ابرسیاهچاله های جهان را در انیمیشن جدید ناسا تماشا کنید

ابرسیاهچاله های جهان را در انیمیشن جدید ناسا تماشا کنید نیو وبلاگ: به گزارش نیو وبلاگ، انیمیشنی که اخیرا توسط ناسا به اشتراک گذاشته شده است، نشان داده است که سیاهچاله های کلان جرم تا چه اندازه می توانند بزرگ شوند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمودو، سیاهچاله های پرجرم، بیشتر از ۱۰۰ هزار برابر خورشید جرم دارند و الان انیمیشن مفهومی جدید ناسا این سیاهچاله ها را در مقایسه با ستاره منظومه ی ما نشان داده است.
کوچکترین سیاهچاله نسبتا ضعیف متعلق به کهکشان کوتوله J۱۶۰۱+۳۱۱۳ است که یک سیاهچاله در مرکز آن قرار دارد. ناسا در اطلاعیه ای اعلام نمود که باآنکه J۱۶۰۱+۳۱۱۳ جرمی معادل ۱۰۰ هزار خورشید دارد، اما آنقدر فشرده است که سایه سیاه چاله آن در واقع کوچک تر از خورشید است. این سیاهچاله در ابتدای انیمیشن در کنار خورشید دیده می شود و سپس فضا توسعه پیدا می کند تا در نهایت به TON ۶۱۸ می رسد که ۶۰ میلیارد برابر جرم خورشید است. به نقل از ناسا، TON ۶۱۸ تنها یکی از معدود سیاهچاله های بسیار دور و فوق العاده عظیمی است که دانشمندان در واقع اندازه گیری مستقیمی از آنها انجام داده اند.
جرمی اشنیتمن (Jeremy Schnittman)، نظریه پرداز مرکز پرواز فضایی گادرد ناسا، در گزارش ناسا اظهار داشت: اندازه گیری های مستقیم، که خیلی از آنها با کمک تلسکوپ فضایی هابل انجام شده اند، وجود بیشتر از ۱۰۰ سیاهچاله پرجرم را تایید می کنند. چطور آنها تا این اندازه بزرگ می شوند؟ هنگامی که کهکشان ها با هم برخورد می کنند، سیاهچاله های مرکزی آنها در نهایت امکان دارد با هم ادغام شوند.
کمان ای(Sagittarius A*) هم در یک لحظه قابل توجه در انیمیشن دیده می شود. کمان ای سیاهچاله ای است که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد و جرم آن ۴.۳ میلیون برابر خورشید است. قطر سایه ی این سیاهچاله حدودا نصف عرض مدار عطارد است. مورد دیگری که ظاهر می شود مسیه ۸۷(M۸۷) است. این سیاهچاله دارای جرمی برابر با ۵.۴ میلیارد برابر خورشید است و نخستین تصویر از یک سیاهچاله از آن در سال ۲۰۱۹ توسط تلسکوپ افق رویداد ثبت و منتشر گردید.
انیمیشن ناسا ابعاد این عجایب کیهانی اسرارآمیز که ماده را در سرتاسر جهان می بلعد، به نمایش می گذارد. در ماه اکتبر، دانشمندان شواهدی از یک وجود سیاهچاله منتشر نمودند که ظاهرا سال ها بعد از بلعیدن یک ستاره، درحال بیرون راندن مواد آن است. محققان در سال ۲۰۲۱ با استفاده از یک رصدخانه این سیاهچاله را شناسایی نمودند که موادی را به فضا باز می گرداند، اما این سیاه چاله در سه سال قبل هیچ ماده ای مصرف نکرده بود. ماه گذشته، تیمی با استفاده از یادگیری ماشینی، تصویر معروف مسیه ۸۷ را بهبود بخشید تا جزئیات بیشتری در مورد مواد اطراف آن مشخص شود.


1402/02/15
13:15:14
0.0 / 5
238
تگهای خبر: تلسكوپ , جهان , دانشمند , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی