برای اولین بار بوسیله یك رآكتور خورشیدی صورت گرفت

تبدیل گازهای گلخانه ای و پلاستیک به سوخت پایدار

تبدیل گازهای گلخانه ای و پلاستیک به سوخت پایدار نیو وبلاگ: به گزارش نیو وبلاگ، برای نخستین بار یک راکتور خورشیدی، پلاستیک و گازهای گلخانه ای را به سوخت های پایدار تبدیل کرد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در شرایطی که دما و فشار معمولی باشد این راکتور می تواند بطری های پلاستیکی و گاز دی اکسید کربن(CO۲) را به صورت موثر به مونوکسید کربن(CO)، گاز سنتز و اسید گلیکولیک تبدیل کند.
محققان دانشگاه کمبریج نخستین سیستم در نوع خویش را توسعه داده اند که می تواند به صورت همزمان زباله های پلاستیکی و گازهای گلخانه ای را با کمک انرژی خورشیدی به دو محصول شیمیایی تبدیل کند.
نتایج این تحقیقات در مجله «Nature Synthesis» انتشار یافته است.
پروفسور اروین ریسنر(Erwin Reisner) از دپارتمان شیمی یوسف حمید(Yusuf Hamied) و نویسنده ارشد این مقاله، در اطلاعیه ای اظهار داشت: تبدیل زباله به ماده ای مفید با استفاده از انرژی خورشیدی، هدف اصلی تحقیق ما است. آلودگی پلاستیک یک مشکل بزرگ در سرتاسر جهان است و اغلب، خیلی از پلاستیک هایی که در سطل های بازیافتی می ریزیم سوزانده می شوند یا سر از محل دفن زباله در می آورند.

یک گام مهم برای رسیدن به یک اقتصاد چرخشی پایدارتر


این سیستم دی اکسید کربن را به گاز سنتز تبدیل کرد که یک عنصر سازنده برای سوخت های مایع پایدار می باشد. بطری های پلاستیکی هم به اسید گلیکولیک تبدیل شدند که در صنعت لوازم آرایشی به صورت معمول مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این راکتور بسته به نوع کاتالیزور موجود در آن می تواند محصولات مختلفی تولید نماید.
سوبهاجیت بهاتاجاجی(Subhajit Bhattacharjee)، نویسنده اصلی این مقاله می گوید: این فناوری خورشیدی که می تواند به مقابله همزمان با آلودگی پلاستیک و گازهای گلخانه ای کمک نماید، می تواند تحولی در توسعه اقتصاد دَوَرانی ایجاد نماید.
وی ادامه داد: خصوصیت قابل توجه این سیستم تطبیق پذیری و تنظیم پذیری آن است. ما هم اکنون درحال ساخت مولکول های نسبتاً ساده مبتنی بر کربن هستیم اما در آینده، می توانیم تنها با تغییر کاتالیزور، سیستم را بگونه ای تنظیم نماییم که محصولات بسیار پیچیده تری تولید نماید.

سیستمی که می تواند به صورت کارآمد محصولات با ارزش بالا از زباله تولید کند


این راکتور یکپارچه دارای دو محفظه مجزا است، یکی برای پلاستیک و دیگری برای گازهای گلخانه ای. این راکتور همینطور یک جاذب نور مبتنی بر پروسکایت دارد. پروسکایت یک ماده در دسته ی کانی ها است.
کاتالیزورهای مختلفی طراحی شدند که سپس با یک جاذب نور ادغام شدند. هنگامی که آزمایش ها در شرایطی با دما و فشار معمولی انجام شد، مشخص شد که راکتور می تواند بطری های پلاستیکی پلی اتیلن ترفتالات(PET) و دی اکسید کربن را به سوخت های مختلف مبتنی بر کربن مانند مونوکسید کربن، گاز سنتز یا گلیکولیک اسید تبدیل کند. در پنج سال آینده، این سیستم شاید بتواند انرژی مورد نیاز یک کارخانه بازیافت را تأمین کند.
محققان امیدوارند که با توسعه بیشتر این راکتور بتوان مولکول های پیچیده تری تولید کنند.
منبع:

1401/10/23
14:29:59
0.0 / 5
218
تگهای خبر: اقتصاد , بازی , تحقیقات , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی