توسعه یك تست واقعیت مجازی برای ارزیابی لطمه پذیری فرد در مقابل استرس بعلاوه فیلم

توسعه یك تست واقعیت مجازی برای ارزیابی لطمه پذیری فرد در مقابل استرس بعلاوه فیلم نیو وبلاگ: استرس یكی از راه هایی است كه بدن انسان در واكنش به برخی كارها یا تهدیدها نشان میدهد و بدن هر شخص نیز به شكلی متفاوت به استرس واكنش نشان میدهد.


به گزارش نیو وبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، هر رویدادی که موجب استرس شود، رویداد "استرس زا" نامیده می شود. بدن ما برای کنترل مواجهه حاد با عوامل استرس زا مجهز است اما باید دانست قرار گرفتن زیاد در معرض عوامل استرس زا می تواند منجر به اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی و حتی اختلالاتی مانند تغییرات قلبی عروقی، فشار خون بالا یا سکته مغزی شود. با بهره گیری از فناوری های پوشیدنی و سایر فناوری های سنجش در افراد مسن و افراد در معرض خطر می توان این استرس را اندازه گرفت و تا حدی از ایجاد این بیماریها جلوگیری کرد.
این آزمایش برمبنای داده های مطالعات قبلی که روی حیوانات انجام شده بود، تولید شده است. طی این آزمایش فرد با کمک فناوری هدست واقعیت مجازی در محیط مجازی قرار می گیرد و در آنجا حرکت می کند و در همان زمان پژوهشگران تغییر ضربان قلب او را هنگام قرار گرفتن در معرض موقعیت های تهدیدآمیز یا بسیار استرس زا اندازه گیری می کنند. در این مطالعه ۱۳۵ شرکت کننده در سه سناریوی مختلف واقعیت مجازی شرکت کردند. در سناریوی اول، آنها یک اتاق مجازی خالی را جستجو کردند و سپس کار را از یک پله کوچک قرمز رو به یکی از دیوارها شروع کردند.
اتاق مجازی دارای ابعادی مشابه با اتاق واقعی بود که شرکت کنندگان در آن لحظه در آنجا قرار داشتند تا در صورت لمس یک دیوار مجازی، آنرا احساس کنند. بعد از ۹۰ ثانیه کاوش، به شرکت کنندگان گفته شد که به پله قرمز کوچکی که از آن آغاز نموده بودند برگردند. اتاق واقعیت مجازی سیاه شد و سپس سناریوی دوم شروع شد.
در سناریوی دوم، شرکت کنندگان خودرا در یک کوچه مجازی مرتفع و چند متری بالاتر از سطح یک شهر مجازی دیدند. سپس از آنها خواسته شد که به مدت ۹۰ ثانیه کوچه را جستجو کنند و سپس به پله قرمز برگردند. هنگامی که بر روی آن قرار گرفتند، پله آغاز به پایین آمدن سریع تر و سریع تر به سطح زمین کرد سپس این صحنه نیز محو شد و صحنه نهایی پدید آمد.
در سناریوی سوم، شرکت کنندگان در یک اتاق کاملا تاریک قرار گرفتند و به آنها یک چراغ قوه مجازی داده شد و در صورتیکه هر بیست ثانیه سه انفجار ناگهانی صدای سفید بوسیله هدفون وارد گوش شرکت کننده می شد به آنها گفته شد که باید یک راهرو پر پیچ و خم تاریک را که در آن ۴ آدمک شکل انسان قرار دادند کشف کنند.
دانشمندان هنگام انجام هر سناریوی واقعیت مجازی ضربان قلب شرکت کننده را اندازه گیری کردند. سپس، آنها داده های حرکتی دو سناریوی اول را با بهره گیری از روش های یادگیری ماشین تجزیه و تحلیل کردند و مدلی را ارائه دادند که می تواند پاسخ استرس فرد را در سومین سناریوی تهدیدآمیز پیش بینی نماید.
دانشمندان سپس این مدل را آزمایش کردند و دریافتند که پیش بینی های آن می تواند در گروه های مختلف شرکت کنندگان موثر باشد. آنها همین طور تأیید کردند که این مدل می تواند میزان لطمه پذیری یک فرد در مقابل استرس را نسبت به یک چالش استرس زا متفاوت نیز پیش بینی نماید.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/09/04
17:24:25
5.0 / 5
1026
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
newweblog.ir - حقوق مالکیت معنوی سایت نیو وبلاگ محفوظ است

نیو وبلاگ

وبلاگ عمومی