گرفتگی بینی ویروس را بیشتر پخش می كند

گرفتگی بینی ویروس را بیشتر پخش می كند طبق یافته های یك مطالعه جدید قطرات عطسه افرادی كه بینی آنها گرفته است(در صورتیكه هیچ یك از دندان های خویش را از دست نداده باشند و همه را داشته باشند) حدود ۶۰ درصد دورتر از افرادی كه این مشكل را ندارند، پخش می شود.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، انتقال ویروسی هوابرد/ انتقال ویروس از راه هوا(Airborne virus transmission) از طریق قطرات تشکیل شده طی اعمال تنفسی در رابطه با جریان هوا از راه شبکه ای از مجاری بینی و باکال(عضوی که در سمت گونه قرار دارد) انجام می شود. جریان هوا در اثر برخورد با ساختار بزاق / مخاط که در آنجا قطرات شکل می گیرند و پخش می شوند مسیری را برای انتقال کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ بوجود می آورد.
مطالعه جدیدی توسط محققان "دانشگاه فلوریدا مرکزی" انجام شده که طی آن محققان به بررسی این مورد پرداخته اند که قطرات تنفسی خارج شده هنگام عطسه تا چه فاصله ای پخش می شوند. این نخستین مطالعه ای است که در آن محققان خصوصیت های فیزیولوژیکی را که می تواند سبب شیوع زیاد ویروس در افراد شود را شناسایی کرده اند.
دانشمندان با استفاده از مدلهای ساخته شده توسط کامپیوتر، عطسه را در انواع مختلف افراد شبیه سازی کردند و در گام بعد ارتباط بین خصوصیت های فیزیولوژیکی افراد و میزان مسافت طی شده توسط قطرات عطسه آنها در هوا را ثبت کردند.
آنها دریافتند عواملی مانند گرفتگی بینی یا داشتن تمام دندان ها با تاثیر بر میزان پخش قطرات هنگام عطسه می توانند توانایی گسترش ویروس را افزایش دهد.
"مایکل کینزل"(Michael Kinzel) استادیار دانشکده مهندسی مکانیک این دانشگاه و یکی از نویسندگان مطالعه اظهار داشت: دانستن بیشتر در مورد عوامل موثر بر میزان حرکت این قطرات می تواند به محققان در کنترل شیوع این بیماری کمک نماید.
این مطالعه نشان داده است وقتی بینی افراد نگرفته باشد و عمل دم به سادگی صورت گیرد، سرعت و فاصله قطره های عطسه کاسته می شود و دلیل آن این است که یک بینی نگرفته علاوه بر دهان راهی برای خروج قطرات عطسه عرضه می دهد. با این حال، هنگامی که بینی افراد گرفتگی دارد، ناحیه ای که عطسه می تواند از آن بیرون برود محدود می شود و ازاین رو سبب می شود قطرات عطسه از دهان بیرون برود که این مورد سرعت پراکندگی آنها را زیاد می کند چونکه دندان ها ناحیه خروج عطسه را هم محدود کرده و سبب افزایش سرعت قطرات می شوند.
هنگامی که محققان عطسه را در مدلهای مختلف شبیه سازی کردند، متوجه شدند که فاصله پخش شدن قطرات وقتی فرد گرفتار گرفتگی بینی می شود حدود ۶۰ درصد دورتر از حالتی که گرفتار این مشکل نیست قطرات پخش می شوند.
این بدان معناست که وقتی کسی بینی خویش را با دستمال پاک و خالی می کند، می تواند فاصله پخش میکروب ها به بیرون را کم کند.
دانشمندان همینطور سه نوع بزاق نازک، متوسط ​​و غلیظ را شبیه سازی کردند.
آنها دریافتند که بزاق نازک تر منجر به عطسه های متشکل از قطرات کوچکتر می شود که این مورد سبب می شود قطرات خارج شده از عطسه نسبت به قطرات خارج شده از بزاق متوسط ​​و ضخیم بیشتر در هوا بماند.
نتایج نشان داده است که سطح قرار گرفتن در معرض این ویروس وابستگی زیادی به پویایی مایع دارد که این مورد هم بسته به چندین خصوصیت انسانی امکان دارد متفاوت باشد. چنین خصوصیت هایی امکان دارد از عوامل اساسی که سبب شیوع زیاد بیماری کووید-۱۹ می شود، باشند.
منبع:

1399/09/03
22:51:22
5.0 / 5
1239
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی