروس با یک جهش جدید!؟

خودکشی کروناویروس با یک جهش جدید!؟ در ماه اکتبر تعداد موارد تایید شده ی کووید-۱۹ ژاپن بطور غیرمنتظره ای کم شد و الان دانشمندان ژاپنی ادعا می کنند که این ویروس جهشی مفید داشته که به صورتی خودکشی آنرا رقم می زند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، اقدامات پیشگیرانه ژاپن شدیدتر از پیش نشده است ازاین رو به نظر می آید پدیده کاهش موارد مبتلا شدن ناشی از بروز نوعی جهش در ویروس باشد.
محققان ژاپنی می گویند که این جهش جدید در کروناویروس امکان دارد آنرا مجبور به "خودکشی" کند.
به نقل از خبرگزاری کیودو نیوز، محققان موسسه ملی ژنتیک ژاپن و دانشگاه نیگاتا اخیرا آخرین تحقیقات خویش را منتشر نموده اند. مطالعات نشان داده که در ژنوم سویه جهش یافته دلتا، آنزیمی به نام "nsp۱۴" جهش پیدا کرده است و این جهش سبب عدم بازسازی کامل ویروس و مرگ آن می شود.
در فرایند تکثیر و انتشار سریع ویروس، ژنوم گاهی گرفتار جهش اشتباه می شود این مورد یکی از علل اصلی بیماری هم هست.
در این مورد، آنزیم "nsp۱۴" مسئول بازسازی ویروس می باشد. اگر این فرایند بموقع انجام نشود، جهش های زیادی روی هم انباشته می شود و ویروس قادر به تکثیر نخواهد بود.
محققان دریافتند که ویروس هایی که جهشی در آنزیم "nsp۱۴" دارند، ۱۰ تا ۲۰ برابر بیشتر از ویروس های معمول جهش می کنند. ازاین رو زمانی که موارد مبتلا شدن در ماه آگوست در ژاپن به اوج خود رسید این جهش در "nsp۱۴" رخ داده بود.
در موج پنجم با افزایش گسترش بیماری میزان ویروس هایی که "nsp۱۴" آنها جهش پیدا کرده بود افزوده شد.
این نوع از ویروس در خیلی از مبتلایان موج پنجم وجود داشت این مورد از نظریه ای در خصوص ضعیف شدن ویروس سارس-کوو-۲ به علت تغییرات در آران ای RNA پشتیبانی می کند.
تعداد مبتلایان ژاپن در روز شنبه به ۲۲۹ نفر رسید که کمتر از یک درصد ۲۵ هزار و ۹۰۰ مبتلا در بیستم ماه آگوست است.
"ایزورو اینوئه"(Izuro Inoue)، پروفسور موسسه ملی ژنتیک ژاپن باور دارد که علت کاهش تعداد مبتلایان بروز جهش در "nsp۱۴" باشد که سبب بروز جهش های غلط و در نهایت نابودی ویروس می شود.
علاوه بر آن محققان تصور می کنند که آنزیمی به نام “APOBEC” سبب تغییر "nsp۱۴" شده باشد. گفته می شود این آنزیم در شرق آسیا و اقیانوسیه در خیلی از افراد فعال است.
با این حال قبل از آن که جشن گرفتن را آغاز نماییم باید در نظر داشته باشیم که تنها گونه هایی از ویروس که دارای آنزیم "nsp۱۴" هستند امکان دارد درحال ضعیف شدن باشند این بدان معناست که احتمال بروز جهش های واگیردارتر و خطرناک تر در سایر گونه های ویروس وجود دارد.
این تحقیقات ژاپنی نباید منجر به گمانه زنی های اشتباه در خصوص مرگ کروناویروس جدید شود.1400/08/13
20:44:45
0.0 / 5
482
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی