تمرینات فیزیکی و ذهنی فضانوردان چینی در مدار زمین

تمرینات فیزیکی و ذهنی فضانوردان چینی در مدار زمین نیو وبلاگ: فضانوردان چینی حاضر در ایستگاه فضایی اختصاصی این کشور به نام ˮتیانگونگˮ به منظور حفظ آمادگی مبادرت به انجام تمرینات فیزیکی و ذهنی می کنند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، در جدید ترین تصاویری که از ایستگاه فضایی چین انتشار یافته است، شاهد انجام تمرینات فیزیکی و ذهنی همچون دویدن روی تردمیل و حل کردن پازل توسط فضانوردان مأموریت "شنژو ۱۳"(Shenzhou ۱۳) هستیم.
فضانوردان چینی مأموریت "شنژو ۱۳" نقش مهمی در آزمایش و ساخت نخستین ایستگاه فضایی دراز مدت این کشور ایفا می کنند، اما همزمان تعادل مناسب بین کار و زندگی خویش را هم حفظ می کنند.
تصاویر جدید انتشار یافته توسط آژانس فضایی چین(CMSA) نشان داده است که سه فضانورد حاضر در این ایستگاه برای حفظ تناسب اندام خود ورزش می کنند و در عین حال برای کاهش اثرات قرار گرفتن طولانی مدت در معرض شرایط ریزگرانش بر بدن خود مبادرت به حل پازل و انجام تمرینات ذهنی می کنند.
در این تصاویر، "وانگ یاپینگ" دومین زن چینی که به مدار زمین رسیده و نخستین بانویی که به ایستگاه فضایی چین جدید سفر کرده است، دیده می شود که از تردمیل موجود در ایستگاه فضایی چین برای تمرین استفاده می نماید و به علت شرایط ریزگرانش، پیش از قرار گرفتن روی تردمیل و دویدن، خویش را با تسمه به آن می بندد.
آژانس فضایی چین اخیراً بعد از انتشار اطلاعات اندکی در مورد مأموریت "شنژو ۱۳" بعد از دو هفته از پرتاب این مأموریت، حالا انتشار به روزرسانی های منظم تری از "تیانهه"(Tianhe) ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین را شروع کرده است.
این فیلمها با استقبال خوبی رو به رو شده اند و بیشتر از سه میلیون نفر تصاویر تمرین "وانگ" را تنها پنج ساعت بعد از انتشار آن در شبکه اجتماعی چینی ها به نام "ویبو" مشاهده نمودند.
به نظر می آید که این تردمیل برای جذب ضربه های پای فضانوردان طراحی شده است تا این ضربات و ارتعاشات حاصل از آن روی فضاپیما یا تجهیزات آن تأثیری نداشته باشد.
انجام ورزش برای مقابله با از دست دادن ماهیچه ها و تحلیل عضلانی و استخوانی که فضانوردان در شرایط ریزگرانش متحمل می شوند، حیاتی می باشد.
خدمه مأموریت "شنژو ۱۳" حالا یک ماه است که در ایستگاه فضایی چین اقامت دارند و مأموریت آنها مقرر است شش ماه طول بکشد.
تجهیزات ورزشی این ایستگاه فضایی شامل دوچرخه ثابت و کش های ورزشی و تردمیل است.
در بعضی تصاویر همینطور مشاهده می شود که "ژای ژیگانگ" فرمانده این مأموریت و همکارانش مشغول تمرین هنر رزمی چینی به نام "تای چی" هستند.
در عین حال، "یه گوانگفو" عضو سوم این مأموریت درحال حل کردن یک پازل دیده می شود که در رسانه های اجتماعی بازتاب زیادی داشته است.
البته این فضانوردان فقط مشغول بازی و سرگرمی نیستند. "ژای" و "وانگ" اخیرا نخستین راهپیمایی فضایی از دو یا سه راهپیمایی فضایی مقرر را آغاز کردند تا ماژول "تیانهه" را برای کارهای آینده و ورود ماژول های جدید در سال آینده آماده کنند.
مأموریت "شنژو ۱۳" در تاریخ ۱۵ اکتبر پرتاب شد و انتظار می رود "ژای"، "وانگ" و "یه" تا ماه مارس ۲۰۲۲ در "تیانهه" بمانند.
طولانی ترین مأموریت فضایی چین تا به امروز، مأموریت "شنژو ۱۲"(Shenzhou ۱۲) در اوایل سالجاری میلادی بوده است که "نیه هایشنگ"، "لیو بومینگ" و "تانگ هونگبو" به مدت سه ماه در "تیانهه" اقامت داشتند.
"ایستگاه فضایی ماژولار بزرگ چین" یا "ایستگاه فضایی تیانگونگ "به معنای "کاخ آسمانی" یک ایستگاه فضایی است که در مدار نزدیک زمین در ارتفاع ۳۴۰ تا ۴۵۰ کیلومتری سطح زمین قرار دارد. ایستگاه فضایی چین تقریباً یک پنجم جرم ایستگاه فضایی بین المللی و تقریباً به اندازه ایستگاه فضایی "میر" روسی خواهد بود. انتظار می رود جرم ایستگاه فضایی چینی بین ۸۰ تا ۱۰۰ تن باشد. این عملیات از مرکز کنترل پرواز هوافضای پکن در چین کنترل خواهد شد.
"تیانهه" هم به معنای "صلح بهشت" ماژول اصلی و نخستین ماژول ایستگاه فضایی بزرگ ماژولار چین است که در تاریخ ۲۹ آوریل سال ۲۰۲۱ پرتاب و وارد مدار شد.


1400/09/09
23:35:38
0.0 / 5
330
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی