گوشته سنگی زمین برای نخستین بار حفاری شد

گوشته سنگی زمین برای نخستین بار حفاری شد نیو وبلاگ: نیو وبلاگ: دانشمندان برای نخستین بار در گوشته سنگی زمین حفاری کردند و این کار را در یک «پنجره تکتونیکی» ویژه در اقیانوس اطلس شمالی انجام دادند، جایی که سنگ های گوشته به سطح زمین نزدیک شده اند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از واشنگتن پست، دانشمندان سرانجام با رفتن به عمق یک مایلی در زیر سطح اقیانوس و رسیدن به کوهپایه یک کوه زیر آب در وسط اقیانوس اطلس، گوشته زمین را حفاری کردند.
این رویداد یک دستاورد رکوردشکن است که ازطریق یک کشتی حفاری اقیانوسی به نام JOIDES Resolution انجام شده است.
لازم به ذکر است که از نظر فنی نمی توان اظهار داشت که دانشمندان در گوشته زمین حفاری کرده اند و این حفره عمیق ترین حفره ای است که تا حالا در کف اقیانوس حفر شده است. اما نکته اینجاست که آنها تصمیم گرفتند این کار را در یک پنجره تکتونیکی یا زمین ساخت صفحه ای خاص در اقیانوس اطلس شمالی که در آن سنگ های گوشته نزدیک به سطح رانده شده اند، حفاری کنند.
گوشته سیاره ای(Mantle) قسمتی است که در زیر ازطریق یک هسته بیرونی و از بالا ازطریق یک پوسته محدود شده است. گوشته ها از سنگ یا یخ تولید شده اند و بطور کلی بزرگ ترین و پرجرم ترین لایه جسم سیاره ای هستند. گوشته ها مشخصه اجرام سیاره ای هستند که از نظر چگالی متمایز شده اند. تمام سیاره های زمین مانند همچون زمین، برخی از سیارک ها و تعدادی از قمرهای سیاره ای دارای گوشته هستند.
گوشته زمین لایه ای از سنگ سیلیکات بین پوسته و هسته بیرونی است. جرم آن ۴٫۰۱ × ۱۰۲۴ کیلوگرم و معادل ۶۷ درصد جرم زمین است. ضخامت آن ۲۹۰۰ کیلومتر است که حدود ۸۴ درصد از حجم زمین را تشکیل می دهد. گوشته زمین عمدتا جامد است، اما از نظر زمین شناسی مانند یک سیال چسبناک رفتار می کند. ذوب قسمتی از گوشته در پشته های میانی اقیانوسی موجب تولید پوسته اقیانوسی می شود و ذوب قسمتی از گوشته در مناطق فرورانش پوسته قاره ای را بوجود می آورد.
اندرو مک کیگ، دانشمند ارشد این کاوش جدید می گوید از این که مته به سنگ وارد شد، متعجب شده است.
وی می گوید: [مته] عمیق تر، عمیق تر و عمیق تر فرو می رفت. سپس همه در جمع علمی ما گفتند این همان چیزی است که ما همیشه می خواستیم.
وی ادامه داد: ما از سال ۱۹۶۰ می خواستیم حفره ای به این عمق در سنگ گوشته زمین ایجاد نماییم.
در نهایت، این گروه موفق شد نمونه های سنگی را از عمق ۱۲۶۷ متری زیر کف دریا به دست آورد.
مک کیگ می گوید: ما به آرزویی دست یافته ایم که برای چندین دهه جامعه علمی را تغذیه می کند.
بررسی سنگ های جدید
حالا دانشمندان روی زمین بیصبرانه منتظر مطالعه این نمونه های سنگی جدید هستند.
اندرو فیشر، هیدروژئولوژیست در دانشگاه کالیفرنیا در سانتا کروز می گوید: ما در مورد آن چه که آنها به آن دست یافته اند و یک بخش اعجاب انگیز از سنگ ها است، هیجان زده شده ایم.
جسیکا وارن، استاد علوم زمین در دانشگاه دلاوِر که این پروژه را زیر نظر دارد، می گوید: پوسته زمین را مانند یک کیک خامه ای زیبا تصور کنید، اما چیزی که شما می خواهید خودِ کیک است، نه خامه روی آن. اگر بخواهیم زمین را به عنوان یک کل درک نماییم، حجم عظیمی از سنگ در زیر آن وجود دارد.
گزارش های اولیه نشان داده است که هسته های سنگی تازه استخراج شده، رایج ترین نوع سنگ در گوشته بالایی تحت سلطه زمین هستند. با این وجود، نمونه ها با قرار گرفتن در معرض آب دریا تغییر کرده اند و دانشمندان را به این پرسش سوق داده اند که چگونه این یافته ها را تفسیر کنند.
سوالی که مطرح می شود این است که آیا مرز بین گوشته و پوسته زمین یک مرز واضح است یا بیشتر یک انتقال تدریجی است.
فیشر به واشنگتن پست اظهار داشت: این واقعاً غیرعادی است. بیش از یک کیلومتر سنگ پوسته ای بسیار تغییر یافته، من می گویم این یک مخلوط است.
پژوهشگران درگیر در این حفاری از این امید که عمیق ترین نمونه ها حتی از سنگ های تازه تری پرده بردارد که کمتر توسط فرآیندهای دیگر تغییر کرده اند و به چیزی که گوشته از آن تشکیل شده نزدیکتر هستند، بسیار هیجان زده هستند.
وارن در آخر اظهار داشت: هرچه در آنجا عمیق تر شویم، به درک اینکه شکل ظاهری آن سنگ ها چگونه است و ظاهر گوشته چظور است، نزدیک تر می شویم.
منبع:

1402/03/21
09:45:41
0.0 / 5
300
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی