اولتیماتوم ستاد تنظیم بازار به تولیدكنندگان فولاد

واحدهای متخلف بی نظمی گران اقتصادی معرفی خواهند شد

واحدهای متخلف بی نظمی گران اقتصادی معرفی خواهند شد نیو وبلاگ: دبیر ستاد تنظیم بازار ضمن تاكید بر لزوم رعایت كف عرضه در بورس، به تولیدكنندگان فولاد اولیتیماتوم داده و عدم رعایت كف عرضه را تخلف اعلام نموده است؛ براین اساس تولیدكنندگانی كه كف عرضه در بورس را رعایت نكنند، بعنوان بی نظمی گران در نظام اقتصادی به دادستانی معرفی خواهند شد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا، محمدرضا کلامی با تاکید براینکه تولیدکنندگان محصولات فولادی مکلف به رعایت کف عرضه تعیین شده در بورس هستند و این امر ضروری است؛ اظهار داشت: هر گونه عدم رعایت کف عرضه در مورد کالاهایی چون شمش، اسلب، میلگرد، ورق و تیرآهن از طرف کمیته ویژه تعیین شده برای پایش عمکلرد تولیدکنندگان فولاد، مورد رصد قرار خواهد گرفت و عدم رعایت آن، تخلف شمرده می شود.
دبیر ستاد تنظیم بازار، اشاره کرد: تیم ویژه ای در ستاد تنظیم بازار با مسئولیت رصد روزانه عملکرد واحدهای وفولادی تشکیل شده است و این تیم گزارشی درباره وضعیت عملکرد به صورت هفتگی ارائه می کند. بدیهی است عدم رعایت کف عرضه تعیین شده تخلف بوده و واحدهای متخلف تحت عنوان بی نظمی در نظام اقتصادی به دادستانی معرفی خواهند شد.
معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تمامی واحدهای تولید کننده محصولات فولادی خواست نسبت به رعایت کف عرضه محصولات فولادی در بورس اقدام نمایند.
این در حالی است که ۱۰ روز پیش، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با استناد به ماده (۲) بخش الزامات عرضه ابلاغیه مورخ یکم مرداد ۱۳۹۷ موضوع دستورالعمل تنظیم بازار محصولات فولادی که کلیه تولیدکنندگان محصولات فولادی را ملزم به فروش در داخل می کند، این تکلیف را بر گردن تولیدکنندگان فولاد قرار داد که باتوجه به نوسانات نرخ ارز و همین طور عدم تعادل عرضه و تقاضا به سبب انتظارات تورمی، استمرار نظارت و پایش هرچه بیشتر بازار این محصول در سراسر کشور، تمامی تولیدکنندگان محصولات فولادی با رعایت کف عرضه ابلاغی در بورس کالا، در هر مرحله به صورت هفتگی عرضه خودرا داشته باشند و واحدهای تولیدی فولادی به رعایت کف عرضه در بورس کالا و استفاده از انبارهای مجاز مکلف اند؛ در غیر این صورت برای آنان پرونده تشکیل خواهد شد.
در پی این هشدار سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در خصوص رعایت کف عرضه در بورس کالا و استفاده از انبارهای مجاز، وحید یعقوبی- مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- با اعلان اینکه مشکل اصلی در عدم عرضه شمش طی دو هفته اخیر بوده است؛ اعلام نمود: در بحث عرضه محصولات فولادی، هم اکنون عرضه محصولات شامل میلگرد، ورق های فولادی، تیرآهن و... انجام شده است؛ اما مهمترین مشکل، عدم عرضه شمش طی دو هفته اخیر در بورس کالا بوده که به چند دلیل رخ داده است. باتوجه به قرار صدور بخشنامه جدید برای کف عرضه، واحدهای تولیدکننده شمش منتظر ابلاغیه جدید بوده اند.
وی با اشاره به اینکه از شروع سال ۹۹ تا تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه، هیچ کف عرضه ای برای واحدهای تولیدکننده شمش ابلاغ نشده بود؛ اظهار داشت: اما در این تاریخ معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت)، بخشنامه ای به تمامی واحدهای تولیدی شمش، میلگرد و سایر محصولات فولادی ابلاغ نمود که برمبنای آن، واحدهای تولیدی موظف به عرضه ۶۰ درصد تولید خود در بورس کالا شدند اما این مساله با ارائه دلیلهای کارشناسی مورد اعتراض انجمن و تولیدگان واقع شد و به لحاظ محتوایی نیز ایردات مختلفی به آن وارد بود؛ بنابراین کف عرضه عملی نبود و عملیاتی هم نشد؛ پس قرار بر این شد تا وزارت صمت کف عرضه ای جدید را مشخص و اعلام نماید اما متاسفانه باوجود چندین بار درخواست انجمن، مشمول مرور زمان شد تا اینکه اخیرا قرار شد تا ظرف چند روز آینده کف عرضه جدید برای شمش ابلاغ شود.
منبع:

1399/05/18
15:44:45
5.0 / 5
2004
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی