آلن اسپكت، برنده نوبل فیزیك ۲۰۲۲:

در تلاشم از این همه توجه جان سالم به در ببرم!

در تلاشم از این همه توجه جان سالم به در ببرم! نیو وبلاگ: به گزارش نیو وبلاگ، آلن اسپکت، برنده نوبل فیزیک ۲۰۲۲ در تلاش بود تا حد مکانیک کوانتوم را بیابد، اما وی در مصاحبه ای تلفنی بعد از شنیدن خبر برنده شدنش می گوید: من آنرا پیدا نکردم! مکانیک کوانتوم در مقابل تمام حملات ممکن مقاومت می کند!به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی نوبل، این مکالمه تلفنی که بعد از اعلام خبر برنده شدن به اسپکت ضبط شده است، به جایگاه فعالیتهای وی در طول تاریخ طولانی مکانیک کوانتوم، احتیاج به پرسش و تأمل مداوم، و این که چگونه این دانشمند سر از درهم تنیدگی عجیب و غریب کوانتوم درمی آورد، پرداخته است.

آدام اسمیت، مدیر رسانه ای آکادمی نوبل، اندکی بعد از اعلام نتایج نوبل فیزیک با آلن اسپکت، یکی از سه برنده نوبل فیزیک سال ۲۰۲۲ به صورت تلفنی مصاحبه کرده است:

آدام اسمیت: می توانم با آلن اسپکت صحبت کنم؟

آلن اسپکت: خودم هستم، سلام.

آدام: سلام، سلام. من آدام اسمیت است، از وبسایت رسمی جایزه نوبل در استکهلم تماس می گیرم.

آلن: بله.

آدام: تبریک فراوان.

آلن: متشکرم.

آدام: این خبری بسیار دوست داشتنی است. چگونه آنرا دریافت کردید؟

آلن: خب، البته که شگفت آور است، چونکه می دانیم که فیزیکدانان برجسته زیادی وجود دارند که شایسته دریافت این جایزه هستند و …

آدام: خب این جایزه بخشی از یک سلسله بزرگ از جوایز اهدا شده در مکانیک کوانتوم است... که نخستین آن ۹۰ سال قبل در سال ۱۹۳۲ اهدا شد.

آلن: مطمئنا همچنین است.

آدام: خارق العاده است، اینطور نیست؟

آلن: کاملاً. می دانید من حتی به قبل تر از آن فکر می کنم. بله ۱۹۲۲ شما درست می گویید. ۱۹۲۲ انیشتین و بور هستند، درست است؟ در یک سال یکسان

آدام: خب بله، یا سال ۱۹۲۱، یادم نمی آید.

آلن: بله.

آدام: و سپس... بعد از آن هایزنبرگ در سال ۱۹۳۲ برای تولد مکانیک کوانتوم.

آلن: بله و سپس هایزنبرگ، و البته همه ی این نامهای بزرگ. البته من بسیار تحت تاثیر قرار گرفته ام، چونکه مطمئناً با چنین افرادی که واقعاً فیزیک را متحول کرده اند، در یک سطح نیستم. (با خنده ادامه می دهد) البته افتخار می کنم که در لیگی مشابه هستم.

آدام: درست است و این واقعاً استقامت مکانیک کوانتوم را نشان داده است.

آلن: بله. می دانید وقتی من این آزمایش ها را جهت بررسی نابرابری های قضیه بل انجام دادم، در انتها به این نتیجه رسیدم که بله، مکانیک کوانتوم در مقابل تمام حملات ممکن مقاومت می کند! به زبان دیگر من در این آزمایش در تلاش بودم تا حدی برای مکانیک کوانتوم بیابم و آنرا پیدا نکردم.

آدام: آیا این خارق العاده نیست؟ چه آفرینشی توسط نوع بشر.

آلن: بله، بله.

آدام: و همینطور ماهیت بین المللی این جایزه. در وین، برای شما در فرانسه و برای جان کلوزر در ایالات متحده، نشان دهنده تلاش بین المللی است که برای همه اینها صورت می گیرد.

آلن: اهمیت دارد که دانشمندان، جامعه بین المللی خویش را در دوره ای که شرایط جهان چندان خوب نیست و ناسیونالیسم در خیلی از کشورها حاکم شده است، حفظ کنند. ازاین رو ما باید تمام تلاش خویش را بکنیم تا دانشمندان، جوامع بین المللی را تشکیل دهند، هیچ شکی در آن نیست.

آدام: این یک نکته خیلی مهم است. پدیده ای که شما مطالعه کردید، درهم تنیدگی کوانتومی، بسیار عجیب است.

آلن: بله. کاملاً، کاملاً. و خیلی عجیب است همانطور که چند هفته پیش در سمپوزیوم نوبل عرضه داشتم، می پذیرم که در تصاویر ذهنی من این چیزی کاملا دیوانه کننده و لامکان است. البته می دانم که لامکان بودن به شما این امکان را نمی دهد که یک پیام مفید را سریع تر از سرعت نور بفرستید، اما من در تصاویر ذهنی خود، لامکانی را پذیرفته ام، چونکه در غیر این صورت حتی نمی توانم به درهم تنیدگی فکر کنم، البته به جز در معادلات. اما اگر بخواهم تصویر داشته باشم، لامکانی را در تصورم قرار می دهم. لامکان بودن واقعیتی است که نشان داده است نوعی رابطه آنی بین دو شی وجود دارد، البته چیزی که اینشتین نمی توانست آنرا بپذیرد. اما او متوجه شده بود که درهم تنیدگی به این معناست.

آدام: بله، امکان پذیر بودن این ارتباط در فواصل غیرقابل تصور خارق العاده است.

آلن: بله.

آدام: و البته کار شما مناظرات بین اینشتین و بور را حل کرد.

آلن: بله.

آدام: بنابراین، باز هم اهمیت تاریخی کار شما اعجاب انگیز است.

آلن: خوشحالم که این را می گویید، اما یک نکته وجود دارد که می خواهم روشن کنم. وقتی مردم می گویند "باشد، بحث بین اینشتین و بور به نفع بور حل شد"، من دوست دارم بگویم که اینشتین در طرح این سوال، نقش بزرگی داشته است و اگر امروزه موارد زیادی در مورد درهم تنیدگی می دانیم و می خواهیم از آن برای فناوری کوانتومی و غیره استفاده نماییم، باید قدردان اینشتین باشیم که این سوال را مطرح کرده است. بنابراین، برای مثال، من در یک سال به صورت همزمان مدال نیلز بور و مدال آلبرت اینشتین را گرفتم و فکر می کنم این عادلانه است. یکی برنده و دیگری بازنده نیست. بور از یک دیدگاه خاص برنده می شود و اینشتین برنده می شود، چونکه چیزی خارق العاده را مشاهده کرد.

آدام: و همیشه مهم می باشد که به چالش کشیده شوید.

آلن: بله، دقیقاً.

آدام: خب، واقعاً از شما متشکرم. من متوجه چیزی از رزومه شما شدم و آن اینست که درست پیش از این که دوره دکترای خویش را بگذرانید، سه سال را صرف خدمات داوطلبانه در خارج از کشور در کامرون کرده اید.

آلن: کاملاً، کاملاً. و باید بدانید که ضروری بود، چونکه آنجا مکانی بود که من مکانیک کوانتوم را در فرمالیسم مدرن آن مطالعه کردم، در کتاب کلود کوهن تانوجی که در سال ۱۹۹۷ جایزه نوبل را دریافت کرد. من در این دوره کتاب (مکانیک کوانتومی) کلود کوهن تانوجی، برنارد دیو، فرانک لالوئه را مطالعه کردم و زمانی که به فرانسه برگشتم، آماده درک مقالات مختلف و مقاله قضیه بل بودم. حیف است که جان بل دیگر در بین ما نیست، اما او یک شخصیت بسیار مهم در این معادله است.

آدام: درست است. جالب نیست که زندگی گاهی شما را به سمت جلو سوق می دهد و گاهی اوقات باید فقط توقف کنید و برای تأمل وقت بگذارید.

آلن: بله، دقیقا... زمانی که در کامرون بودم، تدریس می کردم، اما وقت آزاد زیادی داشتم و از آن زمان استفاده می کردم... می دانستم که تحصیلات من در مکانیک کوانتوم اصلاً خوب نیست. می دانید، آنچه آموخته بودم، مکانیک کوانتوم قدیمی بود که معادلات دیفرانسیل جزئی را حل می کرد و کتاب کوهن تانوجی، برنارد دیو، فرانک لالوئه به من یاد داد که فیزیک در مکانیک کوانتوم کجا ایستاده است و من آماده بودم تا قضیه جان بل و غیره را درک کنم.

آدام: فکر می کنم این درسی بسیار مهم برای کسانی است که صدای شما را گوش می دهند.

آلن: بطور قطع.

آدام: چه احساسی نسبت به این همه توجهی که حالا روی شما متمرکز شده است، دارید؟

آلن: من برای جان سالم به در بردن از آن تلاش می کنم. می دانید، تلفن من همیشه درحال زنگ خوردن است، ازاین رو آنرا خاموش کردم. بنابراین است که باید از یک تلفن دیگر در دفتر استفاده می کردیم.

آدام: من خیلی خوش شانس هستم که برای این کار وقت گذاشتید. واقعا از شما ممنونم.

آلن: خوشحالم که این کار را انجام دادم، خیلی ممنون.

آدام: خوشحالم که این را می شنوم.

1401/07/14
12:23:32
0.0 / 5
184
تگهای خبر: جهان , خدمات , دانشمند , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی