مونتاژ مأموریت سیاركی ناسا شروع شد

مونتاژ مأموریت سیاركی ناسا شروع شد به گزارش نیو وبلاگ سرهم بندی و مونتاژ مأموریت سیاركی ناسا معروف به ˮلوسیˮ كه مقرر است سال آینده میلادی به فضا پرتاب شود، شروع شد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شروع مونتاژ فضاپیمای "لوسی"(Lucy)، ناسا را یک قدم به نزدیک شدن و شناخت سنگ های فضایی عجیب نزدیک کرده است.
"لوسی" سفری بلند پروازانه را از میان کمربند سیارکی تا همسایگی سیاره مشتری انجام خواهد داد و در مجموع هشت سنگ مختلف فضایی را در طول حدودا یک دهه مطالعه خواهد نمود. اما پیش از اینکه این فضاپیما بتواند سفر خویش را که هم اکنون برای پرتاب در اکتبر ۲۰۲۱ برنامه ریزی شده است، آغاز کند، باید سرهم بندی شده و به یک فضاپیما تبدیل گردد و الان امکان ادغام ابزارها با بدنه اصلی فراهم گشته است.
"هال لویسون" دانشمند سیاره شناس در موسسه تحقیقات ساوث وست در کلرادو و محقق اصلی مأموریت "لوسی" در اطلاعیه ای اظهار داشت: هر مرحله از این مأموریت هیجان انگیزتر از مرحله قبل است. با اینکه که "لوسی" هنوز چندین سال و چند میلیارد مایل راه دارد تا ما را به هدف واقعی خود برساند که کاوش سیارک هایی _تروجان های مشتری- است که قبلاً هیچگاه دیده نشده اند، دیدن اینکه این فضاپیما سرهم بندی می شود، باورنکردنی است.
"تروجان های مشتری" (Jupiter trojans) که بیشتر "سیارک تروجان" یا تنها "تروجان" نامیده می شوند، گروه بزرگی از سیارک ها هستند که در همان مدار گردش سیاره مشتری به دور خورشید قرار دارند و از این نظر با این سیاره هم مدار هستند.
اولین تروجان مشتری که کشف شد، "آشیل ۵۸۸" بود که در سال ۱۹۰۶ " ماکس ولف" اخترشناس آلمانی آنرا پیدا کرد. روی هم رفته تا ژانویه سال ۲۰۱۵، شمار تروجان های یافته شده مشتری ۶۱۷۸ تروجان بوده است. برابر کنوانسیون مربوطه، هر یک از تروجان ها به نام یکی از چهره های اسطوره ای جنگ تروآ نام گذاری می شود؛ جایی که نام "تروجان" را هم از آن بر گرفته اند. اخترشناسان اعتقاد دارند که شمار سراسری تروجان های مشتری با قطر بزرگتر از ۱ کیلومتر نزدیک به ۱ میلیون است؛ نزدیک به همان تعداد سیارک های بزرگتر از ۱ کیلومتر در کمربند سیارک ها و همانند سیارک های کمربند اصلی، تروجان های مشتری هم خانواده می سازند.


تروجان های مشتری بدنی تیره نزدیک به قرمز و طیفی بی محتوا دارند. هیچ گونه گواه روشنی از حضور آب یا هر ترکیب ویژه دیگری در سطح آنها به دست نیامده است، اما گمان می رود که آنها دارای پوششی از "تولین" باشند که پلیمرهای آلی هستند که در اثر تابش خورشیدی تشکیل شده اند. گمان می رود تروجان های مشتری که در مدار این سیاره گرفتار آمده اند، در طول مراحل اولین شکل گیری منظومه شمسی یا کمی بعد از آن، در طول مهاجرت سیاره های غول پیکر در مدار کنونی خود گرفتار آمده اند.
در حالیکه ناسا پیش از این تعداد زیادی مأموریت سیارکی ساخته است، اما تابحال هیچگاه تروجان های مشتری که در دو خوشه بزرگ، یکی پشت مشتری و دیگری جلوتر از آن به دور خورشید می چرخند، دیدن نکرده است.
به قول ناسا، "لوسی" همینطور کمربند اصلی سیارکی را که در طول مسیر خود از آن عبور خواهد کرد، بررسی می کند.
دانشمندان امیدوارند که این مأموریت به آنها نگاه دقیق و از نزدیکی به انواع اصلی سنگ های فضایی موجود در خوشه های تروآی مشتری که همه آنها احتمالاً آب در زیر سطح خود پنهان دارند، بدهد و از آنجائیکه تروجان ها تقریباً همزمان با منظومه شمسی تشکیل شده اند، بعنوان فسیل عمل می کنند که می توانند به دانشمندان کمک کنند تا از نحوه شکل گرفتن منظومه شمسی شناخت بیشتری پیدا کنند.
اما اول از همه "لوسی" باید اینجا روی زمین آماده شود. ناسا در تاریخ ۲۸ اوت اعلام نمود که مهندسان با عبور از یک نقطه عطف استاندارد ناسا که "Key biryar Point-D" یا "KDP-D" نامیده می شود، چراغ سبز را برای سرهم بندی و آزمایش این فضاپیما و ابزارهای آن دریافت کرده اند.
با وجود به شیوع بیماری همه گیر کرونا، این فضاپیما از آغاز ماه اکتبر در راه دریافت ابزارهای خود قرار خواهد گرفت.
ناسا می گوید این فضاپیما تا ماه ژوئیه آماده خواهد شد و برای پرتاب به فلوریدا رهسپار می شود. پنجره زمانی پرتاب لوسی در ۱۶ اکتبر ۲۰۲۱ باز می شود و این فضاپیما نخستین دیدار خود با یک سیارک را در آوریل ۲۰۲۵ انجام خواهد داشت.
"دنیا داگلاس-بردشاو" مدیر پروژه "لوسی" در مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا در مریلند اظهار داشت: این تیم واقعاً باورنکردنی بوده است. ساخت یک فضاپیما هیچگاه آسان نیست، اما دیدن استقامت تیم در تمام چالش هایی که با آن روبرو شده اند، الهام بخش است.1399/06/12
21:25:44
5.0 / 5
1899
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی