بررسی پژوهشگران آمریكایی نشان داد

افزایش لخته خون در شریان های پای بیماران مبتلا به كووید ۱۹

افزایش لخته خون در شریان های پای بیماران مبتلا به كووید ۱۹ نیو وبلاگ: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه بروز لخته خون در شریان های پای بیماران مبتلا به كووید- 19 بیش از سایر بیماران پیش می آید و می تواند عوارض منفی بسیاری به دنبال داشته باشد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، کووید- ۱۹، با بروز لخته های خون در شریان های پا ارتباط دارد.
بررسی جدید پژوهشگران "مرکز پزشکی مونته فیور" (Montefiore Medical Center) آمریکا نشان میدهد بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ که نشانه هایی مانند کمبود ذخیره خون در آنها دیده می شود، بیش از بیمارانی که به کووید- ۱۹ مبتلا نیستند، در معرض خطر قطع عضو یا مرگ قرار دارند.
ارتباط میان کووید- ۱۹ و وجود لخته های خون در شریان های ریوی، در پژوهش های بسیاری اثبات شده است اما اطلاعات کمی در مورد ارتباط میان کروناویروس و ترومبوز شریان های اندام تحتانی وجود دارد.
در چنین شرایطی، لخته های خون در شریان ها به وجود می آیند و مانع از جریان یافتن و رسیدن اکسیژن به اندام تحتانی می شوند.
پژوهشگران طی دوره اوج کووید- ۱۹ در نیویورک، مشاهده نمودند که تعداد بیماران مبتلا به ترومبوز شریانی افزایش یافته است. این بیماران، با نشانه هایی مانند سردی، درد و تغییر رنگ در پاهایشان به بیمارستان مراجعه می کردند.
افزایش تکان دهنده آمار چنین بیمارانی، پژوهشگران را بر آن داشت تا ارتباط میان کووید- ۱۹ و ترومبوز شریانی را دقیق تر مورد بررسی قرار دهند.
"اینسا گلدمن" (Inessa Goldman)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما در بررسی های خود دریافتیم که ترومبوز شریانی ناشی از کووید- ۱۹ می تواند پیامدهایی مانند قطع عضو یا مرگ را به دنبال داشته باشد.
وی ادامه داد: از آنجائیکه آمار مبتلایان کووید- ۱۹ در سراسر جهان رو به افزایش است، پزشکان باید به ارتباط میان کووید- ۱۹ و بروز ترومبوز شریانی توجه بسیاری داشته باشند. اگر این مشکل بموقع تشخیص داده شود، امکان حفظ اعضای بدن بیمار و پیش گیری از نیاز به قطع عضو فراهم خواهد شد.
این پژوهش، در مجله "Radiology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/04/28
13:32:33
5.0 / 5
1876
تگهای خبر: اطلاعات , پروژه , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی