راز بیمار نشدن خفاش ها چیست؟

راز بیمار نشدن خفاش ها چیست؟ به گزارش نیو وبلاگ محققان دانشگاه توکیو به تازگی به بررسی خفاش ها پرداختند تا دریابند چرا خفاش ها با ویروس ها زندگی می کنند اما بیمار نمی شوند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، خفاش ها بعنوان یکی از منابع طبیعی ضروری در شیوع ویروس های نوظهور مختلف مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی، کروناویروس مرس، ویروس هندرا، ویروس ابولا، ویروس ماربورگ و کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(که سبب بیماریهای شدید می شوند)، شناخته می شوند.
یک خفاش می تواند بدون آنکه بیمار شود، میزبان این ویروس ها باشد. این که چرا خفاش ها می توانند با ویروس های بسیار زیادی زندگی کنند اما خودشان بیمار نشوند، یکی از اسرار بزرگ ویروس شناسی باقی مانده است و حل این معما با همه گیری بیماری کووید-۱۹ هم بیشتر از پیش ضروری شده است.
خیلی از محققان با انجام آزمایشات مختلف تلاش می کنند تا دریابند که چرا خفاش ها می توانند همزمان با خیلی از ویروس ها زندگی کنند اما به بیماریها آلوده نشوند. درک این مساله می تواند به دانشمندان کمک نماید تا خطر ابتلای انسان ها به بیماریهای عفونی را که تا به امروز با آنها دست و پنجه نرم کرده اند کاهش دهند.
محققان تابحال با این مساله که خفاش های وحشی زنده سوژه های تحقیقاتی مناسبی نیستند مواجه بودند بنا بر این برای غلبه بر این مانع، برای نخستین بار، محققان ارگانوئیدهای روده خفاش روزت(rousette bat) را پرورش دادند.
محققان با موفقیت ارگانوئیدهای روده ای نوعی خفاش میوه خوار به نام "Rousettus leschenaultia" را پرورش دادند و روی آن آزمایشاتی انجام دادند. از آنجائیکه خفاش ها حیوانات وحشی هستند نمی توانند مانند خوک و موش گزینه خوبی برای انجام آزمایشات باشند از ین جهت، بیشتر آزمایش ها باید روی رده های سلولی گرفته شده از آنها صورت گیرد.
"توتمو اوماتسو"(Tsutomu Omatsu) یکی از نویسندگان این مطالعه و استاد مرکز اپیدمیولوژی بیماریهای عفونی و تحقیقات پیشگیری در دانشگاه کشاورزی و فناوری توکیو اظهار داشت: اگر بتوان کاملا بر این موانع و آزمایش بر روی خفاش های زنده غلبه کرد، روابط ویروس و خفاش را میتوان درک کرد که این امر به کاهش بیماری و مرگ انسان منجر می شود.
طی این مطالعه محققان خفاش های Rousette را انتخاب کردند چونکه آنها نوعی خفاش میوه خوار هستند و تصور می شود این خفاش ها منبع طبیعی ویروس های خانواده فیلوویروس(filovirus) همچون ویروس های ابولا و ماربورگ هستند. چندین گونه از روباه های پرنده در جنوب شرقی آسیا و استرالیا هم میزبان(PRV) که سبب بیماری تنفسی در انسان می شود، هستند. روباه پرنده نوعی خفاش است. سر این خفاش شباهت زیادی به سر روباه دارد. به همین سبب به این نام خوانده می شود.
محققان ابتدا باید محیطی بهینه برای رشد سلول های روده خفاش پیدا می کردند. آنها این کار را با کشت ارگانوئیدها با ۹ مکمل رشد مختلف انجام دادند. از این ۹ مورد، سه مورد بعد از هفت روز به رشد و تکثیر سلول ها منجر گردید. علاوه بر این، ارگانوئیدهای روده ای خفاش rousette که با این سه مکمل رشد کرده بودند، عمر طولانی و تکثیر فعالی داشتند.
محققان گفتند این ارگانوئید در تلقیح تجربی نسبت به (PRV) حساسیت نشان دادند اما نسبت به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ حساسیت نشان نداد. این ارگانوئید می تواند ابزار مفیدی برای توضیح مکانیسم های شیوع ویروس های نوظهور در رابطه با خفاش rousette مانند ابولا و ویروس ماربورگ باشد.
محققان با تولید موفقیت آمیز ارگانوئیدهای خفاش برای نخستین بار و آزمایش بر روی آن، حالا می خواهند ترفند خویش را بر روی اندام های روباه پرنده مانند ریه ها، کبد و کلیه ها تکرار کنند. سپس این آن بافت ها را با ویروس های بسیار بیماری زا آلوده کنند تا بیان ژن آنها را تجزیه و تحلیل کنند.
یافته های این مطالعه اخیر در مجله "Molecular Sciences" منتشر گردید.1400/10/12
23:02:48
0.0 / 5
299
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی