۵ نكته قابل توجه در مورد ماموریت اینسایت

۵ نكته قابل توجه در مورد ماموریت اینسایت نیو وبلاگ: كاوشگر اینسایت كه در تاریخ ۵ ماه مه به فضا پرتاب شده بود، سپس حدود ۷ ماه سفر، بالاخره در واپسین ساعت روز ۲۶ نوامبر با موفقیت بر روی سطح مریخ فرود آمد.به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، "اینسایت"(InSight) یك فضاپیمای رباتیك سطح نشین مریخ است كه مقرر است برای نخستین بار نقشه درونی سیاره مریخ را تهیه نماید. این فضاپیما روز پنجم ماه مه ۲۰۱۸ از كالیفرنیا به فضا پرتاب شد و آخرین ساعت ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ بر روی سطح این سیاره فرود آمد.

ماموریت اینسایت دو سال در نظر گرفته شده است و در این مدت باید به جمع آوری اطلاعات مختلف بپردازد.

محل فرود اینسایت، " هامونه الیسیوم"(Elysium Planitia) دومین منطقه بزرگ آتشفشانی در مریخ در نظر گرفته شده بود كه در آنجا با به كار انداختن یك حسگر و یك دماسنج و همین طور انجام آزمایش علمی رادیویی برنامه مطالعه ساختار داخلی مریخ صورت خواهد گرفت.

اینسایت ظرفیت حمل ۵۰ كیلوگرم بار مفید را دارد و این دفعه شامل تجهیزات علمی همچون لرزه سنج، جعبه سنسور بار، دوربین ها، سامانه نصب تجهیزات و پس بازتابگر لیزری(Retroreflector) است.

هدف این فرودگر در این سفر ۶ ماهه، بررسی پوسته و قسمت های داخلی مریخ برای درك شكل گیری و تكامل این سیاره است.

فضاپیمای اینسایت به بررسی بخش های عمیق مریخ خواهد پرداخت. اینسایت می تواند اطلاعاتی مانند علائم حیاتی این سیاره، پالس و دمای آنرا بررسی كند. ناسا می گوید: ما توسط این فضاپیما برای اولین بار می توانیم سیاره مریخ را از زمان تشكیل آن (۴.۶ میلیارد سال گذشته) بررسی نماییم.

این ماموریت را آزمایشگاه علمی و فناوری پیشرانش جت ناسا (JPL) برای ناسا اداره می كند و سطح نشین آن توسط سیستم های فضایی شركت "لاكهید مارتین" تولید شده است.

طرح این ماموریت در ابتدا جهت راه اندازی در ماه مارس ۲۰۱۶ انجام شده بود و نام آن كوتاه شده "اكتشافات درونی با استفاده از بررسی های لرزه ای، زمین شناسی و انتقال حرارت" است.

به طور كل، امروز یكی دیگر از گام های مهم برای جامعه فضایی در سراسر جهان و ارتباط با همسایه سرخ زمین با فاصله ۵۴.۶ میلیون كیلومتری برداشته شد. سطح نشین "اینسایت" ناسا بر روی مریخ فرو آمد تا ماموریتی مهم را انجام دهد كه به جامعه علمی كمك خواهدنمود تا درك بیشتری از این سیاره به دست آورند.

این فرود به صورت زنده توسط ناسا پخش گردید.

ماموریت "اینسایت" نسبت به ماموریت های گذشته مریخ، منحصر به فرد است. این ماموریت به صورت خلاصه مطالعه فضای داخلی مریخ است، یعنی بررسی پوسته قرمز، گوشته و هسته این سیاره.

شما احیانا سوالات زیادی در مورد "اینسایت" دارید. امروز روز شانس شماست. در اینجا پنج موردی كه باید درباره این ماموریت بدانید، به شما خواهیم گفت.اینسایت تركیب مریخ را مطالعه خواهد كرد

همان طور كه گفته شد، "اینسایت" مخفف "اكتشافات درونی با استفاده از بررسی های لرزه ای، زمین شناسی و انتقال حرارت" است. بدین سبب این كاوشگر از سیاره سرخ دیدن می كند تا ساختار داخلی آن با سابقه ۴.۶ میلیارد ساله را بررسی كند.

جامعه علمی سوال های زیادی در مورد تشكیل سیاره های سنگی در منظومه شمسی دارد و مریخ می تواند پاسخگوی این سوالات باشد. حتی "اینسایت" نگاه دقیقی به فعالیت های تكتونیكی و اثرات شهاب سنگ بر روی این سیاره خواهد داشت.

سطح نشین "اینسایت" مجهز به ابزارهای پیشرفته ای است كه تا به زیر پوسته سیاره نفوذ كنند و اطلاعات مهمی مانند دما یا جریان گرما، پالس سیاره و رفلكس ها را جمع آوری كنند.

لازم به ذكر است كه این آغازین بار در تاریخ است كه از مریخ چنین بازرسی كاملی صورت می گیرد.فرود بر روی مریخ بسیار دشوار است

قبل از اینكه "اینسایت" روی مریخ فرود بیاید، تنها برای ورود به اتمسفر مریخ باید مراحل بی شماری طی می شد.

تنها ۴۰ درصد از ماموریت ها به مریخ در سراسر جهان موفق شده اند، در حالیكه ایالات متحده تنها كشوری است كه در سفر خود به مریخ موفق بوده است.

مریخ ذاتا بی رحم است. بعنوان مثال، این سیاره حدودا ۳۸ درصد گرانش زمین جاذبه دارد و همین طور یك درصد از جو زمین را دارد. به این معنا كه اصطكاك كمی برای توقف فضاپیمایی با سرعت ۲۱ هزار كیلومتر بر ساعت وجود دارد.

همچنین نباید آب و هوای غیر قابل پیش بینی مریخ و طوفان شن و ماسه خشن مریخ را فراموش كرد.

با این وجود، تیم "اینسایت" ناسا هزاران ساعت كار را جهت بررسی هر فاكتور قابل تصور و برنامه ریزی برای هر نتیجه ای انجام داده است.تكنولوژی قابل اطمینان اینسایت

"اینسایت" طرح ها و سیستم تامین نیروی خورشیدی خودرا از طراحی ثابت شده برای سطح نشین "فونیكس" الهام گرفته است. این كاوشگر دارای پنل های خورشیدی به طول ۶ متر است كه وزن آن حدود ۳۶۰ كیلوگرم است.

سطح نشین "اینسایت" همین طور شامل یك سنسور برای اندازه گیری تغییرات آب و هوا و میدان مغناطیسی و همین طور یك دوربین روی بازوی ۱.۸ متری خود است كه نماهای سه بعدی را نمایش می دهد.MarCO هم بخشی بخشی از ماموریت است

ممكن است بدانید كه یك ماموریت دیگر باز در كنار این ماموریت انجام میگردد. موشك هایی كه "اینسایت" را به فضا فرستادند، آزمایش دیگری را باز آغاز كردند كه شامل دو ماهواره كوچك (تاسواره) به نام "Mars Cube One" یا MarCO است.

این تاسواره ها كه تنها به اندازه یك كیف دستی هستند، در راه جداگانه ای پرواز می كنند تا تجهیزات جدید ارتباطات فضایی را امتحان كنند كه بتوانند به پتانسیل داشتن ارتباط بهتر در فضای عمیق و ارسال اطلاعات از مریخ یا سایر سیارات به شكل موثرتر كمك كنند.چرا مریخ؟

همیشه علاقه خاصی به مریخ وجود داشته است. سیاره سرخ جایگاه خاصی در ذهن دانشمندان و قلب مردم عامه دارد. اما چرا مریخ؟

در میان همه همسایگان سیاره زمین، مریخ دارای بزرگترین پتانسیل برای دارا بودن شرایط حیات و احتمال امكان سكونت انسان در آن است.

این سیاره دارای شاخصه های قابل توجهی مانند روزهای ۲۴.۶ ساعته، قطب های برفی و نزدیكی به زمین است.

بسیاری از آژانس های فضایی در سراسر جهان بر این باورند كه مریخ ایده آل ترین گزینه برای ساخت یك سكونتگاه انسانی در آینده است.

مسئله همیشه مرموزی كه در مورد این سیاره وجود داشته، همانطور كه توسط "باب كراسلی" استاد دانشگاه ماساچوست در بوستون گفته می شود، احتمال وجود یك جمعیت هوشمند در مریخ است كه موجب جذاب شدن آن برای عوام میگردد.

كسی چه می داند؟ شاید نوادگان ما درست مثل ما كه حالا به كشور دیگری سفر می نماییم، به مریخ سفر كنند.

با این وجود، ماموریت "اینسایت" می تواند پایگاهی برای آینده بشریت در مریخ احداث كند و بینش بیشتری را نسبت به همسایه سرخ بزرگ ما به ارمغان بیاورد.
1397/09/08
17:28:00
5.0 / 5
4194
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی