انجام دو ماموریت فضایی ظرف 9 ساعت توسط اسپیس ایکس

انجام دو ماموریت فضایی ظرف 9 ساعت توسط اسپیس ایکس نیو وبلاگ: نیو وبلاگ: شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس(SpaceX) دو پرتاب فضایی را تنها ظرف 9 ساعت انجام داد تا بعد از ارسال مجموعه ماهواره های جدید استارلینک، یک ماهواره مخابراتی متعلق به بریتانیا را نیز به مدار زمین بفرستد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت اسپیس ایکس روز جمعه(۱۷ فوریه) یک پرتاب دوگانه را تجربه نمود. اوایل روز جمعه، یک موشک «فالکون ۹» ۵۱ ماهواره باند پهن استارلینک را از پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ در کالیفرنیا به فضا برد.
سپس یک موشک «فالکون ۹» دیگر در همان روز در ساعت ۲۲: ۵۹ به وقت محلی، از ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا به هوا بلند شد و ماهواره موسوم به «I-۶ F۲» را برای شرکت مخابراتی بریتانیایی اینمارست(Inmarsat) به مدار زمین برد.
این دومین ماموریت مداری اسپیس ایکس در کمتر از ۹ ساعت بود.
مرحله اول موشک فالکون ۹ که I-۶ F۲ را به فضا پرتاب کرد، طبق برنامه ریزی به زمین بازگشت و ۸ دقیقه و ۴۰ ثانیه بعد از بلند شدن، بر روی سکوی دریایی اسپیس ایکس فرود آمد. اسپیس ایکس در شرح این ماموریت نوشت، این سومین پرتاب و فرود برای این تقویت کننده خاص بود.
در عین حال، مرحله فوقانی موشک فالکون ۹ به حرکت خود در مدار ادامه داد و در نهایت ماهواره I-۶ F۲ را حدود ۳۲ دقیقه و ۲۰ ثانیه بعد از پرتاب، در مدار معین مستقر کرد.
این استقرار در ارتفاع حدود ۴۰۴ مایلی(۶۵۰ کیلومتری) رخ داد، به این معنا که ماهواره I-۶ F۲ هنوز یک سفر طولانی در پیش دارد. این ماهواره ۱۲۰۰۰ پوندی(۵۵۰۰ کیلوگرمی) حالا راهی مدار زمین ثابت در ارتفاع حدود ۲۲ هزار و ۲۰۰ مایلی(۳۵ هزار و ۷۰۰ کیلومتری) بالای سطح زمین می شود و بگفته شرکت سازنده آن، از آن نقطه، اتصالات میان کشتی ها و هواپیماها در منطقه اقیانوس اطلس را پشتیبانی می کند.
ماهواره I-۶ F۲ دومین ماهواره از دو ماهواره I-۶ است که به مدار زمین می رسد. دیگری، I-۶ F۱ نام دارد که در دسامبر ۲۰۲۱ سوار بر یک موشک ژاپنی موسوم به H-IIA پرتاب شد و هم اکنون به منطقه اقیانوس هند خدمات می دهد.
گفتنی ست که به هر حال این پرتاب های پشت سر هم، رکورد جدیدی را برای شرکت موفق اسپیس ایکس به ثبت نرساند، چونکه این شرکت در تاریخ پنج اکتبر ۲۰۲۲، ماموریت سرنشین دار Crew-۵ به ایستگاه فضایی بین المللی و ارسال مجموعه ای از ماهواره های استارلینک را با فاصله کمی بیش از هفت ساعت به فضا پرتاب کرد.
شرکت اسپیس ایکس هم اکنون ۱۲ ماموریت را در سال ۲۰۲۳ پرتاب کرده است. ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیر عامل این شرکت تابستان گذشته اظهار داشت که اسپیس ایکس می تواند تا ۱۰۰ ماموریت را امسال پرتاب کند.
منبع:

1401/11/30
10:11:14
0.0 / 5
252
تگهای خبر: خدمات , فضا , ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی