نظارت دقیق بر سلامتی با کمک یک برچسب!

نظارت دقیق بر سلامتی با کمک یک برچسب! نیو وبلاگ: نیو وبلاگ: گروهی از پژوهشگران استرالیایی، یک برچسب جدید مجهز به سنسور ابداع نموده اند که بسیار نازک است و می تواند نظارت دقیقی را بر سلامتی کاربر خود داشته باشد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، یک کشف علمی پیشگامانه بتازگی تحولی را در حوزه نظارت بر سلامت به وجود آورده است. پژوهشگران «دانشگاه مانش»(Monash University) استرالیا، یک برچسب پوستی بسیار نازک ساخته اند که به یک سنسور پیشرفته مجهز است و می تواند بر ۱۱ سیگنال حیاتی سلامت انسان نظارت کند.
این نوآوری قابل توجه با بهره بردن از قدرت فناوری نانو و هوش مصنوعی، ما را به آینده ای نزدیک می کند که در آن ماشین ها می توانند بطور یکپارچه با بدن انسان در ارتباط قرار بگیرند. این پیشرفت تحقیقاتی، پتانسیل بسیار زیادی را برای افزایش مراقبت های بهداشتی شخصی سازی شده و پر کردن شکاف بین فناوری و رفاه انسان دارد.
هدف اصلی این فناوری، ارتقای نظارت بر سلامت انسان بوسیله دستگاه های پوشیدنی است. این برچسب فوق نازک به عنوان پوست دوم عمل می کند و داده های مستمر را در مورد کارهای فیزیولوژیکی مختلف ارائه می دهد. برچسب با ترکیب فناوری نانو و هوش مصنوعی، ماشین ها را قادر می سازد تا با بدن انسان بهتر ارتباط برقرار کنند و نتایج مراقبت های بهداشتی را بهبود ببخشند.
بااینکه این نوآوری دارای پتانسیل بسیار زیادی است اما موانع بسیاری برای پذیرش گسترده آن وجود دارد. یکی از چالش های مهم آن، برنامه نویسی و شخصی سازی کردن حسگرها برای پاسخ گویی به خاصیت های منحصربه فرد افراد است.
توسعه الگوریتم های پیچیده که می توانند داده های بیومتریک متنوع را بطور مؤثر تفسیر کنند و به آنها پاسخ دهند، یک کار پیچیده است. علاوه بر این، اطمینان یافتن از ادغام یکپارچه این فناوری در سیستم های بهداشتی موجود و رسیدگی به نگرانی های مربوط به حریم خصوصی و امنیت داده ها، ملاحظات حیاتی برای اجرای موفقیت آمیز آنست.
پیش بینی می شود که ارزش فعلی حدود ۱۰۰ میلیارد دلاری بازار هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰ افزایش بیست برابری داشته باشد و به ارزش خیره کننده نزدیک به دو تریلیون دلار برسد. با افزایش آگاهی در مورد سلامت و رفاه شخصی، تقاضای فزاینده ای برای دستگاه های نظارتی پیشرفته وجود دارد.
«ونلونگ چنگ»(Wenlong Cheng) پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: تجهیزات الکترونیکی نرم نوظهور این پتانسیل را دارند که در قالب برچسب های پوشیدنی مانند پوست دوم برای نظارت بر سلامت انسان و ایجاد پل ارتباطی بین هوش طبیعی و مصنوعی عمل کنند.
«زانیوئن جی»(Zongyuan Ge) از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: از آنجائیکه همه انسان ها با یکدیگر تفاوت دارند، گام بعدی ما برنامه ریزی و شخصی سازی حسگرها با بهره گیری از الگوریتم های پیچیده تر است تا بتوان آنها را برای افراد متناسب سازی کرد.
این فناوری با ارائه نظارت مستمر و غیر تهاجمی بر سیگنال های حیاتی سلامتی می تواند حوزه مراقبت های بهداشتی را متحول کند. برچسب فوق نازک با جمع آوری و تحلیل و بررسی داده های مربوط به گفتار، ضربان قلب، تنفس، لامسه و حرکت گردن، اطلاعات ارزشمندی را در مورد سلامتی کلی ارائه می دهد. این برچسب، کاربران خودرا قادر می سازد تا تصمیم های آگاهانه ای را در مورد سلامتی خود بگیرند و همین طور به متخصصان حوزه مراقبت های بهداشتی کمک می نماید تا مداخلات شخصی سازی شده و بموقع را انجام دهند.
اثرات زیست محیطی این فناوری به صراحت در مقاله اصلی مورد بحث قرار نگرفته است. با این وجود، به سبب ماهیت فوق نازک برچسب، احتمالاً به منابع کمتری در طول پروسه تولید نیاز دارد که به کاهش بالقوه اتلاف مواد و مصرف انرژی در مقایسه با دستگاه های پوشیدنی حجیم تر می انجامد. تحقیقات بیشتر برای ارزیابی جامع نتایج زیست محیطی برچسب لازم است.
انتظار می رود که در پنج تا ۱۰ سال آینده، ادغام فناوری نانو و هوش مصنوعی با دستگاه های پوشیدنی نظارت بر سلامت، پیشرفت شایان توجهی داشته باشد. الگوریتم های شخصی سازی شده و سنسورهای اصلاح شده، امکان نظارت مناسب بر افراد را فراهم می کنند که به مداخله دقیق تر و فعال تر می انجامد. با رشد بازار می توانیم افزایش دسترسی و مقرون به صرفه بودن این فناوری ها را پیش بینی نماییم که به نفع جمعیت بیشتری است و افراد را برای کنترل سلامتی و رفاه خود توانمندتر می سازد.
این پژوهش، در مجله «Nature Nanotechnology» به چاپ رسید.1402/04/06
11:49:40
0.0 / 5
247
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی