اولین تصویر خورشید از نگاه رصدخانه فضایی چین

اولین تصویر خورشید از نگاه رصدخانه فضایی چین نیو وبلاگ: به گزارش نیو وبلاگ، برپایه اعلام رصدخانه کوه بنفش مستقر در استان جیانگ سو در شرق چین، ماهواره اکتشاف خورشیدی این کشور، اولین تصویر خورشیدی خویش را از زمان ارسال به فضا در ماه اکتبر، مخابره کرد.به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، "گان ویکون" (Gan Weiqun) دانشمند اصلی این ماهواره از رصدخانه کوه بنفش (PMO) تحت نظر آکادمی علوم چین (CAS) اظهار داشت: رصدخانه خورشیدی مبتنی بر فضای پیشرفته (ASO-S) که با نام مستعار Kuafu-۱ در زبان چینی هم شناخته می شود، تصویر پرتو ایکس سخت/با توان نفوذ بالا از شراره های خورشیدی را که در تاریخ ۱۱ نوامبر ۲۰۲۲ (۲۰ آبان) رخ داده بود، ثبت و ارسال کرد.

به گفته ویکون، این تصویر توسط تصویربردار پرتو ایکس سخت ماهواره ای (HXI) گرفته شده است. باآنکه هنوز این ابزار در دوره آزمایشی خود است، اما اثر تصویربرداری عالی است و امکان شناسایی موثر جزئیات فوران و ساختار ظریف خورشید را فراهم می آورد.

رصدخانه Kuafu-۱ در ۹ اکتبر (۱۷ مهر) سالجاری میلادی سوار بر موشک لانگ مارچ ۲ دی از مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان در شمال غربی چین پرتاب شد. چین اولین رصدخانه فضایی خویش را برای کشف رازهای خورشید راهی فضا کرد. این ابزار به کشف چگونگی ایجاد جهش جرم تاجی و سایر فوران های میدان مغناطیسی خورشید می پردازد.

در زمان پرتاب محققان چینی گفتند: این ماهواره ۸۵۹ کیلوگرمی بعد از ۴ تا ۶ ماه آزمایش در فاصله ۷۲۰ کیلومتری از زمین برای مطالعه علیت بین میدان مغناطیسی خورشیدی و دو پدیده فورانی اصلی، یعنی شراره های خورشیدی و پرتاب جرم تاجی، عملیات عادی خویش را آغاز می کند و اطلاعاتی را برای پیشبینی آب و هوای فضایی عرضه می کند.

این رصدخانه خورشیدی به نام کوافو (Kuafu) نامگذاری شده است که یک غول در اساطیر چینی است. رصدخانه Kuafu-۱ بشکلی خستگی ناپذیر خورشید را تعقیب و در مدار خورشیدآهنگ کار می کند و با چرخش های زمین مختل نمی گردد. این در شرایطی است که یک تلسکوپ زمینی می تواند خورشید را فقط در طول روز ببیند.

ویکون تاکید کرد: این رصدخانه می تواند خورشید را به صورت ۲۴ ساعته در بیشتر ایام سال کاوش کند و طولانی ترین زمان استراحت روزانه آن از ماه مه تا اوت که کمی در سایه زمین قرار می گیرد، بیشتر از ۱۸ دقیقه نیست. این کاوشگر خورشیدی با عمر پیشبینی شده کمتر از چهار سال، برای جمع آوری و ارسال حدود ۵۰۰ گیگابایت داده در هر روز طراحی شده است که معادل ده ها هزار تصویر باکیفیت بالا است.

هوانگ یو، طراح ارشد این رصدخانه هم اظهار داشت: آشکارسازهای داخلی این ماهواره خورشیدی هر چند ثانیه یا چند دقیقه یک مرتبه از خورشید عکس می گیرند و در طول فوران های خورشیدی می توانند سرعت شاتر خویش را به یک ثانیه بالا برند تا فعالیتهای خورشیدی را با جزئیات بیشتر ثبت کنند.

در طول عملیات این رصدخانه در مدار خود، سه ایستگاه زمینی دور از هم در شهرهای سانیا، کاشغر و پکن، داده ها را از فضا دریافت خواهند کرد و آنها را به صورت بسته ای به یک کامپیوتر قدرتمند ۲۰۴۸ هسته ای ارسال می کنند.

طبق گزارشی که پیش تر در مجله نیچر انتشار یافت، اولین رصدخانه خورشیدی چین مجهز به سه ابزار است که اطلاعاتی را در مورد چگونگی ایجاد خروج جرم از تاج خورشیدی (CME) توسط میدان مغناطیسی خورشید و سایر فوران ها عرضه می دهد. هزینه ساخت این رصدخانه خورشیدی ۹۰۰ میلیون یوان معادل ۱۲۶ میلیون دلار آمریکا بوده است و مدت زیادی درحال آماده سازی بود.

ویکون خاطرنشان کرد: دانشمندان چینی برای نخستین بار انجام چنین ماموریتی را در دهه ۱۹۷۰ پیشنهاد کردند. ما همیشه می خواستیم چنین کاری را انجام دهیم.

این مأموریت روی فیزیک اساسی انفجارهای پرانرژی تابشی معروف به شراره های خورشیدی، خروج جرم از تاج خورشیدی (CME) و منشاء آنها تمرکز خواهد نمود. سپس زمینه ای را برای درک سایر فعالیتهای مشابه در سایر نقاط جهان فراهم می آورد.

این مأموریت همینطور با مطالعه آب و هوای فضایی که از این فعالیت ها به دست می آید، ارزیابی می نماید که چگونه شراره های خورشیدی و خروج جرم از تاج خورشیدی می توانند بر روی زمین در هنگام تعامل با جو سیاره تاثیر بگذارند. در زمین، این آب و هوا با سیستم های ناوبری تداخل می کند و شبکه های برق را مختل می کند.

این رصدخانه قادر خواهد بود آب و هوای فضا را پیش بینی نماید و به پژوهشگران این امکان را می دهد تا زمان و مکان وقوع چنین فوران هایی را پیشبینی کنند و برای نتایج آن آماده شوند.

از جمله ابزارهای این کاوشگر میتوان به یک مغناطیس نگار برای مطالعه میدان مغناطیسی خورشید، یک تصویرگر پرتو ایکس سخت برای مطالعه تابش پرانرژی انتشار یافته توسط الکترون های شتاب گرفته در شراره های خورشیدی و یک تاج نگار جهت بررسی پلاسمای ساخته شده توسط شراره ها و خروج جرم از تاج خورشیدی اشاره نمود. این نخستین پروژه چین نیست که به صورت گسترده بر خروج جرم از تاج خورشیدی تمرکز می کند. ماه آگوست سالجاری میلادی بود که گزارش شد، چین درحال ساخت بزرگترین آرایه تلسکوپ های جهان است که برای مطالعه خورشید طراحی شده است.

منبع:

1401/09/04
13:16:48
0.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی