AI تازه در مراحل ابتدایی خود قرار دارد؛

هوش مصنوعی در آستانه انفجار است

هوش مصنوعی در آستانه انفجار است نیو وبلاگ: یکی از رهبران پیشگام در عرصه توسعه هوش مصنوعی به نام عماد مستاک، مدیر عامل شرکت Stability AI مدعی است که این صنعت در آغاز راه و در شُرف انفجار است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا، در جریان یک میزگرد مجازی که توسط بانک سرمایه گذاری UBS سوئیس برگزار گردید، عماد مُستاک(Emad Mostaque) مدیر عامل شرکت Stability AI ادعا کرد که هوش مصنوعی با وجود محبوبیت بیش از پیش خود، تازه در مراحل ابتدایی خود قرار دارد.
وی اظهار داشت: [در مقایسه با پیشرفت گوشیهای هوشمند] ما هنوز در نقطه معرفی آیفون ۲G و ۳G هستیم. من فکر می کنم سال آینده سال شروع پرواز[هوش مصنوعی] باشد.
محمد عماد مستاک در آوریل ۱۹۸۳ در یک خانواده مسلمان بنگالی در اردن به دنیا آمد و یک ماه بعد از تولدش به داکا در بنگلادش برده شد و در سن هفت سالگی به همراه خانواده اش به بریتانیا مهاجرت کرد.
وی در بیست سالگی با بوجودآوردن انجمن های آنلاین برای جوامع مسلمان و توسعه «هوش مصنوعی اسلامی» که به راهنمایی مردم در مسافرت مذهبی شان کمک می کرد، مشتاق کمک به جهان اسلام شد. مستاک مدرک کارشناسی ارشد خودرا در رشته ریاضیات و علوم کامپیوتر از دانشگاه آکسفورد در سال ۲۰۰۵ دریافت کرد.
وی در سال ۲۰۲۰ شرکت هوش مصنوعی Stability AI را که یک شرکت تصویرساز به ارزش یک میلیارد دلار است، تاسیس کرد. وی در چند سال اخیر به عنوان یکی از تأثیرگذارترین رهبران در فضای هوش مصنوعی شناخته شده است.
مستاک همین طور یکی از کارشناسانی بود که آن نامه معروف درخواست توقف توسعه هوش مصنوعی به مدت ۶ ماه را همراه با ایلان ماسک و چند صاحب نظر دیگر امضا کرد و از آن زمان با نظرات خود در مورد این فناوری درحال توسعه بسیار پر سر و صدا ظاهر شده است.
با این وجود، مستاک تنها کسی نیست که این نظر را دارد که هوش مصنوعی هنوز در ایام آغازین خود است. مایکل بریست(Michael Briest) رییس تحقیقات فناوری اروپا در UBS نیز ادعا کرد که تنها حدود ۶ درصد از اظهارنامه های درآمدی امسال به هوش مصنوعی اشاره کرده اند، در صورتیکه حدود یک چهارم شرکتها در بخش نرم افزار از آن بهره برده اند.
اگر بخواهیم حرف مستاک را بپذیریم، این آمار بطور قابل توجهی افزایش خواهد یافت. او حدس می زند که ۵۰ درصد از کل مدیران عامل تا سال آینده به هوش مصنوعی اشاره خواهند کرد.
وی به این واقعیت اشاره می کند که تا حالا سیستم هایی مانند ChatGPT، ادغام هوش مصنوعی در جستجوگر بینگ توسط مایکروسافت، معرفی چت بات هوش مصنوعی Bard توسط گوگل و همین طور تولید متن به تصویر توسط هوش مصنوعی Stability AI بر روی مصرف کنندگان متمرکز بوده اند.
بگفته مستاک، زمانی که هوش مصنوعی از مصرف کننده عبور کند، شاهد رشد قابل توجهی در توسعه آن خواهیم بود. او اظهار داشت: این مثل آرامش پیش از طوفان است، برای اینکه مدلها هنوز بطورکامل آماده کار نیستند.
هنگامی که هوش مصنوعی عاقبت در سطح سازمانی آغاز به کار کند، رقابت شدیدی را در بین شرکت های رقیب در بخش های بسیار فراتر از دره سیلیکون برخواهد انگیخت. این به نوبه خود نفوذ هوش مصنوعی را بیش از آن چه قبلاً تجربه کرده ایم، می افزاید.
مستاک اظهار داشت: زمانی که رقبای شما آغاز به اجرای آن می کنند، شما نیز باید به سبب افزایش راندمان و به سبب فشار رقابتی با آن کار کنید. ضمن این که آموزش مدلهای هوش مصنوعی باتوجه به حجم عظیمی از داده هایی که از پیش در اختیار شرکتها قرار داده اند، زمان زیادی نمی گیرد.
وی ادامه داد: شما فقط باید مدلهای مناسب را به شکل صحیحی در اختیار داشته باشید و به کار بگیرید تا نتایجی را که راندمان را بیشتر می کند، به دست آورید.
عماد مستاک حتی تا آنجا پیش رفت که تصریح کرد کسانی که انقلاب هوش مصنوعی را نادیده بگیرند، مجازات خواهند شد. وی اظهار داشت: خواهید دید که بازار، کسانی را که از این [هوش مصنوعی] استفاده نمی کنند، مجازات می کند.
*** AI مخفف کلمه Artificial intelligence به مدلول هوش مصنوعی است.
منبع:

1402/04/26
14:19:25
0.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی