تایید نظریه داروین بعد از 2 قرن

تایید نظریه داروین بعد از 2 قرن مطالعه ای جدید بعد از گذشت دو قرن سبب تایید نظریه داروین در مورد تفاوت رنگ پرندگان مناطق گرمسیری و غیرگرمسیری شد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، مطالعه ای جدید نشان می دهد، پرندگانی که در نزدیکی خط استوا زندگی می کنند رنگارنگ تر هستند.
دانشمندان با استفاده از هوش مصنوعی به بررسی تنوع رنگ در بین بیشتر از ۲۴ هزار پرنده حفاظت شده در تصاویری از مجموعه پرندگان موزه تاریخ طبیعی پرداختند و دریافتند که پرندگان استوایی که در نزدیکی خط استوا زندگی می کنند حدودا ۳۰ درصد رنگارنگ تر از پرندگان مناطق غیر گرمسیری هستند که در نزدیکی قطب ها زندگی می کنند اما علت دقیق آن معلوم نیست.
به نقل از کارشناسان نظریه ی دیرینه ای که نخستین بار توسط چارلز داروین و سایر طبیعت شناسان در قرن های ۱۸ و ۱۹ عرضه شد، تابحال ثابت نشده بود.
این مطالعه توسط دکتر کریس کنی(Chris Cooney) و دکتر گاوین توماس(Gavin Thomas) از دانشکده علوم زیستی دانشگاه شفیلد رهبری شد.
دکتر کنی می گوید: این تحقیق الگوی گسترده ای را نشان داده است که حاکی از رنگین تر بودن گونه های استوایی به میزان ۳۰ درصد نسبت به سایر گونه ها است و توضیحاتی در مورد علت رخ دادن این مورد هم مطرح گردیده است.


طبیعت شناسان اروپایی قرن هجدهم و نوزدهم مانند داروین، الکساندر فون هومبولت(Alexander von Humboldt) و آلفرد راسل والاس(Alfred Russel Wallace) همگی به تنوع غنی و آمیختگی رنگ های گونه ها در طول سفرهای خود به مناطق استوایی اشاره کرده بودند.
نقل قول های صریح داروین در مورد این الگو بسیار اندک است اما در "سفر یک طبیعت گرا به دور جهان"(A Naturalist's Voyage Round the World) در سال ۱۹۱۳ وی در مورد رنگ آمیزی موجودات مناطق گرمسیری صحبت می کند.
با این وجود به علت حجم بالای داده ها و احتیاج به فناوری تصویربرداری پیشرفته جهت بررسی این الگوها در مقیاس جهانی، تابحال اثبات این مشاهدات اولیه امکان پذیر نبوده است.
محققان برای اثبات این نظریه از ۲۴ هزار و ۳۴۵ پرنده از ۴۵۲۷ گونه در موقعیت ها و نورهای مختلف تصویربرداری کردند.
این تیم با استخراج اطلاعات از پیکسل های عکس با کمک یک شبکه عصبی موسم به "DeepLabv۳" رنگ پَرها را در ۱۵۰۰ نقطه واحد در هر گونه شناسایی نمودند.
این کار به محققان این امکان را داد تا تعداد کل "نقاط رنگی" در هر نمونه را بعنوان یک معیار از رنگارنگ بودن پرندگان استخراج کنند.
برای مثال یک گنجشک خانگی نر که دارای رنگ های قهوه ای و خاکستری ساده ای است از نظر رنگی بودن در جایگاه پایینی قرار دارد در حالیکه یک گنجشک آمازونی که دارای رنگ های متنوعی است در جایگاه بالایی قرار می گیرد.


محققان همینطور تفاوت زیادی در بین جنسیت های مختلف پرندگان پیدا کردند. به نقل از دکتر کنی شیب عرضی در رنگی بودن در بین ماده ها بیشتر از نرها بود. این بدان معناست که ماده ها رشد قابل توجهی در رنگ به سمت خط استوا نسبت به نرها نشان می دهند. با این وجود همه ی پرنده ها از این قاعده پیروی نمی کنند.
هنوز معلوم نیست که چرا پرندگان مناطق گرمسیری رنگارنگ تر هستند اما یافته ها نشان داده است که تفاوت های غذایی میان گونه های گرمسیری و غیر گرمسیری و همینطور تأثیر زیستگاه آنها می تواند نقشی کلیدی در بروز این اتفاق ایفا کند.
این مطالعه در مجله ی Nature Ecology & Evolution انتشار یافته است.
منبع:

1401/01/17
09:39:15
0.0 / 5
176
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی