سلاح دفاعی گیاهان هورمون هایشان است

سلاح دفاعی گیاهان هورمون هایشان است نیو وبلاگ: گیاهان نیز درست مانند انسان و حیوانات دارای هورمون هستند. درك سیستم هورمونی گیاهان و اینكه آنها چگونه از خود در مقابل آفات محافظت می كنند، درك دانشمندان از ساختار آنها را بیشتر می كند.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تك اكسپلوریست، دانشمندان "موسسه سالك"(Salk Institute) در مطالعه اخیرشان اعلام كردند كه یك هورمون به نام "اسید جاسمونیك"(jasmonic acid) یا جاسمونیك اسید در پاسخ دفاعی گیاه در مقابل قارچ ها و حشرات نقش بسیار مهمی دارد. علاوه بر این دانشمندان با بررسی هورمون مذكور در گیاهان موفق به كشف ارتباط پیچیده حیاتی در گیاهان شدند.
اسید جاسمونیك عضوی از رده جاسمونات های هورمون گیاهی است. بزرگترین وظایف اسید جاسمونیك در تنظیم رشد گیاه است كه شامل ممانعت از رشد، پیری و ریزش برگ گیاه است. این اسید همین طور در به وجود آمدن جوانه در سیب زمینی، سیب زمینی هندی و پیاز نقش دارد. این اسید نقش مهمی در پیچ خوردگی در گیاهان و همین طور مقاومت سیستماتیك آنها دارد. هنگامی كه گیاهان توسط حشره ها مورد حمله قرار می گیرند، گیاه با آزاد كردن اسید جاسمونیك واكنش نشان می دهد، كه این عمل از هضم كردن پروتئین توسط حشره ممانعت به عمل می آورد.
دانشمندان دریافتند كه این كشف می تواند جزئیات مهمی در مورد چگونگی پاسخ گیاهان به هورمونی بنام اسید جاسمونیك را نشان دهد. همین طور انتظار می رود كه این یافته ها به دانشمندان كمك نماید تا محصولاتی را تولید كنند كه سخت تر بوده و توانایی تحمل بالایی را در هر شرایط آب و هوایی داشته باشند.
در این تحقیق دانشمندان گیاه "رشادی گوش موشی" را بررسی كردند. آنها مسیر سیگنالینگ هورمون جاسمونیك اسید را در گیاه "رشادی گوش موشی" بررسی كردند. دانشمندان با بذرهای گیاهی كه در ظروف پتری پرورش یافته بودند، آزمایش خودرا شروع كردند. آنها دانه ها را به مدت سه روز در تاریكی نگه داشتند تا شرایطی همانند زیر زمین برای آنها تداعی كنند. سه روز، گیاهان در معرض جاسمونیك اسید قرار گرفتند. دانشمندان دی. ان. ای و پروتئین ها را از سلول های گیاهی استخراج كرده و از آنتی بادی های اختصاصی در مقابل پروتئین ها استفاده كردند تا محل دقیق ژنومی این تنظیم كننده ها را ثبت كنند. سپس با استفاده از روش های مختلف محاسباتی، آنها قادر به شناسایی ژن های مهم برای پاسخ گیاه به اسید جاسمونیك و ارتباط متقابل سلولی با سایر مسیرهای هورمون گیاهی شدند.
دو ژن كه از نظر اهمیت خود در كل سیستم به بالاترین سطح خود رسیده بودند MYC۲ و MYC۳ بودند. این ژن ها برای پروتئین هایی كه فاكتور رونویسی هستند، كد گذاری می شوند و این به این مفهوم است كه آنها فعالیت خیلی از ژن های دیگر یا هزاران ژن مختلف را تنظیم می كنند. پژوهشگران گفتند كه آنها در ابتدای راه هستند و با پیشرفت این آزمایش می توانند ژن های زیادی را بطور هم زمان تجزیه و تحلیل كنند.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Plants" منتشر گردید.
منبع:

1398/12/27
19:48:53
5.0 / 5
3134
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی