تشخیص خطر مبتلا شدن به افسردگی با اندازه گیری تغییرات ضربان قلب

تشخیص خطر مبتلا شدن به افسردگی با اندازه گیری تغییرات ضربان قلب به گزارش نیو وبلاگ برای نخستین بار پزشكان نشان داده اند كه اندازه گیری تغییرات ضربان قلب به صورت ۲۴ ساعته به صورت قابل اعتماد می تواند نشان دهد كه آیا شخصی افسرده است یا خیر.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل مدیکال اکسپرس، از نظر عملی این امکان دارد اخطار زودهنگام عینی در مورد افسردگی احتمالی افراد باشد و همینطور سریعاً نشان دهد که آیا درمان موثر است یا خیر و ازاین رو می تواند راه را برای درمان سریع تر و بهتر فراهم آورد.
دکتر "کارمن شیوک"(Carmen Schiweck) محقق اصلی این مطالعه از دانشگاه گوته فرانکفورت اظهار داشت: به زبان ساده، مطالعه آزمایشی ما نشان داده است که فقط با اندازه گیری ضربان قلب به مدت ۲۴ ساعت، می توانیم با دقت ۹۰ درصد بگوییم که آیا آن فرد هم اکنون افسرده است یا خیر.
دانشمندان می دانستند که ضربان قلب با افسردگی ارتباط دارد، اما تابحال آنها قادر به درک دقیق رابطه این دو با یکدیگر نبودند. تا حدی دلیل این امر این بود که باآنکه ضربان قلب می تواند به سرعت در حال نوسان باشد، افسردگی هم می تواند از طریق برسد و مدت طولانی بماند و درمانش هم ماه ها به طول می انجامد. این مساله درک اینکه آیا امکان دارد تغییر در وضعیت افسردگی فرد با ضربان قلب ارتباط داشته باشد یا خیر را دشوار می کرد.
کارمن شیوک اظهار داشت: ما می دانستیم که ارتباطی میان آنها است که ضربان قلب را به اختلالات روانپزشکی مرتبط می کند اما ما نمی دانستیم که این ارتباط چگونه است
در گذشته محققان نشان داده بودند که بیماران افسرده به صورت مداوم ضربان قلب آنها بالا و پایین می شود اما از آنجائیکه روند درمان بیماران افسرده زمان بر بود، بررسی این مورد که این دو با یکدیگر ارتباط دارند یا خیر دشوار بود.
محققان در این مطالعه دو روش را انجام دادند نخست ثبت مداوم ضربان قلب برای چندین شبانه روز و دیگری استفاده از داروی ضد افسردگی کتامین و بررسی عملکرد آن. کتامین بعنوان یک داروی بیهوشی مورد استفاده قرار گرفته است. این دارو در دسامبر سال گذشته، بعد از آنکه چند ماه بود که در ایالات متحده آمریکا معرفی شده بود، مجوز درمان افسردگی عمده در اروپا را گرفت. داروهای ضد افسردگی سنتی امکان دارد هفته ها طول بکشد تا اثری نشان دهند، در مقابل کتامین سریع عمل می کند و نتایج اغلب در عرض چند دقیقه مشاهده می شود.
شیوک اظهار داشت: اما وقتی فهمیدیم که کتامین منجر به بهبود سریع خلق و خو می شود دریافتیم که شاید بتوانیم از آن برای درک ارتباط بین افسردگی و ضربان قلب استفاده نماییم.
محققان این مطالعه آزمایشی را بر روی ۱۶ بیمار مبتلا به اختلال افسردگی عمده که هیچ یک از آنها به درمان طبیعی پاسخ نداده بودند و ۱۶ فرد کنترل شده سالم انجام دادند. آنها ضربان قلب افراد را به مدت چهار روز و سه شب اندازه گیری کردند و سپس به برخی افراد مبتلا به افسردگی کتامین دادند و برخی تحت دارونما قرار گرفتند.
محققان گفتند: ما دریافتیم که افراد مبتلا به افسردگی هم دارای ضربان قلب پایه بالا و هم تغییرپذیری ضربان قلب پایین هستند و این همانطور بود که انتظار داشتیم. به صورت متوسط دیدیم که ضربان قلب بیماران افسرده حدودا ۱۰ تا ۱۵ ضربان در دقیقه بیشتر از افراد سالم کنترل شده است. بعد از درمان ما باردیگر ضربان قلب آنها را اندازه گیری کردیم و دریافتیم که هم ضربان قلب و هم نوسان ضربان قلب در بیماران افسرده نسبت به افراد سالم تحت آزمایش تغییر کرده است و ضربان قلب آنها به افراد سالم نزدیکتر شده بود.
چشمگیرترین یافته این بود که دانشمندان توانستند از ضربان قلب ۲۴ ساعته بعنوان "نشانگر زیستی" برای افسردگی استفاده کنند. ضربان قلب با استفاده از نوار قلب پوشیدنی کوچک اندازه گیری شد سپس داده ها به یک برنامه هوش مصنوعی که قادر بود تقریباً همه افراد تحت کنترل و بیماران را بعنوان افراد افسرده یا سالم طبقه بندی کند، داده شد.
به صورت معمول ضربان قلب در طول روز بیشتر و در شب کمتر است. جالب اینجاست که به نظر می آید کاهش ضربان قلب در شب در افسردگی مختل می شود که این راهی برای شناسایی بیمارانی است که در معرض خطر مبتلا شدن به افسردگی قرار دارند. محققان همینطور دریافتند که بیماران با ضربان قلب بالا در حالت استراحت به درمان با کتامین پاسخ بهتری نشان می دهند.1399/06/23
13:14:16
5.0 / 5
1512
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی