پر کردن حفره های استخوان با هیدروژل مخصوص

پر کردن حفره های استخوان با هیدروژل مخصوص نیو وبلاگ: نیو وبلاگ: یک هیدروژل مخصوص به زودی می تواند حفره های موجود در استخوان های لطمه دیده را بهبود ببخشد.به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، در حالیکه لطمه های استخوانی مانند شکستگی ها معمولا خود به خود بهبود می یابند، بخش های بزرگی از استخوانِ لطمه دیده اغلب هیچ گاه رشد نمی کنند و احتیاج به پیوند استخوان از سایر قسمت های بدن دارند. با این وجود، یک هیدروژل جدید می تواند به تغییر این رویه کمک نماید.

این ماده که توسط دانشمندان دانشگاه میشیگان و دانشگاه تل آویو ساخته شده، یک هیدروژل فیبری هیالورونیک اسید-فموک-دی فنیل آلانین (FmocFF/HA) است و چیزی که آنرا خاص می کند، این حقیقت است که هم از خواص فیزیکی و هم شیمیایی ماترکیس برون یاخته ای در بافت استخوان تقلید می کند.

شبکه برون یاخته ای (ECM) یا ماده زمینه ای، شبکه ای از گلیکوپروتئین ها و یاخته ها است که پیرامون یاخته ها را در برمی گیرد. این ماده ژله مانند از گلیکوزآمینوگلیکان ها، گلیکوپروتئین ها، مایع بافتی و گاهی فیبروبلاست های استروما ساخته شده است.

ماتریکس برون یاخته ای یک ماده حمایتی است که همه سلول ها را احاطه کرده است و کیفیت آن بسته به نوع بافت بیولوژیکی که بخشی از آن است، متفاوت می باشد. این ماتریکس در مورد بافت استخوانی، دارای ساختار فیبری سفت و دشوار می باشد.

هیدروژل سه بعدی FmocFF/HA با تقلید از این ساختار همراه با ترکیب شیمیایی ماتریکس برون یاخته ای، سلول های بافت استخوانی مجاور را تشویق می کند تا به داخل آن مهاجرت کنند و تکثیر شوند. ایده اینست که اگر قطعه ای از هیدروژل با جراحی در حفره و لطمه استخوان قرار گیرد، در نهایت ژل به صورت کامل با بافت استخوان طبیعی جدید جایگزین می گردد.

طبق گزارش ها، چنین موردی در آزمایش های آزمایشگاهی مشاهده شده است که در آن از هیدروژل برای پر کردن حفره ای به قطر ۵ میلی متر در بالای جمجمه موش استفاده شد. این فضای خالی بیش از اندازه بزرگ بود تا بدون کمک التیام یابد. یک حفره دیگر در جمجمه نیز بدون درمان رها گردید تا بعنوان نمونه شاهد عمل کند. در مجموع از ۲۰ موش در این آزمایش استفاده شد.

پروفسور لیهی آدلر-آبراموویچ سرپرست این مطالعه می گوید: آنها را به مدت دو ماه با روش های مختلف زیر نظر گرفتیم. سبب شادمانی بود که نقایص استخوانی به صورت کامل از راه بازسازی اصلاح گردید و استخوان ها ضخامت اولیه خویش را بازیافتند و رگ های خونی جدید تولید کردند. اما در مورد گروه شاهد اینچنین نبود که این نشان داده است هیدروژل ما این نتیجه را به بار آورده است.

این پژوهش در مجله Clinical Periodontology انتشار یافته است.

منبع:

1401/08/20
14:07:25
0.0 / 5
187
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی