رتبه نخست شیمی و مهندسی شیمی خاورمیانه به ایران رسید

رتبه نخست شیمی و مهندسی شیمی خاورمیانه به ایران رسید نیو وبلاگ: نظام رتبه بندی ˮسایمگوˮ(Scimago) در جدیدترین رتبه بندی خود برمبنای مقالات علمی انتشار یافته در سال ۲۰۱۷، در منطقه خاورمیانه كشور ایران را در رتبه نخست در حوزه ˮشیمیˮ و ˮمهندسی شیمیˮ اعلام نموده است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از سایمگو، بر اساس داده آماری نظام رتبه بندی سایمگو، ایران در سال ۲۰۱۷ به مقام نخست تولیدات علمی در حوزه "شیمی" در سطح كشورهای خاورمیانه رسیده است.
بررسی های انتشار یافته در مجله SCImago Journal & Country Rank نشان داده است ایران با تعداد ۷ هزار و ۱۰۰ مقاله در زمینه "شیمی" رتبه نخست را به خود مختص كرده است.
عربستان سعودی با تولید ۳هزار و ۱۵۳ مقاله، جایگاه دوم را كسب كرده است.


سپس ایران و عربستان، تركیه، مصر، رژیم صهیونیستی، عراق، امارات، قطر، اردن و لبنان قرار دارند.
گفتنی است ایران در این حوزه و در سطح جهان باز رتبه ۱۱ را به دست آورده است.
همین طور در حوزه "مهندسی شیمی" باز ایران با تولید ۴ هزار و ۶۴۹ مقاله، جایگاه نخست در خاورمیانه و رتبه ۸ در جهان است. در سطح جهانی، چین، آمریكا و هند، به ترتیب جایگاه های اول تا سوم را در مهندسی شیمی به خود اختصاص داده اند.


نظام رتبه بندی سایمگو توسط یك گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام میگردد كه بر طبق تعداد مقالات علمی موسسات آموزش عالی كشورهای مختلف موجود در بانك اطلاعاتی اسكوپوس، آنها را ارزیابی و رتبه بندی می كند.
این رتبه بندی یكی از جدیدترین و جامع ترین نظام های رتبه بندی پژوهشی دانشگاه ها و موسسات پژوهش محور در جهان است. بتازگی این نظام رتبه بندی دو شاخص جدید عملكردی(نمایه تخصصی و میزان تعالی) را به چهار شاخص قبلی برای ارزیابی دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ها افزوده است.
رتبه بندی مجلات سایمگو شاخص اندازه گیری نفوذ علمی از مجلات علمی است كه تعداد استنادهای دریافت شده توسط یك مجله و اهمیت یا اعتبار از مجلات كه چنین استنادهایی از آن آمده است را بررسی می كند.
شاخص SJR كه از الگوریتم رتبه الهام گرفته شده، توسعه داده شده است تا در شبكه های بسیار بزرگ و ناهمگن مجله های قابل استناد مورد استفاده قرار گیرد. این یك شاخص اندازه گیری است و می تواند برای مقایسه مجله در فرآیندهای ارزیابی علم استفاده گردد.1397/10/08
23:03:23
5.0 / 5
4439
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی