علت افزایش طول روزهای زمین چیست؟

علت افزایش طول روزهای زمین چیست؟ نیو وبلاگ: به گزارش نیو وبلاگ، محققان دانشگاه پکن در مطالعه اخیرشان امواج لرزه ای را که از هسته زمین عبور می کردند، تحلیل و بررسی کردند. آنها دریافتند که فعالیت هسته درونی سیاره ما امکان دارد به تازگی متوقف شده و احیانا درحال معکوس شدن باشد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، آیا احساس می کنید روزها بیشتر از دیگر مواقع طولانی شده اند؟ این امر نشانه این نیست که شما به تعطیلات نیاز دارید چون که دانشمندان نشان داده اند که به لطف تغییرات در چرخش هسته درونی سیاره ما، طول روزها بر روی زمین می تواند افزایش یابد.
سرعت و جهتی که در آن هسته درونی می چرخد بوسیله میدان مغناطیسی بوجود آمده توسط «هسته بیرونی» مایع که آنرا احاطه کرده است تعیین می شود.
اما محاسبات انجام شده توسط تعدادی از پژوهشگران دانشگاه پکن در چین نشان داده است که امکان دارد در ۱۴ سال قبل چرخش هسته درونی کند شده و حتی معکوس شده باشد.
درون زمین مانند یک پیاز لایه لایه است، جایی که «هسته داخلی» جامد آهن-نیکل آن دارای شعاع ۷۴۵ مایل(تقریباً سه چهارم اندازه ماه) و به داغی خورشید است.
اطراف آن بوسیله ی یک «هسته بیرونی» سیال از آهن و نیکل مذاب احاطه شده است و ضخامتی در حدود ۱۵۰۰ مایل دارد.


این هسته بیرونی توسط گوشته ای از سنگ داغ به ضخامت ۱۸۰۰ مایل احاطه شده است و پوسته ای نازک، خنک و سنگی سطح آنرا پوشانده شده است.
این حقیقت که هسته درونی داخل هسته بیرونی مایع قرار دارد به این مفهوم است که می تواند مستقل از چرخش زمین بچرخد.
تصور می شود که این چرخش تا حد زیادی توسط میدان مغناطیسی زمین که توسط هسته بیرونی ایجاد می شود تعیین می شود.
همانطور که گرما از هسته داخلی خارج می شود، آهن در هسته بیرونی به وسیله همرفت به اطراف حرکت می کند و حرکت جریان های الکتریکی قدرتمندی بوجود می آورد.
چرخش زمین حول محور خود سبب می شود این جریان های الکتریکی یک میدان مغناطیسی تشکیل دهند که در اطراف سیاره گسترش یافته و به فضا کشیده می شود.
اما اثری که این امر روی چرخش هسته درونی دارد با اثرات گرانشی گوشته متعادل می شود و سرعت آنرا می کاهد یا به نوسان تبدیل می کند.
با این وجود، به تازگی چگونگی چرخش هسته درونی اغلب مورد بحث است و این امر به طور عمده به این علت است که مشاهده مستقیم آن غیر ممکن است.
محققان برای توضیح الگو، سرعت و علت حرکت و تغییرات آن باید به اندازه گیری های غیرمستقیم تکیه کنند.
با حرکت امواج لرزه ای در لایه های مختلف زمین، سرعت آنها تغییر می کند و بسته به مواد معدنی، دما و چگالی آن لایه، امکان دارد منعکس یا شکسته شوند.


آنها همینطور می توانند هرگونه تغییر در چرخش در هسته درونی را نشان دهند، چونکه آنها با سرعت های مختلف در بخش های مختلف آن حرکت می کنند.
در این مطالعه محققان امواج لرزه ای دهها هزار زمین لرزه را که از دهه ۱۹۶۰ در هسته درونی زمین حرکت کرده بودند، تحلیل و بررسی کردند.
مشخص شد که پیش از سال ۲۰۰۹، زمان سفر و خصوصیت های شکل موج این امواج به صورت قابل توجهی با عبور از هسته درونی درحال چرخش تغییر کرده است.
اما در آن سال آنها تحت تاثیر هسته قرار نگرفتند و این امر نشان می داد که سرعت آن کاسته شده و الان با همان سرعت زمین درحال چرخش است.
با این وجود، بعد از سال ۲۰۰۹، خصوصیت های امواج لرزه ای نشان داده است که هسته درونی حالا کندتر حرکت می کند.
داده ها همینطور نشان داد که هسته داخلی هر ۷۰ سال یک مرتبه چرخش خویش را معکوس می کند و آخرین نقطه چرخش آن در دهه ۱۹۷۰ رخ داد که این امر با تغییرات منظم در میدان مغناطیسی زمین و طول روز مرتبط می باشد.
نویسندگان گفتند: این مشاهدات شواهدی برای برهمکنش های دینامیکی بین لایه های زمین(از عمیق ترین قسمت داخلی تا سطح آن) که به صورت بالقوه به علت جفت شدن گرانشی و تبادل تکانه زاویه ای از هسته و گوشته به سطح آن رخ داده، عرضه می دهند.
در فیزیک، تکانهٔ زاویه ای یا تکانهٔ دورانی(Angular momentum) (در فارسی به آن گشتاور دورانی یا گشتاور زاویه ای هم گفته می شود) کمیتی برداری است که برای بیان وضعیت حرکتی سیستم های درحال حرکت دورانی مورد استفاده قرار می گیرد.
سرعت چرخش سیاره ما حول محور خود در طول تاریخ به علت تغییرات در چرخش هسته درونی متفاوت بوده است.


هنگامی که سرعت آن کاسته می شود، کشش گرانشی آن بر روی گوشته افزایش خواهد یافت و چرخش زمین کاهش میابد و سبب می شود یک روز طولانی تر شود.
به صورت متوسط، روزهای زمینی به جای کوتاه تر شدن، تقریبا یک ۷۴۰۰۰ ثانیه در هر سال طولانی تر می شوند.
۱.۴ میلیارد سال پیش، یک روز ۱۹ ساعت بود، در حالیکه امروز یک روز کامل ۲۴ ساعت است.
گاهی اوقات سرعت چرخش کمی تغییر می کند و این امر بر زمان نگهدار جهانی(ساعت اتمی) تاثیر می گذارد و احتیاج به حذف یا اضافه ثانیه های کبیسه وجود دارد. ثانیه کبیسه(Leap second) مقدار زمان یک ثانیه است که به زمان ساعت هماهنگ جهانی اضافه می شود تا تاریخ روز آن با زمان خورشیدی متوسط هماهنگ شود.
از دهه ۱۹۷۰ در مجموع ۲۷ ثانیه کبیسه برای دقیق نگه داشتن زمان اتمی مورد نیاز بوده است.


1401/11/06
13:51:59
0.0 / 5
231
تگهای خبر: امواج , پژوهش , پژوهشگر , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی