ابداع چشم بیونیك با استفاده از چاپ 3بعدی

ابداع چشم بیونیك با استفاده از چاپ 3بعدی نیو وبلاگ: پژوهشگران آمریكایی موفق شدند با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی، گامی به سمت ابداع ˮچشم بیونیكˮ بردارند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، گروهی از پژوهشگران "دانشگاه مینه سوتا"(UMN) آمریكا، برای اولین بار، گیرنده های نوری را به صورت كاملا سه بعدی روی یك سطح نیم كره ای چاپ كرده اند. این كار، گام قابل توجهی به سمت ابداع "چشم بیونیك" (bionic eye) است كه می تواند به افراد نابینا یا كم بینا كمك نماید.
"مایكل مك آلپین"(Michael McAlpine)، استادیار مهنسی مكانیك دانشگاه مینه سوتا و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: چشم بیونیك معمولا بعنوان یك مبحث علمی تخیلی شناخته می گردد اما اكنون، ما با استفاده از یك چاپگر سه بعدی، به ابداع آن نزدیك شده ایم.
پژوهشگران، كار خویش را با یك شیشه نیم كره ای آغاز كردند تا چگونگی غلبه بر چالش چاپ تجهیزات الكتریكی روی یك سطح منحنی را نشان دهند. آنها یك چاپگر سه بعدی و نوعی جوهر متشكل از ذرات نقره را به كار بردند. جوهر پخش شده در جای خود قرار گرفت و به جای پایین رفتن از سطح منحنی، به صورت یكنواخت خشك شد. بعد از آن، پژوهشگران برای چاپ فوتودیودها كه نور را در تجهیزات الكتریكی پوشش می دهند، از مواد پلیمری نیمه رسانا استفاده كردند. این فرآیند، حدود یك ساعت زمان برد.


مك آلپین اضافه كرد: هیجان انگیزترین بخش این فرآیند، كارآیی 25 درصدی در تبدیل نور به برق بود كه با استفاده از نیمه رساناهای چاپ سه بعدی به آن دست یافتیم. نیمه رسانای سه بعدی ما نشان داده است كه توانایی رقابت با كارایی ابزار نیمه رسانای موجود در تجهیزات میكروساخت را دارند. ما می توانیم به سادگی، یك ابزار نیمه رسانا را روی یك سطح كروی چاپ نماییم اما ابزار موجود، این ظرفیت را ندارند.
گام بعدی این گروه پژوهشی، ابداع یك نمونه ابتدایی با گیرنده های نوری بیشتر است كه كارآیی بهتری داشته باشد. پژوهشگران قصد دارند راهی برای چاپ سه بعدی روی مواد نرم نیم كره ای پیدا كنند تا آنها را به راحتی در چشم واقعی به كار ببرند.
این پژوهش، امروز در مجله " Advanced Materials" به چاپ رسید.1397/06/07
14:52:58
5.0 / 5
4138
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشگر , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی