چرا کوهنوردان بیشتر در ارتفاعات تهران گرفتار حادثه می شوند؟

چرا کوهنوردان بیشتر در ارتفاعات تهران گرفتار حادثه می شوند؟ نیو وبلاگ: یک لحظه بی دقتی و یک قدم اشتباه در کوهنوردی می تواند منجر به یک اتفاق جدی برای تمام تیم شود، خطاهای کوچک در کوهستان به ندرت بدون مجازات باقی می مانند؛ این داستان نه فقط برای علاقه مندان کوهنوردی اتفاق می افتد بلکه کوهنوردان حرفه ای نیز گرفتار سوانح خطرناکی می شوند.


هوا آفتابی است، مسیر هموار است و تنها چند قدم دیگر مانده به قله کوه. همه چیز طبق برنامه ریزی پیش می رود؛ اما اوضاع در چند ثانیه زیرورو می شود؛ یک لحظه بی دقتی، یک قدم اشتباه یا یک حادثه ناگوار می تواند منجر به یک اتفاق جدی برای تمام تیم شود. خطاهای کوچک در کوهستان به ندرت بدون مجازات باقی می مانند؛ این داستان نه فقط برای علاقمندان کوه نوردی اتفاق می افتد بلکه کوهنوردان حرفه ای نیز گرفتار سوانح خطرناکی می شوند.

کوهستان و ارتفاعات تهران بسیار حادثه خیز است؛ مصدومان این حوادث همیشه از میان افراد تازه کار نبودند و در بعضی اوقات حتی حرفه ای ها نیز طعمه کوه می شوند.
پنجم دیماه ۱۳۹۹ تکرار یک تراژدی وحشتناک در کوهنوردی ایران پس از ۴۶ سال بود؛ در این حادثه ۱۲ نفر که چهار نفر آنها عضو فدراسیون کوه نوردی بودند؛ در ارتفاعات توچال، قلعه دختر آهار، دار آباد و کلکچال جان باختند؛ کوهنوردانی بی توجه و بعضی ناآگاه به این هشدار به ارتفاعات تهران رفتند اما فقط به فاصله چند دقیقه در سه منطقه آهار، دارآباد و کلکچال با سقوط ۳ بهمن لحظات دلهره آور و وحشتناکی را تجربه کردند و در بین برف و کولاک گرفتار شدند. توجه نکردن به هشدارهای جوی و حتی در اختیار نداشتن تعدادی از تجهیزات کوه نوردی از دلیلهای این اتفاق وحشتناک اعلام گردید. ارتفاعات تهران همیشه یکی از مناطقی بوده که حوادث کوهستانی همراه داشته است.


شاهین فتحی مدیرعامل هلال احمر استان تهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به آمار حوادث در ارتفاعات تهران اظهار داشت: برمبنای آمار سالهای اخیر، ارتفاعات البرز در شمال تهران بیشترین حوادث مربوط به کوهستان را به خود مختص کرده است.
وی با اعلان اینکه از چند سال قبل جمعیت هلال احمر، سازمان مدیریت بحران شهر تهران و دیگر ارگان های امدادی بمنظور پوشش امدادی مبادرت به تاسیس پایگاه های امدادی در این مناطق کردند، اظهار داشت: در سال قبل ۳۴۵ عملیات امداد و نجات در ارتفاعات تهران انجام گرفته است.

فتحی اضافه کرد: این حوادث در طول سال قبل ۲۹۷ مصدوم بجای گذاشته و برای ۲۲۹ نفر عملیات انتقال از طرف امدادگران انجام شده است؛ تعدادی از این مصدومان به نیروهای اورژانس و برخی دیگر با بالگرد به مراکز درمانی منتقل شده اند.

این کارشناس حوزه امداد و نجات با اعلان اینکه به طور معمول گردشگران و کوه نوردان آماتور در پایین دست کوه گرفتار حادثه می شوند و کوهنوردان حرفه ای و نیمه حرفه ای در ارتفاعات گرفتار حوادث می شوند، اضافه کرد: پوشش امدادی تعدادی از مناطق در ارتفاعات در اختیار امدادگران آتش نشانی و برخی نیز در اختیار سازمان امداد و نجات هلال احمر است.

وی اظهار داشت: پوشش امدادی ارتفاعات غرب تهران، از دربند تا فرحزاد را امدادگران آتش نشانی و امدادگران هلال احمر از دربند تا گردنه قوچک (ارتفاعات شمیرانات و شمشک دیزین) را پوشش امداد می دهد.

فتحی با بیان این که بیشترین حوادث کوهستان در فصل های بهار و تابستان اتفاق می افتد، اضافه کرد: البته نوع حوادث و اتفاقات متفاوت است؛ در تمام فصول شاهد حادثه در ارتفاعات هستیم و همیشه با افرادی از فدراسیون کوهنوردی و نیروهای محلی، آتش نشانی در عملیات های نجات همکاری می نماییم.
وی دلیل اینکه بیشترین حوادث کوهستان در ارتفاعات تهران اتفاق می افتد را جغرافیای پرریسک این کوه ها اعلام نمود و اظهار داشت: همیشه این مناطق خطرناک بوده و البته اعتماد به نفس بیش از اندازه کوهنوردان، نیز یکی دیگر از دلیلهای بروز حوادث در این مناطق بوده است.
فتحی با اعلان اینکه امدادرسانی در حوادث همچون ارتفاعات خیلی مشکل و دشوار است، اظهار داشت: امدادگران در بعضی از موارد مجبور می شوند فرد لطمه دیده را چندین کیلومتر با برانکارد حمل کنند که روند بسیار فرسایشی و عملیات سختی است؛ و البته در صورت وجود هوای مساعد و شرایط پرواز بالگرد، از هلیکوپتر برای امدادرسانی استفاده می شود.

وی ضرورت داشتن اطلاعات از شرایط جوی و محیطی گردشگران و کوهنوردان را بسیار ضروری دانست و اظهار داشت: نبود اطلاعات کافی از شرایط جوی و محیطی و در اختیار نداشتن تجهیزات لازم برای صعود، سبب گرفتاری در ارتفاعات و سقوط برخی در ارتفاعات می شود پس باید علاقمندان کوهنوردی در هنگام صعود به ارتفاعات زمان و موقعیت حرکت شان را به گروههای امدادی خبر دهند تا در صورت وقوع حادثه بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند.


منبع:

1401/03/04
11:12:50
0.0 / 5
209
تگهای خبر: اطلاعات , درمان , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی