مبتلا شدن به بیماری های روانی از عوارض خطرناك كووید-19

مبتلا شدن به بیماری های روانی از عوارض خطرناك كووید-19 دانشمندان در یافته های اخیر خود از ارتباط میان بیماری همه گیر كووید-۱۹ و مبتلا شدن به بیماری های روانی اطلاع داده اند. به قول آنها تقریباً از هر پنج فرد مبتلا به كووید-۱۹، یك نفر سه ماه بعد از آنكه آزمایش كووید-۱۹ انها مثبت شد، به یك بیماری روانی مبتلا می شود.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از فوربز، ماههاست که افراد سراسر جهان با ترسی به نام کووید-۱۹ روبرو شده اند و دانشمندان هر روز نکته ای جدید درباره این بیماری ویروسی هزار چهره در می یابند.
حال محققان از ارتباط میان این بیماری و مبتلا شدن به بیماری های روانی اطلاع داده اند و گفته اند افرادی که از لحاظ روحی در شرایط خوبی قرار ندارند و گرفتار برخی بیماری های روانی هستند ۶۵ درصد بیشتر از سایر افراد در معرض مبتلا شدن به کووید-۱۹ قرار دارند.
با بررسی سوابق بهداشتی ۶۹ میلیون نفر در ایالات متحده، همچون بیشتر از ۶۲ هزار بیمار مبتلا به کووید-۱۹، محققان دانشگاه آکسفورد و مرکز تحقیقات زیست پزشکی بهداشت آکسفورد شواهدی یافتند که حاکی از آن بود که کووید-۱۹ خطر مبتلا شدن به بیماری روانی در افراد را زیاد می کند و از هر پنج نفر یک نفر طی سه ماه بعد از مثبت شدن نتیجه آزمایش به این اختلالات گرفتار می شود.
طی این آزمایشات و با گذشت زمان محققان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را با بیماران مبتلا به بیماری های دیگر همچون بیماران مبتلا به سایر عفونت های تنفسی، شکستگی استخوان، آنفلوانزا و عفونت های پوستی مقایسه کردند.
محققان گفتند افزایش اضطراب، افسردگی و بی خوابی از مواردی است که بعضی از مبتلایان به کووید-۱۹ امکان دارد بعد از مبتلا شدن به بیماری به آن گرفتار شوند و احتمال ابتلای آنها به دیگر بیماری های روانی کمتر است.
برای مثال محققان گفتند که هیچ نشانه واضحی از اختلالات روان پریشی همانند اسکیزوفرنی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ پیدا نکردند اما محققان ذکر کردند بیماران مبتلا به این دسته از بیماری های روانی در صورت مبتلا شدن به کووید-۱۹ احتمال اینکه بیماری آنها عود کند بالاتر است.
علاوه بر این یافته های این مطالعه نشان داد افرادی که قبل از مبتلا شدن به کووید-۱۹ سابقه مبتلا شدن به بیماری های روانی را داشته اند احتمال اینکه به کووید-۱۹ مبتلا شوند ۶۵ درصد بیشتر از سایر افراد است.
دکتر "مکس تاکت"(Max Taquet) یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت که این یافته ها احتیاج به بررسی بیشتر دارد و سفارش کرد که مبتلا شدن به یک اختلال روانی باید به فهرست عوامل خطرناکی که می تواند از عوارض کووید-۱۹ باشد، اضافه گردد.
با افزایش شیوع این بیماری در سرتاسر جهان و افزایش محدودیت ها و قرنطینه شدن برخی مناطق، محققان احتمال می دهند بیماری افراد مبتلا به اختلالات روانی امکان دارد به دنبال انزوا و دوری از جامعه تشدید شود.
بیماری روانی(Mental disorder) به گروهی از بیماری ها گفته می شود که با تاثیر بر تفکر و رفتار٬ سبب ایجاد ناراحتی برای فرد مبتلا یا ایجاد ناتوانی در وی می شوند. علت بیماری های روانی به خوبی شناخته شده نیست ولی آنچه مسلم است این است که عوامل ژنتیکی، استرس های مختلف و نوع تعامل فرد با دیگران در ایجاد یا بروز آنها مؤثر است.
افسردگی، اضطراب، وسواس، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی همچون این اختلالات هستند. چندی قبل محققان از مشکلات پوستی که ممکن بود در اثر مبتلا شدن به کووید-۱۹ در بدن بیماران ظاهر شود اطلاع داده بودند که یکی از آنها راش های پوستی و دیگری انگشتان کووید بود.
لکه های کوچک قرمز که در سطح پوست مشاهده می شوند و به اصطلاح "ماکولوپاپیولار" یا لکه و پاپول نامیده می شوند در موارد شدید کووید-۱۹ در بعضی بیماران مشاهده می شود. لکه پوستی یا ماکول بخش کوچک مسطح تغییر رنگ یافته یا ضخیم شده ای از پوست است و راش یا جوش یا دانه، بثورات موقتی بر روی پوست هستند که معمولاً با سرخی یا خارش همراه می باشد.
علایم شبه سرماسوزک معمولاً "انگشتان کووید" نامیده می شود. سَرماسوزَک آماس دردناک بر روی نوک انگشتان دست و پا و لاله گوش ها در اثر یخ زدگی است."پال هریسون" (Paul Harrison) استاد روانپزشکی دانشگاه آکسفورد و رهبر این تحقیق اظهار داشت: این یافته ها نشان داده است افرادی که از بیماری کووید-۱۹ جان سالم به در برده اند بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به مشکلات روانی قرار دارند. ما جهت بررسی علل و شناسایی روش های درمانی جدید می بایست تحقیقات بیشتری انجام دهیم.

منبع:

1399/08/22
12:58:35
5.0 / 5
941
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی