مریخ با سرعت بیشتری در حال از دست دادن جو خود است

مریخ با سرعت بیشتری در حال از دست دادن جو خود است به گزارش نیو وبلاگ مطالعه اخیر محققان نشان داده مریخ با سرعت بیشتری در حال از دست دادن جو خود است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، مطالعه جو بالای مریخ ضروریست چونکه این ناحیه بعنوان یک منطقه حائل برای فرار گازهای جو به فضا عمل می کند. برای انجام این کار و رسیدن به این هدف، مأموریت تکامل مواد فرار و جو مریخ یا به اختصار ماون(MAVEN) ناسا و مأموریت مدارگرد مریخ(Mars Orbiter Mission) سازمان پژوهش های فضایی هند اطلاعات ارزشمندی را در مورد جو بالای مریخ عرضه کرده اند.
یک مطالعه جدید برپایه مشاهدات انجام شده توسط این دو مأموریت نشان داده است که مریخ با سرعت بیشتری در حال از دست دادن جو خود است. میزان از دست دادن جو مریخ با تغییر در دمای بالای جو تغییر می کند. طی بازه زمانی ۵ تا ۲۹ ژوئن ۲۰۱۸، این فضاپیماها مشاهدات همزمانی را در جو بالایی مریخ انجام داده اند. این فضاپیماها توانستند یک طوفان گرد و غبار جهانی به نام "رویداد گرد و غبار محاصره کننده سیاره"(planet-encircling dust event)که در مریخ شروع شده بود را رصد کنند.
این طوفان گرد و غبار هفته اول ژوئیه ۲۰۱۸ به بالاترین مرحله خود رسیده بود. در نتیجه، انتظار می رفت اثرات این طوفان های گرد و غبار جهانی بر روی جو بالایی مریخ چند برابر شود. در این زمان، مأموریت مدارگرد مریخ با حرکت در ارتفاعات کمتر از ۱۵۵ کیلومتری، سمت عصر مریخ(evening side of Mars) را مشاهده کرد. ابزار تجزیه و تحلیل ترکیب خنثی اگزوسفریک مریخ(یک طیف سنج جرمی در مأموریت مدارگرد مریخ)، تراکم خنثی ترموسفر مریخ را اندازه گیری نمود.
دانشمندان آزمایشگاه ملی تحقیقات جوی این اندازه گیری ها را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که جو بالایی مریخ در حال گسترش و گرم شدن است. همانطور که در آن زمان طوفان گرد و غبار بیشتر از یک ماه بود که به تدریج در حال در برگرفتن مریخ بود، دانشمندان مشاهده نمودند که تراکم خنثی ترموسفر مریخ به صورت قابل توجهی افزایش می یابد.
ماون که همزمان گرمای کره مریخ را در سمت بامداد اندازه گیری می کند، هم این افزایش را تأیید کرد. چنین طوفانی به صورت قابل توجهی جو بالایی مریخ را گرم کرد و گسترش داد. گرم شدن و گسترش طوفان گرد و غبار جهانی منجر به این شد که مریخ با سرعت بیشتری جو خویش را از دست بدهد. بر طبق این مشاهدات، می توان استنباط کرد که طوفان جهانی گرد و غبار سال ۲۰۱۸ سبب افزایش میزان از دست رفتن جو مریخ شده است.
منبع:

1399/08/04
18:06:06
5.0 / 5
1028
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی