فضانورد روس، نخستین راکب بازوی رباتیک اروپا!

فضانورد روس، نخستین راکب بازوی رباتیک اروپا! نیو وبلاگ: به گزارش نیو وبلاگ، سرگی پروکوپیف فضانورد روسی در پیاده روی فضایی خود برای نخستین بار بر بازوی رباتیک اروپایی ایستگاه فضایی بین المللی سوار شد و تاریخ سازی کرد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، یک فضانورد روس نخستین سواری آزمایشی را در پایان بازوی رباتیک اروپا بعنوان بخشی از یک پیاده روی موفقیت آمیز فضایی در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) در روز چهارشنبه(9 اوت) انجام داد.
سرگی پروکوپیف(Sergey Prokopyev) فرمانده مأموریت «اکسپدیشن 69» بر انتهای بازوی رباتیک اروپا(ERA) سوار شد تا دوام و استقامت یک ایستگاه کاری قابل حمل را آزمایش کند.
این بازو با ماژول علمی چند منظوره نائوکا(Nauka) در ژوئیه 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی افزوده شد، اما تقریبا یک سال بعد در آوریل 2022 در قسمت روسی وارد فاز عملیاتی شد.
از آن زمان، بازوی رباتیک ERA برای جابجایی یک رادیاتور بزرگ و یک قفل هوای آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته است، اما این اولین باری بود که بوسیله ی یک انسان از آن استفاده شد.
آندری فدیایف(Andrey Fedyaev) دیگر فضانورد روس که درون پنل نائوکا کار می کرد، این بازوی رباتیک 11.3 متری را در حالیکه پروکوپیف برای سواری آهسته و پیوسته پیش می رفت، کنترل کرد.
دیمیتری پتلین(Dmitry Petelin) دیگر فضانورد روس هم به پروکوپیف در این پیاده روی فضایی ملحق شد و برای مشاهده و عکاسی از این آزمایش در همان نزدیکی مستقر شد.
این نمایش که حدود 40 دقیقه به طول انجامید، نشان داد که این بازوی مجهز به ایستگاه عملیاتی قابل حمل می تواند برای تغییر مکان فضانوردان در پیاده روی های فضایی آینده مطابق با یکی از قابلیت های بازوی اصلی ایستگاه معروف به کانادارم 2(Canadarm2) که از بخش عملیاتی ایالات متحده پشتیبانی می کند، استفاده گردد.
تابحال در طول پیاده روی های فضایی، فضانوردان در نزدیکی EVA با استفاده از بوم های قابل گسترش دستی معروف به استرلا(Strela) بین ماژول ها جابه جا می شدند.
قابل ذکر است که پروکوپیف و پتلین علاوه بر آزمایش بازوی رباتیک اروپا، سپرهای مدافع در مقابل زباله های فضایی را برای حفاظت از ماژول تحقیقاتی کوچک راسوت(Rassvet) که در آن رادیاتور و قفل هوا موجود است، نصب کردند.
سپس پروکوپیف و پتلین باردیگر وارد ایستگاه فضایی شدند و دریچه را بستند.
این پیاده روی فضایی 6 ساعت و 35 دقیقه ای در ساعت 10: 44 بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی شروع شد و در ساعت 17: 19 به پایان رسید.
این پیاده روی فضایی شصتمین پیاده روی فضایی روسیه و دویست و شصت و هفتمین پیاده روی فضایی کلی در پشتیبانی از مونتاژ و نگهداری ایستگاه فضایی بین المللی از سال 1998 بود. همینطور این دهمین پیاده روی فضایی بود که سال جاری در ایستگاه فضایی بین المللی انجام شد و هشتمین پیاده روی فضایی در طول مأموریت «اکسپدیشن 69» بود.
پروکوپیف تابحال در مجموع هشت راهپیمایی فضایی را به مدت 55 ساعت و 15 دقیقه انجام داده است. پتلین هم ششمین پیاده روی فضایی حرفه ای خویش را به پایان رساند و الان 39 ساعت و 44 دقیقه در محیط خلاء فضا کار کرده است.1402/05/21
15:50:12
0.0 / 5
179
تگهای خبر: تحقیقات , ربات , رباتیك , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی