ناسا منتشر كرد

نقشه هنری از مواد معدنی روی مریخ

نقشه هنری از مواد معدنی روی مریخ نیو وبلاگ: شاید این تصاویر رنگین کمانی شبیه به صورتی هنر دیجیتال به نظر برسند، اما در حقیقت، آنها نقشه هایی از سطح مریخ هستند که با بهره گیری از طیف سنج تصویربرداری شناسایی فشرده برای مریخ، یا CRISM که روی مدارگرد شناسایی مریخ ناسا(MRO) قرار دارد، ثبت شده اند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، این فضاپیما از سال ۲۰۰۶ تا حالا در مدار مریخ بوده و با بهره گیری از دوربین های خود مانند دوربین های رایز(HiRISE) از این سیاره تصویربرداری کرده است و همین طور داده های طیف سنجی و راداری را جمع آوری و به زمین ارسال می کند. طیف سنج این مدارگرد نور را به طول موج های مختلف تقسیم می کند تا مشخص شود که یک جرم آسمانی از چه ترکیباتی تولید شده است. رنگ های مختلف در نقشه های مختلف زیر، کانی های خاصی را در سطح مریخ نشان می دهند و به پژوهشگران اجازه می دهند تا ترکیبات زمین شناسی این سیاره را از مدار آن تماشا کنند.
ناسا بتازگی نخستین قسمت از نقشه بسیار دقیق ثبت شده از حدودا کل سطح مریخ را در قالب یک تصویر ۵.۶ گیگاپیکسلی در ۷۲ رنگ منتشر نموده است. این نقشه از بیش از ۵۰ هزار بخش، که هر یک نواری به طول حدود ۳۳۰ مایل(۵۳۱کیلومتر) و عرض شش مایل(۹.۶ کیلومتر) هستند، به وجود آمده است که برای ایجاد نقشه نهایی با هم ادغام شده اند. این نقشه بازتابی کلی از هر تکه از سطح مریخ است، بطوریکه بخش های قرمزتر مکان هایی هستند که گرد و غبار قرمز روشن زیادی در آن وجود دارد، و بخش های تیره تر سنگی بوده و غبار کمتری دارند.
مجموعه ی دیگری از داده های طیف سنج "CRISM" که مربوط به هر بخش منفرد از نقشه است، طی شش ماه تا آن زمان که بررسی ها تکمیل شود، منتشر شدند. کل داده های این طیف سنج ۸۶ درصد از سطح مریخ را شامل می شود که نقشه ای باارزش از محل قرارگیری مواد معدنی مهم ارائه می کند. پژوهشگران از این طریق می توانند هم اطلاعات بیشتری در مورد تاریخچه آب در این سیاره داشته باشند و هم اهداف جدیدی را برای تحقیقات علمی شناسایی کنند یا حتی به انتخاب مکان های مناسب برای فرود طی ماموریت های آینده به مریخ بپردازند.


اسکات مورچی(Scott Murchie)، محقق اصلی "CRISM" در اطلاعیه ای اظهار داشت: این در حقیقت یک مجموعه داده کاملاً جدید است که موج دوم اکتشافات در مورد ترکیب سطح مریخ را به وجود می آورد. در حقیقت، یکی از اهداف ماموریت بعدی مدارگرد شناسایی مریخ این است که با دوربین های رایز(HiRISE) خود به تصویربرداری رنگی از صدها نقطه با اولویت علمی بالا که در نقشه پیدا شده است، بپردازد، نقاطی که از آنها در وضوح بالا تصویربرداری نشده برای اینکه اهمیت آنها مشخص نبوده است.
همین طور نقشه دیگری اواخر امسال منتشر خواهد شد که مکان مواد معدنی حاوی آهن در این سیاره را نشان می دهد، که برای درک تاریخچه آب در این سیاره مفیدست و حتی می تواند به جستجوی شواهدی از حیات باستانی در مریخ کمک نماید.
مدارگرد شناسایی مریخ یک فضاپیمای چندمنظوره متعلق به ناسا است که برای شناسایی و اکتشاف مریخ از مدار، طراحی شده است. هنگامی که این مدارگرد به مدار مریخ رسید، به پنج فضاپیمای دیگر که در مدار یا روی سطح سیاره بودند، پیوست. این فضاپیمای ۷۲۰ میلیون دلاری توسط لاکهید مارتین و زیر نظر لابراتوار پیشرانش جت تولید شده است. پرتاب آن در ۲۱ مرداد ۱۳۸۴ انجام شد و در روز ۱۹ اسفند ۱۳۸۴ به مدار مریخ رسید و در آبان سال ۱۳۸۵ فاز اولیه ماموریت علمی خودرا شروع کرد.1401/04/07
09:14:54
0.0 / 5
195
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی