تأثیر مخرب كروناویروس بر توانایی سلول ها در تولید پروتئین های محافظ

تأثیر مخرب كروناویروس بر توانایی سلول ها در تولید پروتئین های محافظ به گزارش نیو وبلاگ دانشمندان ˮدانشگاه ییلˮ آمریكا در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند ویروس كرونا توانایی سلول ها در تولید پروتئین های محافظ را می بندد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، اخیراً دانشمندان آمریکایی کشف کردند که کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ توانایی سلول ها در تولید پروتئین های محافظ را می بندد.
آنها طی این مطالعه دریافتند که چگونه این ویروس بخش تولید پروتئین های سلولی همچون مولکول های ایمنی را شناسایی می کند و سبب وخیم تر شدن بیماری در بدن میزبان می شود. یک پروتئین غیرساختاری معروف به پروتئین ۱ یا Nsp۱ موجود درکروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ توانایی سلول ها در تولید پروتئین های جدید را می بندد.
با این وجود، نحوه کار این پروتئین در سلول ها مبهم است. برای یافتن پاسخ دانشمندان با استفاده از غربالگری ژنتیکی و میکروسکوپ الکترونی کرایو(cryo-EM) نشان دادند که Nsp۱ یکی از بیماری زا ترین پروتئین های ویروسی کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ است.
این پروتئین در سلول های ریه انسان، می تواند بیان ژن سلول میزبان را به شدت تغییر داده و اساساً پیوندی ایجاد نماید که مانع از دریافت دستورالعمل های ژنتیکی پروتئین های جدید رمزگذاری شده در آر. ان. ای پیام رسان به ریبوزوم می شود.
"یونگ شیونگ"(Yong Xiong) استاد بیوفیزیک و بیوشیمی مولکولی و یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: این کانال ورود مواد ژنتیکی است و وقتی مسدود شود، هیچ پروتئینی نمی تواند ساخته شود. قبلا ما این مکانیسم را درک نمی کردیم اما حال آنرا درک کرده ایم. این روند بر تولید پروتئین در خیلی از قسمت های بدن تاثیر می گذارد و مقادیر بالای Nsp۱ امکان دارد به ما در توضیح این مساله کمک نماید که چرا برخی افراد بعد از مبتلا شدن به ویروس وضعیت بدی دارند.
هنوز هم مبهم است که چگونه ویروس می تواند بعد از آنکه توانایی سلول در ساخت پروتئین های طبیعی را از بین برد، پروتئین های خویش را با استفاده از همان ریبوزوم برای تولید و تکثیر در سلول تولید نماید.
منبع:

1399/08/17
19:46:39
5.0 / 5
1346
تگهای خبر: دانشگاه , دانشمند , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی