کشف دو سیاره فراخورشیدی در آخرین نفس های کپلر

کشف دو سیاره فراخورشیدی در آخرین نفس های کپلر نیو وبلاگ: گروهی از ستاره شناسان از کشف دو سیاره فراخورشیدی به اندازه سیاره نپتون در آخرین داده های «تلسکوپ فضایی کپلر» آگاهی داده اند.به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تلسکوپ فضایی کپلر (Kepler space telescope) ناسا که نزدیک به پنج سال پیش، چشم قدرتمند خودرا بست، حتی در صورتیکه نفس های آخر خودرا می کشید، به یافتن سیاره های فراخورشیدی ادامه داد.

گروهی از اخترفیزیک دانان و ستاره شناسان که آخرین داده های ارسال شده توسط کپلر را بررسی می کنند، می گویند دو سیاره جدید و یک سیاره احتمالی را پیدا کرده اند که از نزدیک به دور سه ستاره کم نور در فاصله حدود ۴۰۰ سال نوری از زمین می چرخد.

این نمونه ها تاکنون، تنها سیاره های فراخورشیدی هستند که در مجموعه داده های نهایی تلسکوپ کشف شده اند و همین مورد، آنها را به آخرین سیاره هایی تبدیل می کند که کپلر درست قبل از تمام شدن سوخت خود و پایان عمرش در اواخر سال ۲۰۱۸، نگاهی اجمالی به آنها انداخت.

الیزه اینچا (Elyse Incha)، از پژوهشگران دانشگاه ویسکانسین-مدیسن (UW–Madison) و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: این سیاره ها، نمونه های نسبتا متوسطی در طرح بزرگ رصدهای کپلر هستند، اما آنها از این جهت هیجان انگیز به شمار می روند که کپلر آنها را در چند روز آخر عملیات خود مشاهده کرد. این مساله نشان میدهد که کپلر چقدر در شکار سیاره ها، حتی در آخر عمرش خوب بوده است.

تلسکوپ کپلر در مارس ۲۰۰۹ پرتاب شد تا در یک ماموریت اولیه که انتظار میرفت ۳.۵ سال بطول بیانجامد، ۱۵۰ هزار ستاره منتخب را در صورت فلکی ماکیان (Cygnus) بررسی کند. این تلسکوپ، افت نور ستارگان را ثبت نمود که سیاره های درحال چرخش را نشان می داد.

چهار سال اول کپلر در فضا به آرامی گذشت، اما دو چرخ از چهار چرخ آن که برای نشانه رفتن رصدخانه به سمت اهدافش ضروری بودند، در سال ۲۰۱۳ از کار افتادند و کپلر دیگر قادر به تمرکز دقیق روی ستاره ها نبود.

یک سال بعد، دانشمندان چاره ای را اجرا کردند که از دو چرخ سالم تلسکوپ و رانش گرهای آن، برای حفظ تعادل کمی ناپایدار، اما قابل اجرا استفاده می کرد. کپلر چهار سال دیگر مقاومت نشان داد و طی یک ماموریت جدید به نام «K۲»، هر ۸۰ روز یک دفعه به بخش های گوناگونی از آسمان خیره شد. کپلر در این ماموریت، صدها سیاره فراخورشیدی دیگر را کشف کرد.

در توضیح این پروژه جدید آمده است: در اواخر اوت ۲۰۱۸، قدرت رصد کپلر به قدری بدتر شده بود که کمپین یک ماهه «K۲ Campaign ۱۹ » که چرخه رصد نهایی کپلر بود، تنها یک هفته توانست داده هایی را باکیفیت بالا به دست بیاورد.

در این مجموعه داده محدود که شامل اطلاعاتی در مورد ۳۳ هزار ستاره دیگر بود، سه سیاره فراخورشیدی در اطراف سه ستاره کم نور مشاهده شد که دو سیاره به دور ستاره های کوتوله سرخ می چرخند و ستاره شناسان آنها را «مینی نپتون» (mini-Neptunes) می نامند. یکی از آنها K۲-۴۱۶ b نام دارد که ۲.۶ برابر پهن تر از زمین است و هر ۱۳ روز زمینی یک دفعه به دور ستاره اش می چرخد و دیگری K۲-۴۱۷ b نام دارد که سه برابر پهن تر از زمین است و هر ۶.۵ روز به دور ستاره خود می چرخد.

هر دو سیاره کشف شده، کوچکتر از سیاره نپتون هستند. پژوهشگران می گویند که این سیاره ها توسط جو گرم و ضعیف احاطه شده اند و احتمالاً غیر قابل سکونت هستند. سومین مورد کشف شده که دور ستاره ای شبیه به خورشید به نام «EPIC ۲۴۵۹۷۸۹۸۸» می چرخد، هنوز تایید نشده است.

این گروه پژوهشی برای تأیید این مساله که آن چه دیده اند، واقعاً سیاره هستند و برای مثال، دو ستاره نزدیک درحال چرخش نبوده اند، داده های باکیفیت پایین تر را که کپلر بیش از یک هفته قبل از آخر عمر خود جمع آوری کرده بود، بررسی کردند.

اندرو واندربورگ (Andrew Vanderburg)، استاد فیزیک موسسه اخترفیزیک و تحقیقات فضایی کاولی (KIAA) در دانشگاه MIT و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: سعی کردیم آخرین اطلاعاتی را که می توانستیم، از این داده ها بیرون بیاوریم و در چند روز گذشته، بر طبق مشاهداتی که کپلر جمع آوری کرده بود، پیش رفته ایم.

نتایج این پژوهش در مجله MNRAS به چاپ رسید.
1402/03/13
14:13:13
0.0 / 5
220
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی