تشخیص زودهنگام سرطان با روش نوری جدید

تشخیص زودهنگام سرطان با روش نوری جدید به گزارش نیو وبلاگ، محققان دانشگاه ˮکویمبراˮ پرتغال در مطالعه اخیرشان روش نوری جدیدی را برای تشخیص زودهنگام سرطان ابداع کردند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، محققان دانشگاه کویمبرا پرتغال از توسعه یک روش نوری جدید خبر دادند که به شناسایی سرطان در بیمارانی که در مراحل اولیه این بیماری قرار دارند، کمک می نماید. این روش می تواند از اشعه لیزر یا مادون قرمز برای تشخیص سرطان و حتی تحلیل و بررسی بخش های جراحی شده در هر ناحیه، استفاده نماید.
امروزه بیشتر رویکردها برای تشخیص سرطان، هیستوپاتولوژیکی یا با تمرکز بر روی صدمه شناسی بافتی هستند که این امر به پزشکان اجازه می دهد بین سلول های معمولی و سرطانی از نظر مورفولوژیکی تمایز قائل شوند.
اما در این مطالعه محققان بر روش های نوری تشخیص سرطان با استفاده از رویکرد طیف سنجی ارتعاشی(vibrational spectroscopy approach) متمرکز بودند. این روش غیرتهاجمی تغییرات شیمیایی احتمالی رخ داده در سلول های بیمار را در اختیار متخصصان قرار می دهد و به تشخیص زودهنگام و دقیق سرطان کمک می نماید.
به قول محققان، این روش جدید با هدف جایگزینی روش های فعلی نیست، بلکه اطلاعات اضافی را به پزشکان عرضه می کند که با روش های دیگر به دست نیامده است. اثر بخشی این روش بسیار مثبت بود و حتی پزشکان توسط آن قادر به تمایز قائل شدن بین بافت های آزمایشی غیر بدخیم و بدخیم هم بودند.1401/08/08
12:57:29
0.0 / 5
236
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی