استارلاینر آخر هفته بدون سرنشین به ایستگاه فضایی می رود

استارلاینر آخر هفته بدون سرنشین به ایستگاه فضایی می رود کپسول ˮاستارلاینرˮ ساخته شرکت ˮبوئینگˮ بالاخره اواخر این هفته می تواند به ایستگاه فضایی بین المللی برسد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، با نزدیک شدن به پنجره پرتاب کپسول "استارلاینر" بوئینگ، این شرکت به سبب مشکلاتی که تا حالا آنرا از انجام پروازهای سرنشین دار به ایستگاه فضایی بین المللی و رقابت دوشادوش با شرکت "اسپیس ایکس" بازداشته، درحال بررسی طراحی مجدد دریچه های پیشرانه کپسول است.
"بوئینگ" به لطف قراردادی به ارزش تقریبی ۵ میلیارد دلار، درحال توسعه فضاپیمای "استارلاینر" است که تحت برنامه خدمه تجاری ناسا منعقد شده است و پرتاب بعدی آن موسوم به "OFT-۲" برای روز پنجشنبه این هفته ۱۹ مه برنامه ریزی شده است.
اگر این پرتاب موفقیت آمیز باشد، "استارلاینر" که در این پرواز، بدون سرنشین خواهد بود، تقریباً یک روز بعد در تاریخ ۲۰ مه به ایستگاه فضایی بین المللی متصل خواهد شد.
تا حالا مشکلات مختلفی توسعه و نخستین پرواز سرنشین دار "استارلاینر" را به تاخیر انداخته است. در سال ۲۰۱۹ یک نقص نرم افزاری مانع از رسیدن نخستین پرواز آزمایشی مداری آن به ایستگاه فضایی بین المللی شد.
در ماه آگوست گذشته نیز پیش از پرتاب دوم، مشکلی در سوپاپ پیشرانه مشاهده شد و ۱۳ دریچه از ۲۴ دریچه اکسید کننده مسئول حرکت "استارلاینر" گرفتار خوردگی ناشی از رطوبت در محل پرتاب شد و لطمه دید.
"مارک ناپی" مدیر برنامه خدمه تجاری بوئینگ در جریان یک کنفرانس خبری اظهار داشت: مسئله ی بازطراحی سوپاپ ها اساسا روی میز است. زمانی که تمام اطلاعات مورد نیاز خودرا بدست آوریم، این تصمیم را خواهیم گرفت.
وی ادامه داد: ابتدا "بوئینگ" می خواهد کمی آزمایشات بیشتری انجام دهد تا درک بهتری از نحوه تشکیل این نیترات ها درون دریچه ها پیدا کند و این نتایج به طراحی مجدد بالقوه کمک می کنند.
وی افزود: ما برای ماموریت "OFT-۲" بسیار مطمئن هستیم که سیستمی داریم که به درستی عمل می کند.
برخلاف مشکلات جاری، "بوئینگ" تلاش بعدی خودرا در آزمایش پرواز مداری "OFT-۲" که هم اکنون برای پرتاب در تاریخ ۱۹ مه از پایگاه "کیپ کاناورال" در فلوریدا برنامه ریزی شده است، انجام خواهد داد. بوئینگ برای این تلاش، یک راهکار موقت برای مشکل سوپاپ ها انتخاب نموده و یک درزگیر روی دریچه ها قرار داده است.
اگر "OFT-۲" طبق برنامه جلو برود، "بوئینگ" یک آزمایش پرواز سرنشین دار را هدف قرار می دهد، بااینکه این امر ممکنست با طراحی مجدد سوپاپ ها به تعویق بیفتد، برای اینکه شرکت احتمالاً باید بعد از طراحی مجدد سوپاپ ها، "استارلاینر" را آزمایش کند.
"بوئینگ" راه زیادی برای رسیدن به رقیب خود "اسپیس ایکس" دارد، چونکه ناسا سال قبل فضانوردانی را که قرار بود با "استارلاینر" به ایستگاه فضایی بروند، با کپسول "دراگون" شرکت "اسپیس ایکس" راهی کرد. "اسپیس ایکس" هم اکنون هفت پرواز فضایی انسانی را انجام داده است که چهار مورد از آنها برای ناسا و دو مورد از آنها پرتاب های خصوصی بوده اند.
اگر همه چیز طبق برنامه ریزی جلو برود، "استارلاینر" در ۱۹ مه سوار بر یک موشک "اطلس V" در ساعت ۱۸: ۵۴ به وقت محلی پرتاب می شود.1401/02/25
10:08:00
0.0 / 5
95
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی