پیشبینی جنسیت نوزاد با کمک هوش مصنوعی

پیشبینی جنسیت نوزاد با کمک هوش مصنوعی به گزارش نیو وبلاگ پژوهشگران آمریکایی، یک الگوریتم هوش مصنوعی را ابداع نموده اند که می تواند جنسیت نوزادان را برپایه خلق و خوی آنها پیش بینی نماید.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی "دانشگاه ایالتی واشنگتن"(WSU)، تشخیص تفاوت بین یک پسر و دختر تازه متولدشده فقط برپایه خصوصیت های خلقی مانند تمایل کودک به نشان دادن ترس، لبخند یا خنده، دشوار است اما زمانی که نوزادان به حدود یک سالگی می رسند، تغییر کردن را آغاز می کنند.
پژوهش جدیدی که در دانشگاه ایالتی واشنگتن انجام شده است، از یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل داده های در ارتباط با خلق و خو در ۴۴۳۸ نوزاد بهره برد تا نوزادان را برپایه جنسیت و سن طبقه بندی کند.
هنگامی که نوزادان ۴۸ هفتگی را پشت سر گذاشتند، طبقه بندی جنسیتی برای الگوریتم های مختلف بهبود یافت. این نشان داده است که تفاوت های جنسیتی دوران نوزادی، در این زمان برجسته تر می شوند.
"ماریا گارتشتاین"(Maria Gartstein)، استاد روان شناسی دانشگاه ایالتی واشنگتن و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: این امر حداقل نشان دهنده تصویری است که در آن، خلق و خو برپایه جنسیت و به روشی قویتر از یک سالگی آغاز به تمایز می کند.
پژوهش های پیشین، تفاوت های خلق و خو برپایه جنسیت و سن را در نوزادان بررسی نموده اند اما تعداد کمی از پژوهشها این دو متغیر را با هم مورد بررسی قرار داده اند.
گارتشتاین اظهار داشت که این کار در درجه اول به علت دشواری، یک آزمایشگاه مستقل است که داده های کافی در مورد رفتار نوزاد را جمع آوری می کند تا یافته ها از نظر آماری، قابل اعتماد و در ارتباط با بخش بزرگی از جمعیت باشند.
گارتشتاین و همکارانش برای غلبه بر این چالش، با دانشمندان سراسر آمریکا تماس گرفتند تا داده های پرسش نامه رفتار نوزاد را گردآوری کنند که بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۹ جمع آوری شده بودند.
این پرسش نامه، یک معیار مبتنی بر گزارش والدین برای سنجش خلق و خو است که از والدین می خواهد رفتار متفاوتی را که فرزندشان از سه تا ۱۲ ماهگی نشان می دهد، ثبت کنند. سپس، میتوان از این داده ها برای ارزیابی نوزادان در ۱۴ بعد خلقی مختلف مانند لبخند زدن، سطح فعالیت، عصبانیت، ناامیدی و ترس استفاده نمود. گارتشتاین و همکارانش به صورت کلی، داده هایی را در مورد ۲۲۹۸ پسر و ۲۰۹۳ دختر جمع آوری کردند.
"اریش سیمون"(Erich Seamon)، از مؤسسه مدل سازی، همکاری و نوآوری "دانشگاه آیداهو"(UIdaho) برای تجزیه و تحلیل این موضوع، از الگوریتم های یادگیری ماشینی برای طبقه بندی نوزادان بعنوان مرد یا زن در ۲۴ تا ۴۸ هفتگی و بالاتر استفاده نمود. میزان دقت با افزایش سن بالا رفت و از ۳۸ درصد برای گروه سنی یک تا ۵۷ درصد برای گروه سنی سه متغیر بود.
گارتشتاین افزود: این یک فرصت جالب برای انجام دادن یک پژوهش با استفاده از روش های یادگیری ماشینی بود که به مجموعه داده های گسترده ای نیاز دارند و چندان رایج نیستند. این پژوهش برای اولین بار به ما این فرصت را داد که میزان تفاوت های جنسیتی را با عنایت به سن نوزاد بررسی نماییم.
نتایج تجزیه و تحلیل پژوهشگران نشان داد که ترس، مهم ترین خصوصیت در تشخیص پسران و دختران در بین گروههای سنی جوان است. با بزرگ تر شدن نوزادان، واکنش پذیری یا توانایی بهبودی سریع در موقعیت های استرس زا، نشان دادن تمایل بیشتر برای آغاز تعامل و تعامل داشتن با افراد و اشیاء، تأثیرگذارتر شد.
برای نوزادان بزرگ تر از ۴۸ هفته، لذت شرکت کردن در فعالیتهای آرام و آشنا مانند بازی کردن با والدین، تأثیرگذارترین متغیر در تشخیص پسران از دختران بود.
جالب است که بعضی از خصوصیت های خلقی، از دقت الگوریتم های یادگیری ماشینی در طبقه بندی نوزادان بر مبنای جنسیت، بخصوص نوازشگری، واکنش پذیری صوتی، لبخند زدن و خنده در جوان ترین گروه سنی و لبخند زدن، خنده، حساسیت ادراکی در مسن ترین گروه سنی بهره برده است.
باآنکه عوامل گوناگونی امکان دارد در الگوی نتایج نقش داشته باشند اما این پژوهش با یافته های پیشین که نشان می دهند اثرات اجتماعی شدن در حدود یک سالگی آغاز می شوند، مطابقت دارد.
گارتشتاین اظهار داشت: مادران، روش های متفاوتی را برای اجتماعی شدن پسران و دختران خود دارند و چنین تفاوت هایی به مرور زمان می توانند مسیرهای متفاوتی را از نظر خلق و خو ایجاد کنند. به صورت ویژه، والدین امکان دارد جهت گیری رابطه را برای دختران و شایستگی و استقلال را برای پسران در اولویت قرار دهند.
گارتشتاین افزود که این طرح جهت استفاده از روش یادگیری ماشینی که او و همکارانش برای پژوهش کنونی توسعه داده اند، به کار گرفته می شود تا سایر پرسش های دشوار در ارتباط با رشد عاطفی اجتماعی نوزادان را بررسی کند.
این پژوهش، در مجله "PLOS ONE" به چاپ رسید.
منبع:

1401/02/21
20:21:28
0.0 / 5
205
تگهای خبر: بازی , پروژه , پژوهش , پژوهشگر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی