تكرار اولین انفجار رادیویی سریع رصد شده در كهكشان راه شیری

تكرار اولین انفجار رادیویی سریع رصد شده در كهكشان راه شیری ماه ها پیش دانشمندان نخستین انفجار رادیویی سریع را در كهكشان راه شیری پیدا كردند حال بنا بر گفته دانشمندان نخستین انفجار رادیویی كشف شده در كهكشان راه شیری حالا هنگام عبور از یك مگنتار(یك ستاره نوترونی با یك میدان مغناطیسی قوی ) كه در فاصله 32 هزار و 616 سال نوری از ما قرار دارد باردیگر تكرار شده است.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، اولین انفجار برای نخستین بار در ماه آوریل شناسایی شد و دانشمندان ماه ها بعد دو مورد دیگر را نیز شناسایی نمودند حال تعدادی از محققان که با تلسکوپ "وستربروک" در هلند کار می کردند بتازگی سیگنال جدیدی را ثبت کردند. بگفته آنها این انفجار به صورت دو انفجار کوتاه به طول کسری یک میلی ثانیه و با فاصله ۱.۴ ثانیه رخ داده است.
در نجوم رادیویی، یک انفجار رادیویی سریع(fast radio burst) یا "FRB" یک پالس رادیویی زودگذر با طول کسری از یک میلی ثانیه تا چند میلی ثانیه است که ناشی از برخی فرآیندهای نجومی با انرژی بالا است که هنوز درک نشده اند. در صورتیکه منبع آنها بسیار پرانرژی است، قدرت سیگنالی که از آنها به زمین می رسد هزار برابر کمتر از ارسال سیگنال یک تلفن همراه در ماه به زمین است. مگنتر مورد مطالعه "SGR ۱۹۳۵ + ۲۱۵۴" نام دارد و نزدیکترین منبع این انفجار کشف شده تا به امروز است. م
Magnetar) یک ستاره نوترونی احاطه شده با میادین مغناطیسی شدید می باشد. به عبارت دیگر، مگنتار یا ستاره مغناطیسی(مغنااختر) نوعی ستاره نوترونی است که میدان مغناطیسی بسیار نیرومندی دارد.
انفجار اولیه که نخستین موردی است که در کهکشان ما کشف شده در ماه آوریل توسط تلسکوپ های واقع در کانادا و ایالات متحده رصد و ثبت گردید. این دو مورد اخیر توسط دانشگاه صنعتی چالمرز مشاهده و توسط چهار تلسکوپ رادیویی اروپایی که به سمت SGR ۱۹۳۵ + ۲۱۵۴ قرار داده شده بودند، رصد شدند. یک تلسکوپ در هلند و دیگری در لهستان و دو عدد دیگر در رصدخانه فضایی اونسالا در سوئد قرار دارد.
"مارک اسنلدرز"(Mark Snelders)عضو تیم موسسه نجوم آنتون پانکوک دانشگاه آمستردام، اظهار داشت: ما نمی دانستیم چنین چیزی در انتظار ما است. تلسکوپ های رادیویی ما به ندرت قادر به دیدن انفجارهای رادیویی سریع بودند و بدین سبب با شناسایی آن ما متعجب شدیم. بعد از ثبت ۵۲۲ ساعت مشاهدات، تعدادی از محققان که بر تلسکوپ قرار داده شده در هلند نظارت می کردند "یک سیگنال چشم گیر و غیر منتظره" دریافت نمودند. ما به وضوح شاهد دو انفجار بودیم که از نظر زمانی بسیار نزدیک بهم رخ دادند.1399/08/30
22:25:37
5.0 / 5
1082
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی