از سوی وزارت جهاد؛

پیش نویس لایحه نهضت مردمی توسعه درختکاری تدوین شد

پیش نویس لایحه نهضت مردمی توسعه درختکاری تدوین شد نیو وبلاگ: وزارت جهاد کشاورزی بمنظور توسعه سطح جنگل های کشور، صیانت از خاک، تعدیل بیابان زایی و توسعه طبیعت گردی و افزایش راندمان در زمینه کشاورزی و منابع طبیعی، پیش نویس لایحه «نهضت مردمی توسعه درختکاری» را تدوین و به دولت ارائه نمود.


به گزارش حوزه دولت ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیأت دولت، امروزه محیط زیست در سطح ملی و جهانی، در معرض تهدیدهای جدی قرار دارد و لیست این تهدیدها نیز از گرم شدن اقلیم زمین تا از دست رفتن تنوع زیستی و انواع آلودگی هایی که بشر خواسته یا ناخواسته به کره زمین تحمیل می کند، گوناگون است و تکرار آنها چنانچه با برنامه ای منسجم و عملی جهت مقابله با آنها همراه نباشد، فقط از حساسیت آن می­ کاهد.
با توجه به فرهنگ غنی اسلامی و تصریح اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در صیانت از محیط زیست بعنوان یک وظیفه عمومی که همگانی بودن آنرا در ضمیر خود نهفته دارد و نیز با توجه به این که آموزش یکی از مؤثرترین مؤلفه های تأثیرگذار بر توسعه هر کشور است، انجام اقداماتی وسیع، همه جانبه، مستمر و فراگیر در جهت افزایش آگاهی های زیست محیطی جوامع لازم است.
در شکل گیری و صیانت از خاک، سه عنصرِ پوشش گیاهی، هوا و آب با هم نقش ایفا می کنند. برای بهبود و صیانت از خاک بعنوان یکی از عناصر حیاتی کشورمان، مقوله درختکاری و تقویت پوشش گیاهی اهمیت بسیار زیادی دارد. این مهم، تنها با افزایش مشارکت مردمی بواسطه ایجاد مزیت اقتصادی و مُشوّق دولتی برای فعالیت تولیدی کشاورزی روی خاک رخ خواهد داد.
در شهرها، با توجه به این که زیرساخت های شهری اغلب از بتن، آسفالت، شیشه و فلز به وجود آمده است که تمام این مواد محیطی غیر قابل نفوذ در مقابل آب به وجود می آورد، منجر به ایجاد روان آب ها خصوصاً در هنگام بارندگی شدید می شود. این امر مدیران شهری را بر آن داشته تا برای حل این بحران، ایجاد پوشش های سبز را بهترین رویکرد برای هدایت آب های روان به لایه های زیر زمین دانسته و به کاشت درختان در گوشه و کنار شهرها بپردازند. بدیهی ست هر چه تعداد درختان یک منطقه شهری بیشتر باشد، فضای نفوذپذیر زمینی نیز بیشتر خواهد بود که این امر، قابلیت جذب آب باران را فراهم می آورد و مانع از وقوع سیل می شود.
از سوی دیگر، برگ ها و شاخه های درختان آب را در سطح به خود جذب می کنند که همین مورد نیز در کاهش میزان آب اضافی موجود در فضا سهیم است. ریشه درختان، بخش اعظمی از آب را به بخش های دیگر گیاه هدایت می کند و خاک نفوذپذیر اطراف درخت نیز، آب اضافی را به اعماق زمین می رساند؛ آبی که به لایه های زیر زمین می رود، به مرور زمان و در فصول خشک، توسط درختان جذب می شود و رطوبت لازم هوای اطراف را تامین می کند. گزارشات حاکی از آنست که هر درخت بالغ می تواند در سال به میزان ۴۰ هزار گالن آب وارد فضا کند.
در این راستا و بمنظور تحقق موادی از قانون افزایش راندمان بخش کشاورزی و منابع طبیعی، تبصره (۲) بند (ث) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور و همین طور بندهایی از ماده (۳۸) قانون برنامه ششم توسعه در خصوص توسعه سطح جنگل های کشور، صیانت از خاک، تعدیل بیابان زایی و توسعه طبیعت گردی و... وزارت جهاد کشاورزی پیش نویس لایحه قانونی «نهضت مردمی برای توسعه درختکاری» را برای تصویب به دولت ارائه کرد که پیشنهاد مذکور برای گذراندن مراحل بررسی و تصمیم گیری در دستور کار کمیسیون زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت قرار گرفته است.
به سبب پیش نویس لایحه فوق، وزارت جهاد کشاورزی مکلف است تا با مشارکت مردمی و همکاری سازمان بسیج مستضعفین، وزارت کشور، باشگاه کشاورزان جوان، تشکل ها و گروههای داوطلب جهادی، نسبت به کاشت سالانه حداقل ۲۵۰ میلیون (در طول ۴ سال، یک میلیارد) اصله از گونه های سازگار و مقاوم به خشکی اقدام نماید.
همچنین کارخانجات صنعتی و مدیران پروژه های توسعه شهری مکلفند علاوه بر استفاده از فناوری نوین برای کاهش آلاینده ها، نسبت به خرید حق امتیاز (بُن) ترسیب کربن اقدام نمایند و سازمان حفاظت محیط زیست نیز ملزم است ضمن ارزیابی متناسب با سطح تأثیرگذاری واحد، میزان حق امتیاز (بُن) لازم برای هر واحد صنعتی را تعیین و ابلاغ کند.


منبع:

1400/12/25
18:59:50
0.0 / 5
145
تگهای خبر: اقتصاد , پروژه , جهان , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی