ابراز خرسندی رییس پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران از توسعه همکاریهای علمی و فن آورانه ایران با دانشگاه های بغداد

ابراز خرسندی رییس پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران از توسعه همکاریهای علمی و فن آورانه ایران با دانشگاه های بغداد به گزارش نیو وبلاگ، رییس پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران در نشست مشترک پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران و رؤسای دانشگاه های بغداد، موصل و بصره آنرا فرصت مغتنمی برای توسعه همکاریهای علمی و فن آورانه دانست و اظهار داشت: باتوجه به اشتراک های فرهنگی و مذهبی، نزدیکی دو ملت ایران و عراق و وجود ارتباطات سیاسی قوی، می توانیم تعامل و همکاریهای خوبی را برقرار نماییم.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا، طی مراسمی رؤسای دانشگاه های بغداد، موصل و بصره از پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران بازدید نمودند. در این مراسم دکتر علی اسدی، رییس پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران، دکتر بهاءابراهیم کاظم انصاف، رییس دانشگاه بغداد، دکتر قصی کمال الدین الاحمدی، رییس دانشگاه موصل، دکتر مهند جواد کاظم، رییس دانشگاه بصره و تعدادی از معاونان و مدیران پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران حضور داشتند.
علی اسدی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، در این مراسم، با اشاره به سیر تطور و پیشرفت نسل های دانشگاه اضافه کرد: در نسل سوم و چهارم دانشگاه ها، علاوه بر کارهای آموزشی و پژوهشی، حرکت به سمت پیاده سازی فعالیت ها و اقدامات فن آورانه و نوآورانه لازم است.
*فعالیت های دانش بنیانی و وجود پارک های علم و فن آوری از فاکتورهای مهم رتبه بندی دانشگاه ها در ایران
وی، در ادامه با اشاره به اینکه کارهای دانش بنیانی و وجود پارک های علم و فن آوری از فاکتورهای مهم رتبه بندی دانشگاه ها محسوب می شود، در ادامه با ارائه توضیحاتی درباره ی انواع پارک های علم و فن آوری در ایران اشاره کرد: علاوه بر پارک های علم و فن آوری دانشگاهی، پارک های علم و فن آوری دستگاهی و استانی نیز داریم که از شرکت های دانش بنیان دارای محصول حمایت می کنند.
این استاد دانشگاه تهران با تکیه بر اهمیت و گستردگی فعالیت پارک های علم و فن آوری دانشگاهی اشاره کرد: پارک های علم و فن آوری دانشگاهی، حرکت دانشگاه ها به سمت دانش بنیانی شدن را تسریع کرده و علاوه بر پشتیبانی از محصولات فن آورانه و دانش بنیان ها، از ایده ها و طرح های خلاقانه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اساتید برای ایجاد شرکت های دانش بنیان نیز حمایت می کنند.
دکتر اسدی، پارک های علم و فن آوری دانشگاهی را تکمیل کننده چرخه فن آوری و نوآوری دانشگاه ها دانست و اظهار داشت: پارک های علم و فن آوری دانشگاهی، دانشجویان را با ادبیات و فرهنگ فن آوری و نوآوری آشنا می کنند و دانشگاه ها بوسیله پارک های علم و فن آوری به محلی برای ایجاد و زایش فن آوری و نوآوری بدل می شوند.
وی با اشاره به ایجاد شعب مرکز نوآوری و کارآفرینی پارک علم و فن آوری در دانشکده های دانشگاه تهران، توضیح داد: این شعب ضمن ترویج فرهنگ فن آوری و نوآوری، زمینه های لازم جهت طرح ایده های خلاقانه و تبدیل آن به محصول را برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اساتید فراهم می کنند.
جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین با رویکرد مسئولیت پذیری اجتماعی، شعار دانشگاه تهران
اسدی، با اشاره به شعار محوری دانشگاه تهران با عنوان جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین با رویکرد مسئولیت پذیری اجتماعی اشاره کرد: دانشگاه نباید به کلاس و لابراتوار و… محدود شود و باید نیازهای جامعه بوسیله دانشگاه تامین شود.
رییس پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران، به ارائه حمایت های لازم از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران به دانش بنیان ها اشاره نمود و اظهار داشت: ارائه تسهیلات کم بهره، معافیت های مالیاتی و…. همچون این حمایت ها بشمار می رود که در قوانین تعریف شده اند.
دکتر اسدی، با اشاره به جامعیت و مرجعیت دانشگاه تهران و پوشش تمام حوزه های علمی، اشاره کرد: پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران نیز کوشیده این جامعیت و مرجعیت را داشته باشد و حوزه های متنوع فن آوری را حمایت کند.
*اعلام آمادگی پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران برای همکاری با دانشگاه های عراق
رییس پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران، با بیان آمادگی همکاری با دانشگاه های عراق، پیشنهاد کرد: ما می توانیم تجربیات خودرا برای ایجاد پارک علم و فن آوری مشترک و یا مستقل در عراق به اشتراک بگذاریم، همین طور می توانیم نمایشگاهی برای محصولات دانش بنیانی شرکت های عضو و مستقر در پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران در عراق برگزار نماییم تا با تغییر در نگرش اساتید و دانشجویان عراقی، فرهنگ فن آوری و نوآوری نیز ترویج یابد.
اسدی، با تشریح توانمندی ها و ظرفیتهای شرکت های عضو و مستقر در پارک علم و فن وری اظهار داشت: خیلی از شرکت های پارک علم و فن آوری موفق به تولید بار اول خیلی از محصولات شده اند و در دنیا رقیبی ندارند، هم چنین تولیدات فن آورانه شرکت های پارک علم و فن آوری با محصولات خارجی رقابت می کنند.
وی با بیان این نکته که دستاوردهای فن آوران و دانش بنیان ها نیازهای کشور را در تحریم ها، تامین کرده اند؛ اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان توانسته اند اشتغال زایی گسترده ای نیز داشته باشند و نزدیک به ۷۵۰۰ متخصص در شرکت های عضو و مستقر در پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران مشغول بکار هستند.
در ادامه این مراسم، دکتر بهاء ابراهیم کاظم انصاف، رییس دانشگاه بغداد، این جلسه را شروع یک همکاری برشمرد و اضافه کرد: باتوجه به اهمیت دانشگاه های نسل چهارم، امید می رود که طی این همکاری بتوانیم به معیارهای این نسل از دانشگاه ها نائل شویم و فضای آموزشی پیشرفته و بهم پیوسته ای را مهیا نماییم تا همه از آن سود ببرند.
*ابراز امیدواری رییس دانشگاه بغداد برای همکاری با پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران
ایشان سپس با ابراز علاقه مندی به تعامل و بهره مندی از تجارب پارک علم و فن آوری ابراز امیدواری کرد که با همکاری پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران بتوانیم بین پژوهش، بازار و ایده ها پیوستگی را به وجود آورده و سطح کیفی خودرا ارتقا دهیم.
قصی کمال الدین الاحمدی، رییس دانشگاه موصل، هم آشنایی با پارک علم و فن آوری و تجربه بسیار پیشرفته این مجموعه؛ پرسش هایی پیرامون تفاوت میان مباحث نظری دانشگاهی و واقعیت های موجود در سازمان ها، بازار و جامعه، شناسایی ایده های بازارپسند، چگونگی رشد شرکتها و تولید محصولات، نحوه ارائه محصول به بازار توسط شرکت ها، اهمیت نیازسنجی واقعی و… بیان کرد.
دکتر مهند جواد کاظم، رییس دانشگاه بصره، با بیان امکان جذب پشتیبانی از وزارتخانه و دانشگاه های عراق برای شروع کارهای فن آورانه در عراق به طرح پرسش های خود پیرامون نحوه ایجاد تعامل میان شرکت های ایرانی و عراقی، اجرائی کردن کارهای فن آورانه در حوزه های مختلف خصوصاً هوش مصنوعی، فن آوری اطلاعات و ارتباطات و…. را بیان کرد.
در آخر نیز رؤسای دانشگاه های عراق از برخی شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فن آوری بازدید کرده و با دستاوردهای فن آورانه آنها آشنا شدند.
منبع:

1403/04/18
12:58:32
0.0 / 5
183
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی